چشمه گل رامیان گلستان

یکی از جاذبه های دیدنی و طبیعی در استان گلستان چشمه گل رامیان است که همچون چشمه ای فیروزه ای رنگ به عنوان نگینی در استان گلستان می درخشد.

0
61
معرفی چشمه گل رامیان گلستان
چشمه گل رامیان گلستان
چشمه گل رامیان گلستانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 30Rating: 4.0چشمه گل رامیان گلستان از جاذبه های دیدنی و طبیعی شمال ایران.چشمه گل رامیان گلستان در حقیقت مانند یک استخر طبیعی است و آب سرد آن از زمین می جوشد و رنگ زیبایی در بین درختان انبوه دیده می شود.

آشنایی با چشمه گل رامیان گلستان

یکی از جاذبه های دیدنی و طبیعی در استان گلستان چشمه گل رامیان است که همچون چشمه ای فیروزه ای رنگ به عنوان نگینی در استان گلستان می درخشد. ما نیز در این مقاله سفرستان قصد داریم در مورد این چشمه بی نظیر برایتان بنویسیم تا با زیبایی هایش آشنا شوید و سفری خاطره انگیز به این خطه داشته باشید. چشمه گل رامیان در فاصله ۵ کیلومتری جنوب شهر رامیان واقع شده و تا شهر گرگان حدودا ۷۶ کیلومتر فاصله دارد؛ چشمه ای پر آب به صورت استخر طبیعی دایره ای شکل بوده و دارایی آب زلال است. گل رامیان یکی از تفرجگاه های معروف استان به شمار می رود و از سه طرف به جنگل و از یک طرف به زمین های زراعی راه دارد و رنگ این چشمه بیشتر از هر چیز دیگری توجه همگان را به سوی خود جلب می کند. آب سرد این چشمه با رنگ بی نظیر در میان درختان خودنمایی می کند و  به عنوان عمیق ترین چشمه آب سرد جهان شناخته شده است، همچنین برای استفاده عموم در ایام تعطیلات کاربرد دارد.

پوشش گیاهی و جانوری چشمه گل رامیان

معرفی چشمه گل رامیان گلستان
چشمه گل رامیان گلستان

از لحاظ زمین شناسی و جغرافیایی، چشمه گل رامیان یک چاله بیضی شکل است و این چاله به شکل نقطه ای فرو نشسته در سطح لایه آهکی زمین به وجود آمده و آب چشمه آهکی شده است که همین آب آهکی شالیزارها و زمین های زراعی گرگان را سیراب می کند. پوشش گیاهی این منطقه شامل درختان بلوط، پهن برگ و درختچه های ولیک هستند و در اطراف این جاذبه دیدنی نیز شالیزارها و زمین های زراعی وجود دارند و همچنین در گل رامیان انواع ماهی ها وجود دارند که شامل سیاه ماهی و ماهی سفید رودخانه ای هستند که خیلی ها برای صید این ماهی های زیبا به این منطقه سفر می کنند.

ویژگی خاص چشمه گل رامیان

چشمه گل رامیان در حقیقت مانند یک استخر طبیعی است و آب سرد آن از زمین می جوشد و رنگ زیبایی در بین درختان انبوه دیده می شود، در مورد عمق این چشمه می توان به ۴۴ متر اشاره کرد که به عنوان عمیق ترین چشمه آب سرد جهان شناخته شده است. چشمه گل رامیان به عنوان یکی از جاذبه های شگفت انگیز استان گلستان به رنگ فیروزه ای در ذهنتان باقی خواهد ماند و با دسترسی آسان همواره مورد توجه گردشگران بومی و غیربومی قرار گرفته است. این چشمه بی نظیر از زمان گذشته جزو نقاط تفریحی مردم بوده و تا به امروز نیز جزو شاهکار زیبای طبیعت محسوب می شود. در تابستان آب این چشمه برای شنا مناسب می شود ولی به علت عمق زیاد باید احتیاط کنید و همراه با فردی بلد و راهنما شنا کنید.

✅ بازدید از مقاله چشمه لال گلستان

دلیل نامگذاری چشمه گل رامیان

همان طور که می دانید، آب از جایگاه مقدسی برخوردار است و این چشمه نیز به عنوان عنصری نمادین در طول تاریخ اهمیت ویژه ای دارد، در متون صفویه و قاجار نیز با عنوان کبود استخر و در روایات تاریخی نیز با نام های دالان بهشت و پلنگ سره یاد شده است. دلیل انتخاب نام گل برای این چشمه نیز به فرهنگ و زبان مردم بومی رامیان ارتباط دارد و جمعیت این منطقه از ایل ترک هستند و کلمه گل در ترکی به معنای تالاب و دریاچه است. پس کلمه گل به منطقه گود و عمیقی گفته می شود که در آن آب جمع می شود و به معنای چشمه جوشان به کار می رود.

افسانه محلی ها در مورد چشمه گل

محلی ها در وهله اول گل رامیان را به عنوان عنصر نمادین در فرهنگ و هنر می شناسند که در میان مردم منطقه جایگاه خاصی دارد. از لحاظ باستانی، تاریخی و طبیعی چشمه گل رامیان افسانه و داستان های مختلفی با خود دارند، طوری که مردم محلی بدین باورند هر کس به درون چشمه گل شیرجه بزند، مرد می شود. دلیل شهرت این افسانه بدین صورت است که در زمان های گذشته کسی از عمق این چشمه خبر نداشت و پریدن در آن نوعی جرات محسوب می شد.

بهترین فصل سفر به چشمه گل رامیان

چشمه گل رامیان از آن جمله جاهایی است که هر ۴ فصل دارای زیبایی های خاصی است؛ در بهار زیبایی این منطقه چندین برابر می شود و جوانه های سبز درختان بعد از زمستان حال و هوای خاصی ایجاد می کنند. تابستان نیز به عنوان فصل داغ سال در رامیان است که در کنار آب سرد این چشمه روز خوشی را تجربه خواهید کرد. پاییز با رنگ های آتشین خود در کنار رنگ فیروزه ای چشمه تصویری چشم نواز ایجاد می کنند که در هیچ جایی از جهان وجود ندارد و در نهایت، زمستان نیز به علت برودت هوا پیشنهاد نمی شود؛ اما اگر برف و سرمای زمستان را دوست دارید می توانید به فکر خرید بلیط هواپیما در این فصل باشید و از ترکیب رنگ زمستانی طبیعت با فیروزه ای جلوه ای بی نظیر را تماشا کنید.

امکانات چشمه گل رامیان

در حوالی این چشمه می توانید فعالیت های زیر را انجام دهید و لحظات نابی را تجربه کنید؛ مانند:

پیک نیک و عکاسی: چشمه گل رامیان به عنوان مکانی پرطرفدار برای پیک نیک است که مردم محلی دوست دارند آخر هفته ها به این چشمه سر بزنند و با بردن وسایل پیک نیک روزی خاطره انگیز داشته باشند، همچنین شما نیز می توانید در اطراف این دریاچه قدم بزنید و از رنگ های بی نظیر طبیعت عکاسی کنید و خاطرات خوشتان را ثبت کنید.

شنا : آب زلال و رنگ دل فریبش گردشگران را به شیرجه داخل چشمه تشویق می کند؛ البته خیلی از محلی ها این کار را انجام می دهند اما شما به دلیل عمق زیاد چشمه مراقب باشید و حتما در صورت خرید بلیط هواپیما و سفر به این خطه با یکی از افراد محلی و بلد و با احتیاط کامل اقدام به چنین کاری بکنید.

ماهیگیری: چشمه گل رامیان شامل ماهی های مختلفی است که بهتر است همراه خود وسایل صید ببرید و انواع ماهی را صید کرده و در هنگام پیک نیک کباب کنید.

نحوه دسترسی به چشمه گل رامیان

اگر از خریداران بلیط هواپیما به سمت شمال کشور هستید و یا با ماشین شخصی خود دل به این خطه زده اید باید بدانید چشمه گل رامیان در مسیر جاده رامیان به النگ قرار دارد که در دامنه کوه واقع شده و رودخانه قورچای در بخش شرقی این چشمه جاری است. در واقع، چشمه گل رامیان در ۵ کیلومتری جنوب شهرستان رامیان قرار دارد و مسیر این چشمه جاده ای آسفالته است. در جاده شاهرود- رامیان تابلوی راهنمای چشمه گل را خواهید دید.

در ادامه می توانید با چشمه کانی گراوان آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید