چشمه گیلاس چناران در استان خراسان

چشمه گیلاس چناران در استان خراسان رضوی و در فاصله حدود 25 کیلومتری چناران و همچنین 48 کیلومتری شمال غرب شهر مشهد قرار گرفته است.

1
92
چشمه گیلاس چناران خراسان
چشمه گیلاس چناران
چشمه گیلاس چناران در استان خراسانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Aug 19Rating: 4.0چشمه گیلاس چناران یکی از جاذبه های دیدنی و تاریخی استان خراسان.چشمه گیلاس چناران در استان خراسان رضوی و در فاصله حدود 25 کیلومتری چناران و همچنین 48 کیلومتری شمال غرب شهر مشهد قرار گرفته است.

چشمه گیلاس چناران

چشمه گیلاس چناران در استان خراسان رضوی و در فاصله حدود 25 کیلومتری چناران و همچنین 48 کیلومتری شمال غرب شهر مشهد قرار گرفته است. چشمه گیلاس روستایی از توابع بخش گلبهار شهرستان چناران است که در خراسان رضوی واقع شده‌است. این چشمه در اطراف خود حوض‌های کوچکی ایجاد کرده و نمایی زیبا به جای گذاشته است. این روستا طبق آمار سال 1395 یکی از روستاهای کم جمعیت ایران با 136 نفر می‌باشد. اگر بلیط هواپیما مشهد خریده‌اید می‌توانید بعد از زیارت مرقد مطهر امام رضا (ع) و دیدار از شهر مقدس مشهد، به این روستا سری زده و از طبیعت آن دیدن کنید. این چشمه به علت واقع بودن در موقعیت خاص جغرافیایی، همواره پرآب است و به دلیل قرار گرفتن در محل اختلاف سطح دو جلگه توس و مشهد و موقعیت خاص آن، از آب فراوانی برخودار است. عمق استخر چشمه حدود 5 متر و ارتفاع آن از سطح دریا 1010 متر است.

ویژگی‌های چشمه گیلاس

چشمه گیلاس چناران خراسان
چشمه گیلاس چناران

میزان آبدهی چشمه گیلاس، 230 لیتر در ثانیه است و کارشناسان آن را در گروه چشمه‌های کارستی که نام دیگر چشمه آهکی است، قرار داده‌اند. دریاچه‌های کوچک ایجاد شده بر زیبایی این چشمه افزوده است. فضای اطراف آن نیز به دلیل برخورداری از آب‌ و هوایی خنک، باصفا و پاک، مکانی محبوب برای دوستداران طبیعت و گردشگران در همه فصل‌های سال به ‌ویژه در تابستان می‌باشد. با خرید بلیط هواپیما مشهد فرصت سفر به نقاطی مانند چشمه همیشه خروشان گیلاس چناران را بدست خواهید آورد.

تاریخچه و نام قدیمی چشمه گیلاس

در زمان‌های مختلف و در تاریخ، اطراف این چشمه را با دیوار و حصار، محصور کرده‌اند. تا اینکه در دوره تیموریان شخصی به نام امیر علیشیر نوایی، آب این چشمه را تا شهر مشهد جاری نمود، به صورتی که آب این چشمه از وسط خیابان‌های شهر مشهد عبور و از میان صحن عتیق بارگاه مطهر امام رضا (ع) جاری کرد. این اقدام با ارزش در سال‌های 1016 تا 1023 هجری قمری کامل‌تر شدن چشمه به وسیله شاه عباس صفوی صورت گرفت. در حال حاضر آب چشمه گیلاس دیگر در سطح مشهد جاری نبوده ولی در ذهن مردم مشهد به یاد مانده است.

✅ بازدید از مقاله راهنمای سفر مشهد
✅ بازدید از مقاله اقامتگاه‌ها و هتل‌های متنوع شهر مشهد

ضمناً در کتاب صاحب مطلع الشم، شواهدی ثبت شده‌است که نشان دهنده عبور چشمه گیلاس از شهر توس است. به نظر می ‌رسد که فردوسی در زمان حیات خویش در تلاش بوده که آب چشمه را به شهر توس برساند ولی موفق به این امر نمی ‌شود. اما پس از مرگ این شاعر بزرگ، دختر فردوسی آرزوی پدر خود که جاری کردن چشمه گیلاس در شهر توس بود، با تلاش‌های فراوان برآورده کرد. او آب این چشمه را به شهر توس روان کرده و آن را وقف عموم نمود.

این چشمه در گذشته با نام گلسب خوانده می‌‌شد و چراگاه اسب‌ها بود. گلسب در طول زمان تغییر کرد که در حال حاضر به گیلاس مشهور شده‌است. طبق متون تاریخی وجه تسیمه اسم این چشمه به گلسب به این دلیل بوده که گویا، یزدگرد ساسانی، پدر بهرام گور که به بزه کار شهرت داشته، در کنار این چشمه با برخورد لگد اسب کشته شده‌است. گفته های زیادی این موضوع را علت گلسب نامیده شدن آن می دانند.

جاذبه‌های نزدیک این چشمه

چشمه گیلاس چناران خراسان
چشمه گیلاس چناران

چناران خود روستایی زیباست و بد نیست بدانید که در فاصله‌ کمی از این چشمه، چمن زیبایی قرار دارد که زیبایی ویژه‌ای به آن منطقه بخشیده است. چمن در نزدیکی شهر توس، در مرغزاری زیبا و وسیع قرار دارد که روستای قهقه نیز در آن واقع شده است. روستا به دلیل حضور قلعه‌ای تاریخی، مورد توجه بازدیدکنندگان چشمه گیلاس قرار گرفته است. برخی باستان شناسان قدمت آن را به دوران پیش از اسلام باز می­گردد.

برای خرید بلیط هواپیما مشهد و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

یک دیدگاه

  1. این چشمه تقریبا خشک شده واثری از آن نمانده من اول مهر ۹۸ برای بازدید رفتم ولی خبری از آب نبود

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید