چطور ویزای شینگن بگیریم؟

0
1636
خرید پرواز خارجی و خرید بلیط هواپیما با ویزای شینگن
پرواز خارجی و خرید بلیط هواپیما با ویزای شینگن

چگونه ویزای شینگن بگیریم؟

با اینکه فرآیند اخذ ویزا برخلاف خرید بلیط هواپیما ، پرواز خارجی و رزرو هتل، آنچنان کار خوشایندی نیست، اما ویزای شنگن از آن دست روادیدهایی است که واقعا «گرفتن آن به زحمتش می‎ارزد» و شاید تنها ویزایی باشد که مسافر با اخذ آن با یک تیر، چند  نشان را خواهد زد و اجازه خواهد داشت تا برای سفر به چندین و چند کشور اروپایی بلیط هواپیما بخرد و پس از تهیه بلیط به قصد بازدید از کشورهای اروپایی با خیال راحت سرگرم جهانگردی‌هایش شود. در ادامه با وب‎سایت سفرستان همراه باشید تا بیشتر با چند و چون اخذ ویزای شینگن آشنا شوید.

✅ بازدید از مقاله انواع ویزا
✅ بازدید از مقاله ویزای ترانزیت
✅ بازدید از مقاله ویزای فرودگاهی

قرارداد شینگن توافقی است که در سال ۱۹۸۵، شش کشور اروپای غربی اقدام به برداشتن مرزهای خود نمودند و از این راه امکان تردد بدون داشتن ویزا فراهم شد و طی چند توافق دیگر کشورهای بیشتری به آن ملحق شدند و در حاضر ۲۶ کشور در اروپا از این پیمان تبعیت می کنند. کشورهای اتحادیه اروپا را نباید با کشورهای محدوده شنگن اشتباه نمود. برای مثال نروژ و ایسلند بخشی از شنگن هستند اما جزو اتحادیه اروپا نیستند. یا مثلا انگلستان و ایرلند عضو اتحادیه اروپا هستند اما جزو محدوده شنگن نیستند.

به همین دلیل ویزا (روادید) انگلستان و ایرلند جهت ورود به شینگن بی اعتبار است و ساکنین و اتباع انگلستان و ایرلند باید به هنگام پرواز خارجی از کشورهای عضو شینگن مورد کنترل مرزی قرار بگیرند.

اما کشورهایی نیز وجود دارند که از اعضای اتحادیه اروپا نبوده اما از طریق بستن قرادادهای مخصوص بخشی از محدوده شنگن بشمار میروند. برای مثال نروژ و ایسلند عضوی از اعضای اتحادیه اروپا نیستند اما عضو قرارداد شنگن هستند. به همین دلیل ویزاهای صادر شده از سوی نروژ و ایسلند جهت ورود به همه کشورهای عضو شنگن معتبر است و اتباع و ساکنین این دو کشور نیز بدون عبور از هر گونه کنترل مرزی به همه کشورهای عضو محدوده شنگن داخل و خارج می‌شوند.

کشورهای محدوده شینگن

خرید پرواز خارجی و خرید بلیط هواپیما با ویزای شینگن
پرواز خارجی و خرید بلیط هواپیما با ویزای شینگن

24 کشور عضو محدوده شنگن عبارتند از: بلژیک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، یونان، ایتالیا، ایسلند، لتونی، لوکزامبورگ، لیتوانی، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوانی، اسپانیا، سوئد، چک، آلمان، مجارستان، اتریش.

27 کشور عضو اتحادیه اروپا عبارتند از: بلژیک، بلغارستان، قبرس، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، یونان، ایرلند، ایتالیا، لتونی، لوکزامبورگ، لیتوانی، مالت، هلند، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلواکی، اسلوانی، اسپانیا، بریتانیا، سوئد، چک، آلمان، مجارستان، اتریش.

15 کشور عضو اتحادیه اروپا که از پول واحد «یورو» استفاده می کنند نیز عبارتند از: بلژیک، قبرس، فنلاند، فرانسه، یونان، ایرلند، ایتالیا، لوکزامبورگ، مالت، هلند، پرتقال، اسلوانی، اسپانیا، آلمان و اتریش.

ویزای شینگن پایان کار نیست!

خرید پرواز خارجی و خرید بلیط هواپیما با ویزای شینگن
پرواز خارجی و خرید بلیط هواپیما با ویزای شینگن

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که یک ویزا به معنی تضمین ورود به محدوده شنگن است. اما یک ویزای شنگن فقط به معنی تضمین رسیدن به یکی از مرزهای شنگن است، نه بیشتر. پس از آن مقامات مرزی شنگن تصمیم میگیرند که به شما اجازه ورود داده و یا به دلایلی از ورودتان به محدوده شینگن جلوگیری بعمل آورده و شما را به کشوری در خارج از شنگن که از آن آمده‌اید اخراج کنند. مقامات مرزی شینگن قانونا میتوانند حتی در صورت دارا بودن ویزای معتبر، از ورود شما به شنگن جلوگیری بعمل آورده و شما را به کشوری که از آن آمده‎اید، اخراج کنند. برای مثال ممکن است فرد با ارائه مدارک جعلی و یا تقلب دیگری در سفارتخانه موفق به گرفتن ویزا شده باشد. از جمله به همین دلیل مرزها ورودی شنگن این حق را دارند که همه مسافرین ورودی دارای ویزا را مورد کنترل مجدد قرار دهند و در صورتی که دارای شرایط ورود نباشند از ورود آنان به محدوده شنگن جلوگیری بعمل آورند.

دارا بودن مدارک کافی بهنگام ورود به مرزهای شنگن تضمینی برای هر مسافر است تا مورد اقدامات ناخوشایندی از قبیل مصاحبه در مرز و یا بازداشت موقت تا بررسی صحت و سقم ویزای مسافر و حق ورود به شنگن قرار نگیرد.

انواع ویزای شینگن

بر اساس ماهیت یا اهداف سفر، انواع ویزای شینگن وجود دارد که از جانب سفارت یا کنسولگری های معین صادر می‌شوند.

  1. ویزای عادی شینگن (USV)

ویزای عادی شینگن به مثابه روادید یکی از کشورهای عضو منطقه شینگن برای حمل ونقل یا اقامت در منطقه مورد نظر است که برای مدت زمانی خاص و حداکثر تا 90 روز در هر دوره شش ماهه اعتبار دارد که از تاریخ ورود شخص به منطقه شینگن آغاز می شود. با توجه به اهداف سفر، ویزای عادی شینگن به سه دسته “A“ ، ”B” ، و “C”  تقسیم می‌شود.

  1. ویزای معتبر در منطقه محدود (LTV)

این نوع از ویزا به شما اجازه می‌دهد فقط به کشور صادرکننده ویزای شینگن یا در برخی موارد، به کشورهای دیگری از منطقه شینگن سفر کنید که نام آنها به صورت خاص هنگام درخواست ویزا ذکر شده باشند. به غیر از کشورهایی که نامشان هنگام درخواست ویزا ذکر شده‌اند، این گونه خاص ویزا برای سفر به کشورهای دیگر عضو شینگن که نامی از آن‌ها برده نشده‌اند، معتبر نیست.

  1. ویزای ملی

ویزای ملی دسته “D” به افرادی اعطا می‌شود که برای تحصیل، کار یا اقامت دائم وارد یکی از کشورهای شینگن شوند. البته ویزای ملی به افرادی اعطا می‌شود که قصد دارند در دوره زمانی خاص یا با هدفی مشخص در یکی از کشورهای شینگن اقامت کنند که پس از پایان دوره مشخص باید به کشورشان بازگردند.

هزینه ویزای شینگن

هنگام درخواست ویزا، هر یک از درخواست کنندگان ملزم به پرداخت هزینه غیرقابل استرداد برای ویزا هستند. هزینه ویزای شینگن بسته به نوع ویزا، سن درخواست کننده و برخی موارد دیگر متفاوت است.

هزینه ویزای شینگن به طور معمول (به یورو)

  • ویزای ترانزیت فرودگاهی 60.00 یورو؛
  • ویزا برای اقامت کوتاه، کم تر از 90 روز 60.00 یورو؛
  • ویزا برای اقامت طولانی، بیش از 90 روز 99.00 یورو؛

بیمه مسافرتی ویزای شینگن

خرید پرواز خارجی و خرید بلیط هواپیما با ویزای شینگن
پرواز خارجی و خرید بلیط هواپیما با ویزای شینگن

شهروندان کشورهایی که برای ورود به منطقه شینگن ملزم به دریافت ویزا هستند، چه به صورت فردی یا گروهی یا توریستی و چه با هدف کسب و کار ملزم به خرید بیمه مسافرتی هستند که تمام روزهای اقامت‌شان را در منطقه شینگن پوشش دهد.

این بیمه باید در سراسر قلمروی کشورهای عضو شینگن معتبر باشد و تمام دوره زمانی را که شخص قصد اقامت یا عبور از این منطقه را دارد، پوشش دهد. حداقل پوشش باید 30،000 یورو باشد!

بعد از صدور ویزا چه مدت می توانم در منطقه شینگن اقامت داشته باشم؟

با توجه به نوع ویزایی که از جانب سفارت یا کنسولگری مشخص در هر یک از کشورهای عضو شینگن صادر می‌شود، بر اساس ماهیت سفر و دیگر مقتضیات مربوطه محدودیت‌های مختلفی برای هر ویزای خاص اعمال می‌شود. با این حال، متداول ترین نوع ویزایی که به مسافران اعطا می‌شود در هر دوره شش ماهه تا حداکثر 90 روز بعد از تاریخ ورود اعتبار دارد.

در چه صورت اجازه داریم برای ویزای شینگن درخواست بدهم؟

گرفتن ویزای شینگن مثل هر ویزای دیگری شرایط خاصی را می‌طلبد. هر آدمی اجازه دارد برای ویزای شینگن درخواست بدهد، به شرطی که بتواند تمام مدارک مورد نیاز را به ترتیب ارائه کند و برای نگه‌داری از خود در طول اقامت‌اش در منطقه شینگن استطاعت مالی داشته باشد.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید