کاخ دژ زنویه کردستان

سقز دومین شهر پرجمعیت استان کردستان دارای جاذبه ‌های طبیعی و تاریخی بسیاری است و هر ساله میزبان گردشگران زیادی از سراسر کشور است.

0
18
معرفی کاخ دژ زنویه کردستان
کاخ دژ زنویه کردستان
کاخ دژ زنویه کردستانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 14Rating: 4.0کاخ دژ زنویه کردستان از باارزش‌ ترین آثار باستانی کشور ایران.کاخ دژ زنویه کردستان دارای قدمتی بیش از ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است و جزو برترین مقاصد گردشگری کشور ایران محسوب می شود.

آشنایی با کاخ دژ زنویه کردستان

سقز دومین شهر پرجمعیت استان کردستان دارای جاذبه ‌های طبیعی و تاریخی بسیاری است و هر ساله میزبان گردشگران زیادی از سراسر کشور است. نام شهرستان سقز از نام قوم سکا، اسکیت و سکز گرفته شده و در گذشته، محل سکونت قوم هایی مانند مانائی و مادی بوده است. شهر سقز همواره از زمان های قدیم به دلیل موقعیت ویژه شهرت داشته است. تپه باستانی زیویه به عنوان نماد قدمت شهرستان سقز شناخته می شود که در این مقاله می خواهیم شما عاشقان سفر و خرید بلیط هواپیما را با کاخ ‌‌دژ زیویه بیشتر آشنا کنیم.

آشنایی با دژ زیویه

معرفی کاخ دژ زنویه کردستان
کاخ دژ زنویه کردستان

این کاخ یکی از باارزش‌ ترین آثار باستانی کشورمان است که دارای قدمتی بیش از ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است و جزو برترین مقاصد گردشگری محسوب می شود. دژ باشکوه زیویه نیز با ارتفاعی بین 90 تا 110 متر از تالارها، حیاط، اتاق‌ های تو در تو و دو طبقه، انبار غله، دروازه ورودی قلعه و پایه ستون‌ های تاج دروازه ورودی تشکیل شده است. توجه داشته باشید که به دلیل موقعیت کوهستانی و صخره ‌ای زیویه دسترسی به این کاخ بسیار سخت است. این کاخ در سال 1380 به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

موقعیت جغرافیایی کاخ ‌‌دژ زیویه 

کاخ ‌‌دژ زیویه با چشم انداز خارق العاده خود در بالای کوهی در ۵۵ کیلومتری شهر سقز و در ۳۵ کیلومتری شهر دیواندره تکاب استان کردستان قرار دارد که در یک كیلومتری شمال روستایی به همین نام همه گردشگران را به رزرو بلیط هواپیما مشتاق می کند.

✅ بازدید از مقاله روستای پالنگان کردستان

تاریخچه کاخ‌‌ دژ زیویه

بسیاری از تحقیقات نشان داده اند که قلعه زیویه به عنوان قلعه حكومتی مهم متعلق به قوم مانا بوده است و افراد این قوم به حرفه دام ‌پروری مشغول بودند.

بخش های مختلف کاخ دژ زنویه

معرفی کاخ دژ زنویه کردستان
کاخ دژ زنویه کردستان

ورودی اصلی کاخ ‌دژ زیویه در بخش شرقی دارای ۲۱ پله سنگ‌ چینی است و دو دروازه در شمال و جنوب این قلعه با کاشی‌ کاری تزئین شده اند. ساختمان کاخ ‌دژ دارای سه طبقه است. از طبقه اول فقط قسمتی از دیواره ها باقی مانده و بر اساس تحقیقات انجام شده می توان نتیجه گرفت که این طبقه در زمان های گذشته عبادتگاه بوده و دلیل همسطح بودن نیز دسترسی آسان مردم بوده است. طبقه دوم روی یک سکوی مثلثی سنگی ساخته شده و کاربری مسکونی داشته است، زیرا دارای اتاق ‌های تودرتو به رنگ های کرم، آبی، آجری و سیاه است. چندین مورد تیر و کمان نیز در این طبقه پیدا شده اند که به محل اسکان نیروی نظامی و مهمات تعلق داشته اند. طبقه سوم نیز مخصوص حاکم بوده و همچنین انبار غله نیز در این طبقه قرار داشته است. این طبقه دارای اتاق ‌های وسیع با در و پنجره ‌های بزرگ و ۱۲ سرستون سنگی و چند مورد ستون سنگی و چوبی و میز و صندلی ها است. در قسمت حیاط این کاخ نیز چاه آبی وجود داشته است تا آب باران در آن جمع شود و آب مصرفی داخل کاخ تامین گردد. مورد خارق العاده درباره این کاخ وجود سیاهچال و سیستم لوله‌ کشی و تخلیه فاضلاب بوده است که با توجه به قدمت ۲۷۰۰ ساله این کاخ واقعا بی نظیر است.

معماری کاخ دژ زنویه

معرفی کاخ دژ زنویه کردستان
کاخ دژ زنویه کردستان

کاخ دژ زیویه جزو با ارزش ‌ترین مکان‌های دوره تاریخی به حساب می ‌آید و این کاخ توسط دیواره‌ های سنگی طبیعی حفاظت می شوند. معماری خاص این کاخ بدین صورت است که با خشت‌ های گلی خام در سه رنگ نخودی، قرمز و خاکستری ساخته شده اند؛ ضخامت دیوارها بین دو تا هفت متر است و ملات بین خشت‌ ها از ترکیب خاک سفید و کاه خردشده بدست آمده و نوعی درخشندگی به این دیوارها داده است. سقف کاخ نیز از روش تیرپوش چوبی و کف نیز ‌ از خاک کوبیده ‌شده و سنگ ‌فرش ساخته شده است. کف تالار کاخ ‌دژ زیویه با حالت موزائیک زینتی بسیار زیبا به نظر می رسد.

کاخ دژ زنویه چگونه کشف شده است؟

کاخ ‌دژ زیویه در سال 1325 توسط یک پسر چوپان به ‌صورت اتفاقی کشف گردید، با اینکه بارش باران شدید، قسمتی از این کاخ را تخریب کرده  ولی در طی چندین سال اخیر مورد بازسازی قرار گرفته است. بسیاری از وسایل کشف ‌شده در زیویه در موزه ‌هایی مانند موزه لوور پاریس، موزه بریتانیا و موزه ارمیتاژ لینگراد نگهداری می‌ شوند، مهم ‌ترینشان عقاب زرین، گردنبندهای طلایی، قطعات منحصر‌به‌ فرد از جنس عاج و یک تشت بزرگ مفرغی مزین به نقوش جنگجویان آشوری از جنس طلا و نقره هستند.

نحوه دسترسی به کاخ ‌دژ زیویه

برای رفتن به روستای زیویه دو مسیر دارید. در مسیر اول، باید ۲۰ کیلومتر از سقز به ‌سمت سنندج طی کنید تا به شهر صاحب برسید. از آنجا تابلوی زیویه را دنبال کرده و به تپه زیویه برسید که نزدیک ترین مسیر محسوب می شود اما مشکل این مسیر وجود جاده خاکی است. مسیر دوم باید ۳۵ کیلومتر از سقز به ‌سمت سنندج بروید تا به چهارراه چاپان برسید و سپس به ‌سمت چپ بپیچید. حدودا ۲۰ الی ۳۰ کیلومتر بعد به روستای باستانی زیویه خواهید رسید. این مسیر در فصل بهار و تابستان دارای چشم انداز های زیبایی است. توجه داشته باشید که برای دسترسی به خود کاخ، بخش شمالی تپه دارای شیب تندی است و بخش جنوبی نیز علاوه بر شیب زیاد، حالت صخره ‌ای و سنگی دارد. در بخش جنوبی نیز با یک دهانه غار رو به رو خواهید شد اما در حال حاضر مسدود است. بنابراین تنها راه دسترسی آسان به کاخ زیویه از بخش‌ های شرقی و غربی تپه با شیبی ملایم است. وقتی شیب را پشت سر بگذارید، باید از 1000 پله سنگی بالا بروید و به ورودی اصلی قلعه در قسمت شرقی تپه برسید. دلیل این شیب ها به خاطر موقعیت استراتژیک کاخ دژ زنویه بوده است.

در ادامه می توانید با کاخ هشت بهشت اصفهان آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید