کاخ سرخه حصار تهران، عمارتی به بلندای تاریخ

برای خواندن تاریخ لازم نیست که همیشه کتابی به دست بگیریم و آن را ورق بزنیم. گاهی بازدید از یک مکان تاریخی و لمس فضای آن می‌تواند به اندازه چندین کتاب مفید باشد. مکان‌هایی که علاوه بر اهمیت تاریخی، معمولا از حیث زیبایی هم فوق‌العاده عالی بوده و توجه همه را به خود جلب می‌کنند.

0
69
معرفی کاخ سرخه حصار تهران
کاخ سرخه حصار تهران
کاخ سرخه حصار تهران، عمارتی به بلندای تاریخReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 5Rating: 4.0کاخ سرخه حصار تهران، عمارتی به بلندای تاریخ - خرید بلیط هواپیما تهران از سفرستاناین کاخ در منطقه سرخه حصار تهران واقع شده است. این کاخ زیبا و مجلل، یادگاری با شکوهی است که در سال 1262 شمسی و در زمان حکم‌رانی ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده. کاخ سرخه حصار تهران

کاخ سرخه حصار

برای خواندن تاریخ لازم نیست که همیشه کتابی به دست بگیریم و آن را ورق بزنیم. گاهی بازدید از یک مکان تاریخی و لمس فضای آن می‌تواند به اندازه چندین کتاب مفید باشد. مکان‌هایی که علاوه بر اهمیت تاریخی، معمولا از حیث زیبایی هم فوق‌العاده عالی بوده و توجه همه را به خود جلب می‌کنند. اگر مشتاق بازدید از چنین مکان‌هایی باشید، در این مطلب می‌خواهیم شما را با کاخی در پایتخت کشور آشنا کنیم که نظیر آن را در کمتر جایی از ایران و جهان می‌توان یافت. نام این کاخ سرخه حصار است. کاخی که با لقب عمارت یاقوت نیز از آن یاد می‌شود و بسیاری از علاقه‌مندان به خرید بلیط هواپیما تهران بازدید از آن را وصف‌ناپذیر می‌دانند. بنابراین، ادامه این مطلب را دنبال کنید و همزمان با تماشای عکس‌ها و کسب اطلاعات مختلف در مورد کاخ سرخه حصار، آماده خرید بلیط هواپیما تهران شوید.

نگاهی به تاریخ کاخ سرخه حصار

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

همانطور که از نام کاخ سرخه حصار برمی‌آید، این کاخ در منطقه سرخه حصار تهران واقع شده است. این کاخ زیبا و مجلل، یادگاری با شکوهی است که در سال 1262 شمسی و در زمان حکم‌رانی ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده. جالب است بدانید که هزینه کلی ساخت کاخ سرخه حصار 15 هزار تومان عنوان می‌شود. ضمنا، بد نیست این را هم بدانید که این کاخ یک بار تجربه آتش‌سوزی داشته و سپس مجددا بازسازی شده است.

ویژگی‌های معماری کاخ سرخه حصار

معرفی کاخ سرخه حصار تهران
کاخ سرخه حصار تهران

آنچه که امروزه از کاخ سرخه حصار یا قصر یاقوت به جای مانده است، تنها بخش کوچکی از زیبایی‌های اصلی آن را شامل می‌شود. این کاخ که متشکل از دو عمارت با نام‌های کوشک بیرونی و حرم‌خانه بوده و نزدیک به 200 اتاق را در دل خود جای داده بود، اولین سازه ایرانی محسوب می‌شود که تحت تاثیر هیچ جنبه‌ای از معماری ایرانی قرار نگرفته است. کاخ سرخه حصار در ابتدا دارای بخش‌های مختلفی مثل سربازخانه، گرماخانه و کاروانسرا نیز بود که امروزه هیچ اثری از این بخش‌ها نمی‌توان در آن یافت. اما همچنان خرید بلیط هواپیما تهران و بازدید از این کاخ می‌تواند بسیار جذاب باشد.

✅ بازدید از مقاله کاخ صاحبقرانیه تهران
✅ بازدید از مقاله کاخ ثابت پاسال تهران
✅ بازدید از مقاله کاخ زیبای سلطنتی سعدآباد

تغییر کاربری و بازسازی کاخ سرخه حصار

با تصویب در مجلس شورای ملی، کاخ سرخه حصار و تمامی تاسیسات مربوط به آن در سال 1336 شمسی به سازمان بیمه‌های اجتماعی واگذار گشته و از آن به بعد تبدیل به بیمارستان ریوی شد. البته بعدها بخش‌های دیگری همچون بخش روانی و جراحی نیز به آن اضافه شد. این کاخ بین سال‌های 1387 و 1389 خورشیدی مورد بازسازی قرار گرفته و حالا همه آن را با نام بیمارستان و مرکز فوق تخصصی قلب دکتر لواسانی می‌شناسند و عده زیادی با خرید بلیط هواپیما تهران به‌منظور انجام مراحل درمانی به این مکان مراجعه می‌کنند.

کاخ سرخه حصار، جایی برای شروع ضرب‌المثل‌ها

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

یکی از نکات جالبی که درباره کاخ قلعه حصار عنوان می‌شود، به وجود آمدن ضرب‌المثل‌ها و اصلاحاتی همچون «بادمجون دور قابچین» و «یک آشی برایت بپزم که رویش یک وجب روغن باشد» در این کاخ است. دلیل پدیدار شدن این ضرب‌المثل‌ها هم این است که ساختمان مد نظر مکانی برای آشپزان دربار بوده و با فرمان ناصرالدین شاه قاجار، در آن برای بزرگان کشور آش پخته و فرستاده می‌شد. مطمئنا، اگر بلیط هواپیما تهران بخرید و به بازدید این کاخ بروید، با حقایق بسیار جذاب‌تری هم آشنا خواهید شد.

محل قرارگیری کاخ سرخه حصار

معرفی کاخ سرخه حصار تهران
کاخ سرخه حصار تهران

برای بازدید از کاخ سرخه حصار یا عمارت یاقوت، هنگام خرید بلیط هواپیما تهران باید به منطقه سرخه حصار در این شهر بروید و در آنجا با مراجعه به انتهای اتوبان شهید و اول جاده آبعلی خود را در مقابل این کاخ بیابید. جدا از زیبایی‌های کاخ سرخه حصار، با رفتن به سراغ آن شما می‌توانید به تماشای پارک ملی حجیر در اطراف این کاخ نیز بروید و با گردش و تفریح در آن و همچنین تماشای نقاط مختلف منطقه سرخه حصار، لذت سفر خود را چندین برابر کنید.

خرید بلیط هواپیما تهران در هر فصلی از سال می‌تواند با لذت‌های خاصی عجین شود. حال آنکه اگر سفر به این شهر بزرگ و تماشایی در ایامی مانند نوروز که کمی شهر خلوت‌تر می‌شود انجام بگیرد، مطمئنا لذت آن بسیار بیشتر خواهد بود. همانطور هم که می‌بینید، در نقاط مختلفی از پایتخت ایران، مکان‌های زیبا و دیدنی جذابی وجود دارد که قلعه سرخه حصار فقط یکی از آنهاست. پس بیش از این نباید برای انجام پرواز داخلی به تهران و تجربه لحظات دلنشین در این شهر درنگ کرد.

برای خرید بلیط هواپیما تهران و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی و خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید