معرفی کامل مجموعه سعد آباد تهران

تهران بزرگ جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی بسیار زیادی را در دل خود جای داده است. شهر تهران به دلیل پایتخت بودن همواره شاهد اتفاقات تاریخی فراوان و متعددی بوده است. از این رو مکان های تاریخی و موزه های مختلفی در کلانشهر تهران وجود دارند.

0
23
مجموعه کاخ سعد آباد تهران
کاخ سعد آباد تهران
معرفی کامل مجموعه سعد آباد تهرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 15Rating: 4.0کاخ سعد آباد تهران و آشنایی با بخش ها و اراضی مختلف این مجموعه زیبا.کاخ سعد آباد تهران یکی از 3 مکان زیبا و تاریخی منطقه شمیرانات تهرا است که علاوه بر اهالی خود شهر تهران گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند.

مجموعه کاخ سعد آباد تهران

تهران بزرگ جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی بسیار زیادی را در دل خود جای داده است. شهر تهران به دلیل پایتخت بودن همواره شاهد اتفاقات تاریخی فراوان و متعددی بوده است. از این رو مکان های تاریخی و موزه های مختلفی در کلانشهر تهران وجود دارند. تهران حدود یک قرن است که پایتخت ایران به شمار می رود. آخرین پادشاهان دوره های حکومت قاجار و پهلوی این شهر را برای زندگی و حکومت انتخاب کرده اند. به همین دلیل تهران از نظر تاریخی بسیار مهم است. اگر شما هم از جمله افرادی هستید که به بازدید از فضاها و مکان های تاریخی علاقه دارید؛ قبل از خرید بلیط هواپیما تهران با ما همراه باشید تا یکی از بهترین مکان های تاریخی تهران را به شما معرفی نماییم. در مطالب پایین به معرفی کامل مجموعه کاخ سعد آباد تهران خواهیم پرداخت.

معرفی کاخ سعد آباد

مجموعه کاخ سعد آباد تهران
کاخ سعد آباد تهران

کاخ سعد آباد تهران یکی از 3 مکان زیبا و تاریخی منطقه شمیرانات تهران است. کاخ سعدآباد تهران یکی از مورد توجه ترین کاخ های ییلاقی برای پادشاهان قاجار و پهلوی محسوب می شد. جالب است بدانید که در گذشته اطراف کاخ سعدآباد را باغ های سرسبز فراگرفته بود. در واقع کاخ اختصاصی سعد آباد هم داخل یک باغ بزرگ و پر از درختان سرسبز ساخته شده است.

رضاخان پهلوی به مرور زمان باغ های اطراف کاخ اصلی سعد آباد را گرفته و سایر ساختمان ها و بناها را ساخته که در زمان حکومت پهلوی تمام کاخ ها به خانواده پهلوی تعلق داشت. کاخ لیلا پهلوی دختر کوچک محمدرضا پهلوی آخرین کاخی بود در در مجموعه سعدآباد تهران ساخته شد.

تاریخچه کاخ سعد آباد

مجموعه کاخ سعد آباد تهران
کاخ سعد آباد تهران

کاخ سعد آباد تهران که یکی از بزرگترین مجموعه های تاریخی محسوب می شود، برای اولین بار در زمان حکومت قاجار پایه گذاری شد. پس از کودتای سال 1299 توسط رضاخان قسمت های بعدی کاخ توسط رضاخان از باغداران منطقه خریداری شد. بهتر است بدانید که فضای اولیه مجموعه کاخ سعد آباد 8000 متر مربع بود. اولین بنایی که در مجموعه کاخ سعد آباد ساخته شد، کاخ ملکه مادر بود.

معماری کاخ سعدآباد

مجموعه کاخ سعد آباد تهران
مجموعه سعد آباد تهران

کاخ سعد آباد تهران با مساحتی حدود 300 هکتار، بخش های مختلفی را داخل خود جای داده است. برای ساخت عمارت های مجموعه کاخ سعد آباد تلفیقی از معماری اصیل و سنتی ایران با معماری مدرن اروپایی بکار گرفته شده است. بطوریکه برای طراحی و ساخت تمام قسمت های مجموعه کاخ سعدآباد از بهترین مهندسان و معماران داخلی و خارجی مشاوره گرفته شده است. در قسمت ورودی کاخ سفید چهار ستون به سبک معماری رومی قرار گرفته است و نمای اصلی کاخ سفید را با استفاده از سنگ‌های مرمر فوق العاده جذاب تزیین کرده اند.

اگر با بلیط هواپیما ارزان به تهران سفری دارید بهتر است بدانید که کاخ سبز توسط استاد میرزا جعفر کاشی ملقب به معمار باشی طراحی و ساخته شده است. گفته می شود که برای ساخت این کاخ 7 سال زمان صرف شده است. کاخ سبز که به کاخ مرمر هم مشهور است با استفاده از سنگ‌های سبز معدن خمسه زنجان و سنگ مرمر خراسان، زیبا سازی شده است. همچنین داخل کاخ مرمر با آینه کاری های فوق العاده ظریف، کاشی کاری و گچبری تزیین شده است.

کاخ شمس یکی از معماری های جذاب در مجموعه کاخ سعد آباد تهران می باشد. ساخت بنای عمارت شمس حدود 4 سال بطول انجامید. در طراحی و ساخت کاخ مجلل و فوق العاده زیبای شمس، از سبک معماری اروپایی به‌خصوص معماری آلمانی و معماری سنتی ایران از زمان ساسانیان، بهره گرفته شده است.

✅ بازدید از مقاله کاخ سرخه حصار تهران

موزه ها و کاخ های مجموعه سعدآباد تهران

مجموعه کاخ سعد آباد تهران
مجموعه سعد آباد تهران

کاخ های بسیار زیادی به تعداد 18 عدد در مجموعه سعد آباد وجود دارند که پس از انقلاب تغییر کاربری داده اند و بعنوان موزه از این کاخ ها استفاده می شود. برخی از کاخ ها برای امور اداری و  نهاد ریاست جمهوری مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از عمارت ها هم با چندین مورد مختلف بعنوان موزه مورد استفاده هستند.

کاخ احمد شاهی که در حال بازسازی و مرمت است. کاخ شهوند که همان کاخ سبز است و امروزه بعنوان موزه، مورد استفاده قرار می گیرد. کاخ سفید یا همان کاخ ملت، ییلاق تابستانی محمدرضا پهلوی بود که امروزه به موزه تغییر کاربری داده است. کاخ اختصاصی سعدآباد که قبلا موزه تاریخ طبیعی بود ولی در حال حاضر نهاد ریاست جمهور می باشد. کاخ اسود یا کاخ سیاه که امروزه به موزه هنرهای زیبا تغییر کاربری داده است.

کاخ شمس که امروزه موزه مردم شناسی و موزه پوشاک و لوازم سلطنتی می باشد. کاخ اشرف، امروز موزه ظروف سلطنتی است. کاخ ملکه مادر که امروز به ساختمان جمهور تغییر نام داده است و در اختیار نهاد ریاست جمهور می باشد. کاخ بهمن که محل زندگی برادر زاده محمدرضا بود امروز بعنوان ساختمان مدیریت مجموعه سعدآباد مورد استفاده قرار می گیرد. موزه نظامی امروز در کاخ شهرام برپا شده است. کاخ ملکه عصمت دولتشاهی، همسر چهارم رضا خان امروز به موزه استاد فرشچیان تغییر کاربری داده است.

کاخ کرباس یا همان کاخ قدیم ولیعهد رضا پهلوی، امروز موزه مینیاتور استاد بهزاد می باشد. موزه خط و کتابت میر عماد در گذشته کاخ فرحناز و علیرضا بوده است. کاخ فرح پهلوی امروزه شامل موزه نگارستان و محل برگزاری نمایشگاه‌های لباس و نقاشی شده است. کاخ ملکه توران امیر سلیمانی که به موزه چهره‌های ماندگار تغییر کاربری داده است. کاخ لیلا پهلوی کوچکترین عضو خانواده محمدرضا پهلوی امروز به موزه مینیاتور استاد آبکار تبدیل شده است.

موزه های مجموعه سعدآباد تهران

موزه برادران امیدوار که در گذشته محل کالسکه خانه قاجار بوده است. موزه آب که در گذشته محل استقرار رئیس تشریفات دربار و مسئول حفاظت ارتش بود. بهتر است بدانید که به غیر از کاخ موزه هایی که به آنها اشاره کردیم، مجموعه سعد آباد، موزه ‌های دیگری مانند موزه آلبوم‌ ها و اسناد سلطنتی در ساختمان گارد شاهنشاهی، موزه آشپزخانه سلطنتی در بخش آشپزخانه موزه ملت و موزه اتومبیل‌ های سلطنتی را هم در خود جای داده است.

بخش‌های دیگر مجموعه کاخ سعد آباد

بهتر است اطلاع داشته باشید که مجموعه کاخ سعد آباد فقط به کاخ ها و موزه ها ختم نمی شود. سالن‌ های سینما، زمین ‌های تنیس و بخش‌ های مختلف اداری و تاسیساتی هم بخش های مختلف مجموعه کاخ سعدآباد را تشکیل می دهند. شایان ذکر است که سالن آمفی تئاتر مجموعه سعدآباد، با نام ایوان عطار سعدآباد یکی از زیباترین سالن‌ های روباز ایران برای برگزاری کنسرت‌ های موسیقی و نمایش‌ های تئاتر محسوب می شود.

 همچنین کتابخانه مجموعه سعدآباد کتاب های بسیار زیادی را با موضوعات مختلف در خود جای داده است. در بین بخش های مختلف کاخ سعدآباد از گلخانه این مجموعه نمی توان غافل شد. گل ها و گیاهان متنوعی در این گلخانه نگهداری می شوند. جالب است بدانید که میوه موز در گلخانه مجموعه سعدآباد تهران پرورش می یابد.

قنات های کاخ سعد آباد

در زمان قدیم، رودخانه دربند در سراسر باغ های مجموعه کاخ سعدآباد جاری بوده است. برای حفظ سرسبزی و رشد بهتر گیاهان و درختان مجموعه باید قنات هایی حفر می شد. به همین دلیل قنات های بسیاری در این مجموعه به شرح زیرحفر شده اند:

هراش آباد

قنات قوام الدوله

قنات کاخ سنگی

قنات جعفر آباد

قنات آب‌نما

قنات کاخ سفید

قنات جوادیه

قنات گلخانه

قنات کاخ شمس

قنات خوابگاه

دو قنات در دفتر مخصوص کاخ

دروازه های کاخ سعدآباد

چون مجموعه کاخ سعدآباد وسعت قابل توجهی داشته است، برای مراقبت هر چه بیشتر از عمارت های باغ، دور تا دور باغ را توسط دروازهای مختلف حفاظت می کردند. در این قسمت شما را با تمام دورازه های مجموعه سعدآباد آشنا می نماییم.

دروازه نظامیه (مسیر رفت و آمد رضا شاه پهلوی در گذشته)

دروازه زعفرانیه

دروازه خیابان دربند (مسیر رفت و آمد محمد رضا پهلوی)

دروازه میدان دربند

دو دروازه جعفر آباد

دروازه رودخانه

دروازه کاخ سفید

مجموعه کاخ سعدآباد تهران در واقع مکانی بسیار وسیع است که شاهد اتفاقات مهم تاریخی بوده است. هر بخش از این مجمعه عظیم برای خود داستان هایی طولانی دارد. در مطالب بالا سعی کردیم تا شما را مختصری با این مجموعه آشنا نماییم. امیدواریم با بازدید از قسمت های مختلف کاخ سعد آباد لحظات شاد و لذت بخشی را سپری نمایید.

در ادامه می توانید با کاخ فرح آباد تهران آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید