کاخ صاحبقرانیه تهران، کاخ سه حکومت در ایران

در شهر تهران، ساختمان‌های زیادی وجود دارند که زمانی بسیار مهم بودند و فقط افراد خاص اجازه ورود به آن‌ها را داشتند. اما امروزه به صورت موزه و بناهای تاریخی مورد بازدید بسیاری از گردشگران قرار می‌گیرند. یکی از این ساختمان‌ها کاخ صاحبقرانیه است که شما نیز می‌توانید با خرید بلیط هواپیما تهران از بازدید آن لذت ببرید. کاخ صاحبقرانیه به دستور ناصرالدین‌شاه به‌عنوان کاخ ییلاقی وی ساخته شد که بعدها در دوران حکومت پهلوی نیز متعلق به محمدرضا شاه بود.

0
88
بازدید از کاخ صاحبقرانیه تهران
کاخ صاحبقرانیه تهران
کاخ صاحبقرانیه تهران، کاخ سه حکومت در ایرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 1Rating: 3.5کاخ صاحبقرانیه تهران، کاخ سه حکومت در ایران - خرید بلیط هواپیما تهران از سفرستاندر شهر تهران، ساختمان‌های زیادی وجود دارند که زمانی بسیار مهم بودند و فقط افراد خاص اجازه ورود به آن‌ها را داشتند. اما امروزه به صورت موزه و بناهای تاریخی مورد بازدید بسیاری از گردشگران قرار می‌گیرند. یکی از این ساختمان‌ها کاخ صاحبقرانیه است که شما نیز می‌توانید با خرید بلیط هواپیما تهران از بازدید آن لذت ببرید.

کاخ صاحبقرانیه تهران

در شهر تهران، ساختمان‌های زیادی وجود دارند که زمانی بسیار مهم بودند و فقط افراد خاص اجازه ورود به آن‌ها را داشتند. اما امروزه به صورت موزه و بناهای تاریخی مورد بازدید بسیاری از گردشگران قرار می‌گیرند. یکی از این ساختمان‌ها کاخ صاحبقرانیه است که شما نیز می‌توانید با خرید بلیط هواپیما تهران از بازدید آن لذت ببرید. کاخ صاحبقرانیه به دستور ناصرالدین‌شاه به‌عنوان کاخ ییلاقی وی ساخته شد که بعدها در دوران حکومت پهلوی نیز متعلق به محمدرضا شاه بود. ناصرالدین‌شاه در سال ۱۲۲۹ دستور داد تا قصر نیاوران را در دوطبقه بسازند که شامل شاه‌نشین، کرسی‌خانه، حمام، تالار آینه باشد و همچنین برای زنان حرم‌سرایش چندین خانه بسازند که هرکدام ۴ اتاق و ایوان داشته باشد اما در زمان محمدرضا شاه تخریب شد. دلیل انتخاب نیاوران برای ساخت این کاخ این است که از آب‌وهوای خوبی برخوردار است و به دلیل نزدیکی به کوه‌های البرز منطقه‌ای خاص به شمار می‌رود. این کاخ در زمان ناصرالدین‌شاه ساخته شد و در زمان رضا پهلوی مرمت گردید. در دوران محمدرضا پهلوی نیز این عمارت توسط فرح دیبا به‌طور کامل تغییر کرد.

دلیل نام‌گذاری

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

در زمان‌های گذشته که هر ۳۰ سال یک قرن ‌حساب می‌شده، ناصرالدین‌شاه به‌افتخار اینکه بیش از 30 سال حکومت کرده، در سی و یکمین سال سلطنتش به خود لقب صاحبقران را داد و کاخ را نیز کاخ صاحبقرانیه نامید. درگذشته نام صاحبقران برای پادشاهان اهمیت بسیاری داشت و اکثر حاکمان برای نشان دادن قدرت و شجاعت خود از این لقب استفاده می‌كردند.

✅ بازدید از مقاله قلعه مازیار تهران
✅ بازدید از مقاله غار رودافشان تهران
✅ بازدید از مقاله آبشار کفترلو در لواسانات تهران

آدرس و راه‌های دسترسی به کاخ

بازدید از کاخ صاحبقرانیه تهران
کاخ صاحبقرانیه تهران

با خرید بلیط هواپیما سفر را به تهران آغاز کنید، این کاخ در میدان شهید باهنر (نیاوران)، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران قرار دارد. برای رفتن به کاخ صاحبقرانیه، می‌توانید از خط یک مترو تهران استفاده کرده و در ایستگاه تجریش پیاده شوید یا با BRTها به میدان تجریش رفته و با تاکسی‌های مربوط به کاخ برسید.

مشخصات داخلی کاخ

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

در تالار آینه، تابلوهای نقاشی گران‌بها و اشیای نفیس وجود دارند. آینه‌کاری‌های تالار اصلی در زمان ناصرالدین‌شاه آغاز و در زمان مظفرالدین شاه به پایان رسید. تالار آینه شامل چهار اتاق است: اتاق منشی شاه، اتاق هدایا، اتاق دندانپزشکی و سرویس بهداشتی. در وسط کاخ که تالار بزرگ آینه قرار دارد، یک پنجره به سمت جنوب تهران و پنجره‌ شمالی به سمت کوه البرز باز می‌شود که در دو طرف آن، دو در بزرگ منبت‌کاری قرار دارند. دو تابلوی بزرگ شاهزادگان قاجاری بر روی دیوارهای شمالی و جنوبی قرار دارند. زیرزمین این کاخ حوض‌خانه نام دارد که ورودی حرم‌سرای ناصرالدین‌شاه بوده و در زمان محمدرضا شاه محل برگزاری جشن‌های غیررسمی پهلوی بوده است. حوضی در وسط بنا قرار داشته و با تابلوهای نقاشی تزیین‌شده‌ بوده است. سقف‌های چوبی حوض‌خانه مربوط به قرن سیزدهم است، در حالت کلی این قسمت از لحاظ معماری بی‌نظیر است، پس حتماً در سفرتان که با خرید بلیط هواپیما تهران آغاز خواهید کرد، بازدید از این مکان را از دست ندهید.

رویدادهای تاریخی

بازدید از کاخ صاحبقرانیه تهران
کاخ صاحبقرانیه تهران

با اینکه کاخ صاحبقرانیه در باغ زیبای نیاوران قرار دارد و نمای چندان باشکوهی ندارد، اما درون ساختمان مانند تابلویی از معماری ایرانی و شرقی می‌درخشد. آینه‌کارهای ظریف با گچ‌بری‌های زیبا همه بازدیدکنندگان را به تعجب وا‌ می‌دارد. در این تالار بسیاری از مهمانی‌ها و دیدارهای رسمی و اتفاقات تاریخی رقم خورده که یکی از معروف‌ترین اتفاقات، فرمان مشروطیت است. البته در سال ۱۳۵۷ این کاخ توسط نیروهای انقلابی تسخیر و در سال ۱۳۶۰ به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحویل داده شد. در سال ۱۳۶۵ نیز کاخ و موزه نیاوران برای اولین بار در معرض دید همگان قرار گرفت که البته به صورت موزه از اموال آن نگهداری می‌شود. این مرکز در تاریخ دوم خردادماه 1383 هم‌زمان با هفته بزرگداشت میراث فرهنگی افتتاح گردید تا همگان با خرید بلیط هواپیما از این کاخ دیدن کنند. شاید برایتان جالب باشد که مجموعه قهوه تلخ به کارگردانی مهران مدیری، سریال تلویزیونی میرزا کوچک خان و فیلم‌های سینمایی شازده احتجاب، سلطان صاحبقران، دلشدگان و کمال‌الملک در این کاخ فیلم‌برداری شده‌اند.

انقلاب اسلامی و کاخ صاحبقرانیه

عکس شماره 5

پس از انقلاب اسلامی، همه اموال کاخ صورت‌برداری گردید و مرمت و بازسازی آن‌ها شروع شد. تعداد ۱۵۷ لوستر و دیوارکوب در تعمیر و بازسازی بسته‌بندی شدند. لوسترها و دیوارکوب‌های کاخ صاحبقرانیه که ساخت فرانسه بودند، در دوره پهلوی در تزئینات داخلی این کاخ استفاده‌شده‌اند که اکنون نیز در بسته‌بندی نگهداری می‌شوند. مرمت ارسی‌های ضلع جنوبی کاخ صاحبقرانیه نیز با نظارت واحد مربوطه از شهریورماه سال جاری آغاز گردید و جدیداً به اتمام رسیده است. پنجره‌های ارسی کاخ صاحبقرانیه براثر آلودگی و همچنین عوامل رطوبتی در سال‌های گذشته دچار فرسایش و آسیب‌دیدگی شده بودند که مرمت و بازسازی شدند. گچ‌بری‌ها، آینه‌کاری‌ها، ارسی‌ها و … توسط هنرمندان روح تازه یافتند.

بازدید از کاخ صاحبقرانیه تهران
کاخ صاحبقرانیه تهران

اتاق مذاکرات با شیشه‌های ضدگلوله و تالار آینه وجود دارند. در شاه‌نشین شمالی نیز میز کار محمدرضا پهلوی قرار دارد. بر روی دیوارهای شاه‌نشین جنوبی سلاح‌های کوچک سرد و گرم از دوران زند و قاجار را خواهید دید و چندین قالی بی‌نظیر ایرانی که هنر هنرمندان تبریزی است، کف تالار را پوشانده است. اتاق‌های دیگر این کاخ شامل اتاق‌های استراحت، اتاق منشی، هدایا و دندانپزشکی محمدرضا پهلوی است. البته قابل‌ذکر است که از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۷ این کاخ به‌عنوان دفتر کار محمدرضا پهلوی در نظر گرفته شده است.

شرایط بازدید

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

از  سال ۷۷ که برای بازدید عموم بازشده تا دو سال بعد از آن، سه روز در هفته و روزی ۳۰۰ نفر بازدیدکننده به این کاخ رفت‌وآمد داشتند، اما از سال ۸۱ آمار ۳۰۰ نفری بازدیدکنندگان برای هرروز اعلام شد. بعد از مدتی تعداد بازدیدکنندگان به ۵۰۰ نفر رسید، که بعدها تا به امروز تعداد بازدیدکننده گاهی به ۶ هزار نفر نیز می‌رسد که اکثراً با خرید بلیط هواپیما سفر می‌کنند. قیمت ورودیه کاخ صاحبقرانیه در کاخ نیاوران تهران برای هر نفر 25,000 ریال و ساعت بازدید از آن ساعت 8 الی 17 است. تلفن: 02122282013

برای خرید بلیط هواپیما تهران و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید