مرحله به مرحله آماده کردن مدارک تحصیلی برای کار و تحصیل در ترکیه

دغدغه آماده کردن مدارک، هیچ سفر خارجی یا بهتر است بگوییم هیچ گردشگری را تنها نمی‌گذارد

0
74
مدارک کار و تحصیل در ترکیه
کار و تحصیل در ترکیه
مرحله به مرحله آماده کردن مدارک تحصیلی برای کار و تحصیل در ترکیهReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 21Rating: 4.5کار و تحصیل در ترکیه و مرحله به مرحله آماده کردن مدارک تحصیلی.کار و تحصیل در ترکیه و مراحل ابتدایی این سفر مثل پایه‌های یک ساختمان هستند که باید برای یک نتیجه بهتر وقت زیادی را صرفش کنید.

کار و تحصیل در ترکیه

دغدغه آماده کردن مدارک، هیچ سفر خارجی یا بهتر است بگوییم هیچ گردشگری را تنها نمی‌گذارد، فرض کنیم کسی برای تفریح کشوری خارجی را مقصد خود قرار داده باشد، این شخص باید از ماه‌ها قبل به فکر پاسپورت و ویزای خود باشد و شاید این مورد کم‌ترین دغدغه را برای مسافر به همراه دارد ولی چنانچه پای اقامت به میان می‌آید، شرایط دشوارتر و دغدغه‌ها بیش‌تر می‌شوند؛ با فرض اینکه اقامت گردشگران به خاطر کار یا تحصیل باشد، در بین کشورهای خارجی اقامت در ترکیه طرفداران بیش‌تری دارد. البته شرایط نسبتا راحت اقامت در این کشور نسبت به کشورهای اروپایی و پیشرفته چنین آمار و نتایجی را به وجود آورده است. بخش بزرگی از نگرانی‌ها با کنار گذاشتن مراحل ویزا حل می‌شود چون همان‌طور که میدانید کشور ترکیه از شهروندان ایرانی بابت ورود به کشور ویزایی نمی‌طلبد. اما قضیه به همین راحتی نیست و دویدن‌های مکرر بین اداره‌ها چندین روز طول می‌کشد؛ معمولا تجربه‌های اول توام با اتلاف وقت، کلافگی و استرس هستند، چه چیزی بهتر از اینکه گام به گام با این مراحل آشنا شوید و خود را از دست غول نگرانی برهانید. کار و تحصیل در ترکیه :

دقیقه آخر

مراحل ابتدایی سفر مثل پایه‌های یک ساختمان هستند که باید برای یک نتیجه بهتر وقت زیادی را صرفش کنید تا جملات حسرت‌‌بار کلیشه‌ای به سفرتان سایه نیاندازند. به هیچ وجه کارهای آماده‌سازی مدارک را به دقیقه آخر یا حتی به هفته آخر موکول نکنید، چون بارها پیش آمده که طیِ این مراحل ده‌ها روز طول بکشد و پیامدی جز استرس و دلهره نداشته باشد. این مطلب را به مراحل بعد از دریافت مدرک موقت تحصیلی و ریزنمرات از دانشگاه اختصاص داده‌ایم، برای همین با گذر از این بخش به مرحله‌های بعدی می‌پردازیم.

وزارت علوم یا بهداشت

گرفتن تاییدیه وزارت علوم برخلاف انتظار پروسه وقت‌گیری است، باید اسکن ریزنمرات و مدرک تحصیلی را به صورت پشت‌ورو تهیه کنید و پس از تکمیل فرم ثبت نام در سامانه جامع امور دانشجویان (سجاد)، آپلود فایل‌های اسکن‌شده و درخواست تاییدیه به مدت 2 روز منتظر ارائه تاییدیه این وزارت باشید. البته بررسی مدارک رشته های پزشکی و پیراپزشکی به عهده وزارت بهداشت است. ضمنا هنگام درخواست تاییدیه باید مبلغی را برای هر مدرک پرداخت کنید که می‌توانید این مرحله را از طریق درگاه‌های اینترنتی انجام دهید و در نهایت بعد از دریافت کدهای تاییدیه باید پرینت این کدها را تهیه کرده و به همراه عکس صفحه اول پاسپورت به دفتر رسمی ترجمه ببرید.

✅ بازدید از مقاله تعیین وقت سفارت ترکیه
✅ بازدید از مقاله خرید ملک در ترکیه راهکاری برای مهاجرت
✅ بازدید از مقاله آداب‌ و رسوم مردم ترکیه

اقامت در ترکیه برای کار

وقتی مدارک تحصیلی خود را به دفاتر رسمی ترجمه می‌برید از شما می‌پرسند که برای کار به ترکیه می‌روید یا تحصیل؟ نکته‌ای که برخی متقاضیان هنوز نمی‌دانند این است که ترجمه انگلیسی مدارک برای عزیمت به ترکیه هیچ ضرورتی ندارد، فقط ترجمه استانبولی مدارک پذیرش می‌شود که دفاتر رسمی ترجمه مبلغ 60 هزار تومان برای هر مدرک دریافت می‌کنند و در کم‌تر از یک هفته ترجمه‌ها را با مهر وزارت دادگستری آماده و ارائه می‌کنند. اگر قصد کار در ترکیه داشته باشید، باید مدرک تحصیلی خود را جهت ترجمه به دفتر ترجمه بدهید.

اقامت در ترکیه برای تحصیل

مدارک کار و تحصیل در ترکیه
کار و تحصیل در ترکیه

شرایط برای ادامه تحصیل در ترکیه کمی متفاوت‌تر است، علاوه بر مدرک تحصیلی باید ریزنمرات و گواهی آن را هم به دفاتر ترجمه ارائه دهید و به طبع هزینه‌ مازادی برای مدارک بیش‌تر پرداخت خواهید کرد. با یک حساب سرانگشتی می‌توان گفت که هزینه ترجمه مدرک تحصیلی به همراه ریزنمرات بین مبلغ 300 تا 400 هزار تومان متغیر خواهد بود.

وزارت امور خارجه

مدارک کار و تحصیل در ترکیه
کار و تحصیل در ترکیه

در مرحله بعد باید مدارک خود را به همراه پرینت دومی از کدهای تاییدیه وزارت علوم به وزارت امور خارجه ببرید. برای سر زدن به کنسولگری ترکیه و وزارت امور خارجه باید یک نکته اساسی را فراموش نکنید، روزها و ساعات کار کنسولگری ترکیه یا حتی وزارت امور خارجه به اندازه‌ای محدود است که باید صبح زود به آن‌ها مراجعه کنید تا به برنامه‌هایتان برسید. آخرهفته‌ها بدترین زمانی هستند که می‌توان برای این کار در نظر گرفت. اگر خوش‌شانس باشید و صبح زود به وزارت امور خارجه بروید تا ساعت 12 مدارک مهر شده را به شما تحویل می‌دهند و البته برای این امر هم باید مبلغی را پرداخت کنید.

کنسولگری ترکیه

کنسولگری‌های ترکیه در شهرهای تبریز، تهران و ارومیه هستند، جایی که ساعت کارشان از 9:30 صبح شروع و راس ساعت 12 به اتمام می‌رسد. حتی اگر چند دقیقه دیرتر برسید به هیچ بهانه‌ای کارتان را انجام نمی‌دهند و از طرفی روزهای جمعه و شنبه هم تعطیل هستند. برای همین بهتر است این کار را به روزهای آخر سفر موکول نکنید. ضمنا کنسولگری ترکیه به ازای هر مدرک 200 دلار دریافت می‌کند و باید قبل از مراجعه مدارک لازمی که روی در کنسولگری لیست شده‌اند، تهیه کنید. این آخرین مرحله قبل از خرید بلیط هواپیمای ترکیه است.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید