بلیط هواپیما به تهران و بازدید از کافه نادری

0
461
خرید بلیط هواپیما به تهران و بازدید از کافه نادری
بلیط هواپیما به تهران و بازدید از کافه نادری
بلیط هواپیما به تهران و بازدید از کافه نادریReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Aug 19Rating: 4.5بلیط هواپیما به تهران و بازدید از کافه نادریبلیط هواپیما به تهران و بازدید از کافه نادری ترجیع بند تمام نوستالژی‌های آدمی، عبارت جادویی آن «قدیم ندیم‎ها» ست. زمانه‎ای که در آن عاشقانه‎ها آتشین‌‌تر

بلیط هواپیما به تهران و بازدید از کافه نادری

ترجیع بند تمام نوستالژی‌های آدمی، عبارت جادویی آن «قدیم ندیم‎ها» ست. زمانه‎ای که در آن عاشقانه‎ها آتشین‌‌تر، قلب‌ها مهربان‎تر، یارها یارتر و کافه‎ها هم کافه‎تر بودند. کافه نادری تهران هم از معدود یادگارانی است که از تهران قدیم، تهران هدایت، نادرپور، شاملو، فروغ و سهراب برای ما تهران‎نشینان امروزی به یادگار مانده است. پس کافه‌نشینی در این کافه نوستالژیک و قدیمی را از دست ندهید و شما هم به یاد قدیم‎ها در پاتوق روشنفکران تهرانی، یک فنجان قهوه داغ نوش جان کنید.

کافه نادری پاتوق مشاهیر دیروز و امروز و فردا

کافه نادری در شرق پل حافظ در خیابان نادری (جمهوری فعلی) واقع شده‌است و هتلی هم بر روی آن قرار دارد. در سال ۱۳۰۶ مهاجر ارمنی با نام خاچیک مادیکیانس این کافه را دایر کرد. این کافه سال‌ها پاتوق شاعران، نویسندگان و روشنفکران بوده‌است. در معرفی‌نامه‌ای از این کافه که امروزه در کنار در ورودی آن قرار داده شده آمده‌است که غذاهای فرنگی مانند بیف استروگانف و بیفتک و همچنین کافه گلاسه، شاتو بریان، بستنی‌های فرنگی، قهوه ترک و فرانسه برای اولین بار در این کافه به ایرانیان عرضه شد. مادیکیانس، درست ۸۸ سال پیش هتلی بنا کرد که امروز، کافه آن، کلیشه‌ای‌ترین نوستالژی پاتوق نشین‌های شهر تهران است.

خرید بلیط هواپیما به تهران و بازدید از کافه نادری
بلیط هواپیما به تهران و بازدید از کافه نادری

گارسون‌های ارمنی این کافه-رستوران، غذاهایی چون بیفتک و بیف استروگانوف و نوشیدنی‌هابی مانند کافه گلاسه، قهوه ترک و فرانسه را نخستین بار در این رستوران عرضه کردند. شب‌ها هم اغلب، مراسم رقص در حیاط پشتی کافه برپا بود و دود سیگارهای فرنگی فضای آن جا را پر می‌کرد، حیاطی که حدود سه دهه‌است در آن بسته شده‌است.

کافه نادری، در دهه سی و چهل، پاتوق روشنفکرانی مثل صادق هدایت، جلال آل‌احمد، احمد فردید و سیمین دانشور، نیما یوشیج بوده و بخش زیادی از شهرت کنونی اش را از اعتبار این اشخاص وام گرفته‌است.

ظرفیت آن ۱۴۰ نفر در دو سالن است. در سالن اول، فقط قهوه و چای و دسر سرو می‌شود و سالن بعدی ویژه غذاست. ساختمان کافه نادری و هتل نادری تهران در سال ۱۳۸۲ به شماره ثبت ۱۰۴۴۶ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفتند.

کافه نادری پاتوقی برای روشنفکران

خرید بلیط هواپیما به تهران و بازدید از کافه نادری
بلیط هواپیما به تهران و بازدید از کافه نادری

محل کافه‌ نادری که در منطقه‌ شلوغ‌ و تجاری‌ شهر با تعدد سفارتخانه‌ها می‌تواند یکی‌ از عوامل‌ گرایش‌ به‌ آن‌ باشد، ولی‌ در مجموع‌ پدیده‌ کافه‌نشینی‌ به‌ سبک‌ جدید روشنفکری‌ آن‌ در اروپای‌ قرن‌ ۱۸ و ۱۹ به‌ اوج‌ خود رسیده‌ بود و آنجا هم‌ نویسندگان‌، شعرا و هنرمندان‌، پاتوق‌های‌ مخصوص‌ به‌ خود داشتند که‌ رواج‌ مسافرت‌ به‌ غرب‌ در بین‌ قشر مرفه‌ جامعه‌ ایرانی‌ آن‌ روز، با خود فرهنگ‌ کافه‌نشینی‌ را به‌ دنبال‌ آورد. افرادی‌ که‌ پس‌ از بازگشت‌ از غرب‌، در مناصب‌ دولتی‌ و مشاغل‌ فرهنگی‌ مشغول‌ به‌ کار بودند پاتوقشان‌ کافه‌ فردوسی‌ و کافه‌ نادری‌ بود. معروف‌ است‌ که‌ صاحب‌ کافه‌ فردوسی‌ برای‌ محافظت‌ از میزهایش‌ روی‌ آنها را سنگ‌ کرده‌ بود چون‌ مشتریانش‌ ضمن‌ بحث‌ و صحبت‌ روی‌ میزها می‌کوبیدند. بحث‌ و صحبت‌ راجع‌ به‌ سیاست‌ و مسائل‌ جامعه‌ که‌ باب‌ روز بود، در عین‌ حال‌ از هنر و ادبیات‌ نیز غافل‌ نمی‌شدند. در واقع‌ مشتریان‌ ثابت‌ کافه‌ نادری‌ آن‌ روزها هنرمندان‌ و شعرا و نویسندگانی‌ بودند که‌ مسائل‌ سیاسی‌ و اجتماعی‌ را منفک‌ از کار خود نمی‌دیدند و در این‌ زمینه‌ها تأثیرگذار نیز بودند.

خرید بلیط هواپیما به تهران و بازدید از کافه نادری
بلیط هواپیما به تهران و بازدید از کافه نادری

اما فضای‌ کافه‌ نادری‌ امروز تغییرات‌ اساسی‌ با گذشته‌ دارد. بجز گروههایی‌ که‌ از گذشته‌، برحسب‌ عادت‌ قدیم‌ و عشق‌ به‌ کافه‌ نادری‌ که‌ هنوز، اینجا را پاتوق‌ خود می‌دانند، گروههای‌ متفاوت‌ دیگری‌ به‌ چشم‌ می‌خورند، از جمله‌ دانشجویانی‌ که‌ صرفاً برای‌ وقت‌ گذرانی‌ و چون‌ دانشگاههایشان‌ نزدیک‌ است‌ از کافه‌ نادری‌ استفاده‌ می‌کنند و فقط‌ فضا برایشان‌ مهم‌ است‌، حالا کافه‌ نادری‌ یا جای‌ دیگر، برایشان‌ فرقی‌ نمی‌کند یا افرادی‌ که‌ از گذشته‌ کافه‌ نادری‌، مطالبی‌ شنیده‌اند و برای‌ کنجکاوی‌، اینجا، آمده‌اند تا دلارفروشان‌ و فال‌گیرها که‌ دمی‌را با مشتریان‌ کافه‌، غنیمت‌ می‌شمرند!

کافه نادری جایی است‌ که‌ در گذشته‌ میزبان‌ «صادق‌ هدایت‌، جلال‌ آل‌احمد، سیمین‌ دانشور، عبدالحسین‌ نوشین‌، پدر تئاتر ایران‌، همچنین‌ تئاتری‌های‌ دیگر مثل‌ حسین‌ خیرخواه‌، توران‌ مهرزاد، ایران‌، عزت‌الله‌ انتظامی‌، نصرت‌ کریمی‌، حسن‌ خاشع‌، لرتا، قسطانیان‌، استپانیان‌، جمشید مشایخی‌، ساموئل‌ خاچیکیان‌، ناصر ملک‌مطیعی‌، ایلوش‌ و همچنین‌ شعرای‌ بزرگی‌ چون‌ شهریار، نیما، رهی‌ معیری‌، فریدون‌ توللی‌، نواب‌ صفا، سیمین‌ بهبهانی‌، احمد شاملو، فروغ‌ فرخزاد، اخوان‌ ثالث‌، سهراب‌ سپهری‌ و بعدها آتشی‌، سپانلو، غلامحسین‌ صالحیار، ناطق‌، نادرپور، نصرت‌ رحمانی‌، سایه‌، نظریان‌ و براهنی‌« بوده است.

کتابی برای کافه نادری

خرید بلیط هواپیما به تهران و بازدید از کافه نادری
بلیط هواپیما به تهران و بازدید از کافه نادری

کتاب کافه نادری توسط انتشارات ققنوس منتشر شده و و رضا قیصریه آن را نوشته است. این کتاب از ۳ فصل تشکیل شده است و در هر فصل نگاهی دارد به برهه ای از زندگی هنرمندان ایرانی در زمان‌های مختلف . در فصل اول تاکید ، بیشتر بر زندگی نویسنده‌های ایرانی در خارج از ایران در اواخر دوره پهلوی است . شخصیت‌های بارز داستان نیز مفتون روزنامه نگار و همسرش تینوش که طراح لباس است و دوست آنها فتاح نویسنده می‌باشند . فصل دوم چشم اندازی از زندگی زمان مجردی تینوش در ایران و رفت و آمد او در محافل بازیگران و خواننده‌ها است و فصل سوم نگاهی به زندگی نویسندگان و نقاشان ایرانی در ایران در زمان حال و سرانجام تینوش و مفتون دارد.

برای خرید آنلاین بلیط هواپیما به تهران به وبسایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بلیط هواپیما سفرستان

منابع:
blog.damdam.ir
noushonline.ir
shahraneh.com

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید