کبوترخانه چادگان اصفهان

اصفهان از استان های تاریخی و کهن ایران است که شهرت جهانی دارد و جاذبه های طبیعی و تاریخی متعددی را در خود جای داده است

0
11
کبوترخانه چادگان اصفهان
کبوترخانه چادگان
کبوترخانه چادگان اصفهانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 24Rating: 3.5کبوترخانه چادگان اصفهان از کبوترخانه های مشهور و کهن استان اصفهان.کبوترخانه چادگان اصفهان از کبوترخانه های مشهور استان اصفهان است که در غرب این استان و با با هدف بهره برداری از مدفوع پرنده ها واقع شده است.

کبوترخانه چادگان

اصفهان از استان های تاریخی و کهن ایران است که شهرت جهانی دارد و جاذبه های طبیعی و تاریخی متعددی را در خود جای داده است. در این استان شهری با نام چادگان از جمله شهرهای قدیمی و جالب ایران قرار دارد که در این مقاله قصد داریم کبوترخانه چادگان را معرفی کنیم. کبوترخانه سازه ای است که به جهت لانه گزینی پرنده ها به خصوص کبوترها در خاورمیانه و اروپا ساخته می شود، کاربرد عمده این بناها جمع آوری مدفوع پرندگان جهت استفاده در کشاورزی، دباغی، چرم سازی و ساخت باروت است. کبوترخانه ها با پهنا و ارتفاع بین 7 تا 15 متر ساخته می شوند و در درون آن ها صدها جای برای لانه کبوتران با شکل و ابعاد یکسان ساخته می شود. در ادامه این مطلب با سفرستان safrestan همراه شوید و با چادگان و کبوترخانه چادگان بیشتر آشنا شوید.

آشنایی با چادگان

چادگان اصفهان
چادگان

چادگان را جواهر طبیعی استان اصفهان می دانند. پیدایش شهر چادگان بر اساس ضرورت های تاریخی یا سیاسی نبوده، بلکه بیشتر به علت شرایط مناسب محیط طبیعی بوده است. وجود رودخانه مهم زاینده رود مهمترین عامل پیدایش شهر چادگان به حساب می آید. شهری کوچک و به دور از کویر بی انتهای اصفهان. بسیاری از اهالی این استان، تعطیلات خود را در چادگان سپری می کنند، از این رو اهالی استان اصفهان آن را به خوبی می شناسند. ظرفیت های گردشگری بخاطر دهکده ای توریستی، در این روستا بسیار بالاست و می تواند در سطح ملی بدرخشد و گردشگران بسیاری را به خود جذب کند.

کبوترخانه یعنی چه؟

کبوترخانه چادگان اصفهان
کبوترخانه چادگان

تاریخچه کبوترخانه ها و این که در چه زمانی یا کجا با هدف بهره برداری از مدفوع پرنده ها به خصوص کبوتر ها به عنوان کود ساخته شدند به طور دقیق مشخص نیست، اما شواهد این سازه ها در ایران به اوایل سده دوم هجری باز می گردد. از دیرباز در ایران از کبوترخانه ها برای استفاده از گوشت و کود کبوتران ساخته می شده اند.

کبوترخانه چادگان

کبوترخانه ‌ها یا کفتر خانه ها، که با نام کبوترخان نیز شناخته می شود ساختمان هایی کهن هستند که معمولاً به شکل استوانه ساخته می شدند. در گوشه و کنار استان اصفهان برج ها و کبوترخانه هایی مخروطی شکل دیده می شود که افراد، گاه به اشتباه این برج ها را دژهای قدیمی شهر اصفهان می پندارند. در گذشته در استان اصفهان حدود 4 هزار کبوترخانه ساخته شده اند که با گذشت 400 سال، تعداد کبوترخانه های اصفهان از چندین هزار به حدود 300 تعداد کاهش یافته و از این تعداد تنها 65 کبوترخانه در فهرست آثار ملی میراث فرهنگی و گردشگری ثبت شده است. از کبوترخانه های مشهور استان اصفهان می توان به کبوترخانه چادگان اشاره کرد که در غرب این استان واقع شده است.

چادگان و دیگر کبوترخانه های ایران

کبوترخانه چادگان اصفهان
کبوترخانه چادگان

کبوترخانه ‌های کوچک و بزرگ ایران به حسب اندازه میان هزار تا 40 هزار کبوتر را در خود جای می دهند. در دوره صفویه که اصفهان پایتخت ایران بوده است، حدود 4 هزار کبوترخانه در این استان ساخته شد. در آن دوره‌، زندگی مردم به زمین های کشاورزی وابسته بود و آن ها با توجه به کم قوت بودن زمین از کود کبوترها استفاده می کردند. این نوع کود در مقایسه با کود های دیگر، کاربرد بسیاری به خصوص در جالیز و باغ های انگور داشته است. با چنین نگرشی بود که کبوترخانه های بسیاری ساخته شدند.

این بناها از نظر معماری، سازه ای خشتی هستند که حتی در روستا های دور افتاده اصفهان نیز بنا شده اند. براساس مدارک مستند و آن چه که در سفرنامه ها آمده، در گذشته حدود 4 هزار کبوترخانه در کل استان اصفهان بوده است. شاید تنها سندی که تا حدودی قدمت این برج ها را بتواند مشخص کند، این است که قازان خان، هفتمین پادشاه سلسله ایلخانی برای حفظ کبوترها، شکارچیان را از شکار در نزدیکی کبوترخانه‌ها منع کرده بود.

معماری کبوترخانه چادگان

نمای بیرونی کبوترخانه چادگان از کاه گل پوشیده شده و نام آن برج کبوتر است که به گفته بسیاری از اهالی از گذشته با دو هدف ساخته شده است. یکی این که در ایام قدیم در این برج دانه و غذای پرندگان ریخته می‌شد و پرندگان زیادی در این برج زندگی می‌کردند و فضولات این پرندگان با خاک مخلوط و کود بسیار خوبی به دست می آمد که در کشت صیفی جات از آن استفاده می شده است. اما هدف مهمتر این بود که مردم این منطقه را در زمان قدیم از آمدن افراد غریبه با خبر می کرده است به طوری که وقتی فرد یا افرادی به این منطقه نزدیک می شدند پرندگان این برج به پرواز در می آمدند و مردم این منطقه از ورود فرد یا افراد غریبه مطلع می شدند.

اقتصاد چادگان

اقتصاد شهرستان چادگان از گذشته بیشتر بر پایه کشاورزی، دامداری و صنایع دستی بوده و کبوترخانه چادگان یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار در کشاورزی این منطقه بوده است اما با تغییرات زندگی انسان ها کم کم کبوترخانه ها نیز جایگاه پیشین خود را از دست دادند. با تغییرات ایجاد شده در وضعیت کشت و با ورود کود های شیمیایی ارزان تر و آسان تر، دیگر جایی برای کبوترخانه ها و تحمل زحمت جمع آوری فضله و تهیه کود از آن ها باقی نماند. همچنین در اواخر دوره قاجاریه، شکار بی رویه کبوتر یکی از تفریحات حاکم اصفهان بوده است که این خود از عوامل کاهش تعداد کبوتر در این استان و مخروبه شدن کبوترخانه ها شده است. اگر عاشق سفر به اصفهان هستید برای خرید بلیط هواپیما اصفهان کلیلک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید