با کتابخانه های عجیب و غریب دنیا آشنا شوید

معمولا انتظار داریم کتاب‌ها به طور مرتب روی قفسه‌هایی چیده شوند تا پیدا کردنشان آن‌قدرها زمان‌گیر نباشد و وقتی کلمه کتابخانه را می‌شنویم ساختمانی با کتاب‌های بسیار زیاد را تصور می‌کنیم، جایی که تقریبا می‌توان هر کتابی را پیدا کرد. کتابخانه‌ها فارغ از ویژگی‌های خاصشان یک هدف را دنبال می‌کنند؛ همه آن‌ها کتاب و فرهنگ را به مردم سراسر دنیا هدیه می‌دهند.

0
127
معرفی کتابخانه های عجیب دنیا
کتابخانه های عجیب دنیا
با کتابخانه های عجیب و غریب دنیا آشنا شویدReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on May 18Rating: 4.0کتابخانه های عجیب و غریب دنیا و هر آنچه در مورد آنها باید بدانید.کتابخانه های عجیب و غریب دنیا که مفهوم سنتی این کلمه را دستکاری کرده و حس کنجکاوی کتابخوان‌ها را برمی‌انگیزانند و نگاهی متفاوت را دنبال می کنند.

کتابخانه های عجیب و غریب دنیا

معمولا انتظار داریم کتاب‌ها به طور مرتب روی قفسه‌هایی چیده شوند تا پیدا کردنشان آن‌قدرها زمان‌گیر نباشد و وقتی کلمه کتابخانه را می‌شنویم ساختمانی با کتاب‌های بسیار زیاد را تصور می‌کنیم، جایی که تقریبا می‌توان هر کتابی را پیدا کرد. کتابخانه‌ها فارغ از ویژگی‌های خاصشان یک هدف را دنبال می‌کنند؛ همه آن‌ها کتاب و فرهنگ را به مردم سراسر دنیا هدیه می‌دهند. عوامل زیادی در ترغیب انسان‌ها به کتاب‌خوانی دخالت دارند و کتابخانه‌ها نقش مهمی در این قضیه دارند. امروز می‌خواهیم به معرفی کتابخانه هایی بپردازیم که مفهوم سنتی این کلمه را دستکاری کرده و حس کنجکاوی کتابخوان‌ها را برمی‌انگیزانند. هیچ یک از این کتابخانه‌ها تداعی‌کننده تصویری نیستند که از کتابخانه های عمومی و دانشگاه داشته‌ایم حتی برخی از آن‌ها در ورای ظاهر عجیبشان قوانین جالبی دارند. کافیست هنگام رزرو بلیط هواپیمای مقصد مورد نظرتان این لیست را چک کنید تا شاید فرصت بازدید از یکی از این کتابخانه‌ها را داشته باشید.

معرفی کتابخانه های عجیب دنیا

آرژانتین، کتابخانه تانکی

معرفی کتابخانه های عجیب دنیا
کتابخانه های عجیب دنیا

شخصی به نام “raul Lemesoff” پروژه‌ای را به عنوان راهی برای اعتراض علیه جنگ افزارها و همچنین ترویج برقراری صلح با فرهنگ‌های دنیا شروع کرد. او 2500 کتاب را روی ماشین فورد فالکون چید تا سمبل ترس و خشونت را به پیک سیار دانش مبدل سازد. این ماشین جدا از مدل مسخره و زشتش، یادآور تاریخ غم‌انگیزی برای ملت آرژانتین می‌باشد؛ در خلال وضعیت نابه‌سامان و حکومت دیکتاتوری زمان‌های قدیم، ماشین فورد فالکون وسیله‌ای برای سرکوب هزاران نفر ضدکمونیستی بود و برای همین مردم آرژانتین خاطره خوشی از این ماشین ندارند. احتمالا کسانی که بلیط هواپیما آرژانتین خریده‌اند در شهر بوئنوس آیرس با کتابخانه سیار آرما دی اینستراکی روبرو شوند و نگاهی به کتاب‌هایش بندازند.

چین، کتابخانه دکه‌ای

معرفی کتابخانه های عجیب دنیا
کتابخانه های عجیب دنیا

دستگاه‌های فروش اتوماتیک یا همان دستگاه‌های وندینگ در کشوری مثل چین فقط برای فروش شکلات، قهوه، نوشیدنی یا اسنک مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. در پایتخت چین با پرداخت 100 یوان با یکی از این دستگاه‌ها می‌توانید به 20 هزار کتابی که در گوشه کنار شهر و در داخل این دستگاه‌های وندینگ جا گرفته‌اند، دسترسی داشته باشید. این دستگاه‌ها فضایی به اندازه سه ماشین را اشغال کرده‌اند اما بهانه عدم دسترسی به کتابخانه را برای پکنی‌ها کم‌رنگ ساخته‌اند و جزو عجیب‌ترین کتابخانه های جهان به شمار می‌روند که کلید استفاده از این دستگاه‌ها در قدم اول رزرو بلیط هواپیما پکن می‌باشد.

بغارستان، کتابخانه خیابانی

معرفی کتابخانه های عجیب دنیا
کتابخانه های عجیب دنیا

گروهی از معماران جوان بلغاری در اقدامی برای تشویق نوجوانان و جوانان به کتاب‌خوانی و کاهش علاقه آن‌ها به استفاده دائم از گوشی همراه، غرفه‌ای طراحی کرده‌اند که به عنوان کتابخانه خیابانی خدماتی ارائه دهد. از آنجا که شهر وارنا پایتخت ساحلی بلغارستان شناخته شده، این غرقه شبیه به صدف‌های دریایی طراحی شده و به آن کتابخانه راپانا “Rapana” می‌گویند. قفسه‌های چوبی این کتابخانه گنجایش حدود 1500 کتاب را دارند ولی از آن‌جا که مردم کتابخانه های رایگان را دوست دارند، بعد از خرید بلیط هواپیما بلغارستان و بازدید از آن‌جا، کتاب‌های زیادی در داخل قفسه‌ها نخواهید دید.

✅ بازدید از مقاله کتابخانه‌های بزرگ اروپا

کلمبیا، کتابخانه بیبلیوبرو

معرفی کتابخانه های عجیب دنیا
کتابخانه های عجیب دنیا

اسب‌ها و شترها تنها حیواناتی نیستند که در حمل کتاب‌ها نقش دارند، در کشوری مثل کلمبیا شخصی به نام لوئیس سوریانو در وقت‌های آزادش کتاب‌های زیادی را با چند الاغ به روستاهای دورافتاده می‌برد. گاهی اوقات این سفرها تا 4 ساعت زمان می‌برند و در طول راه لوئیس با ماجراجویی‌هایی مواجه می‌شود که برخی از آن‌ها چندان خوشایند نیستند. او بعد از رسیدن به مقصد برای کودکان کتاب می‌خواند، کتاب‌های مورد علاقه‌شان را امانت می‌دهد و حتی در انجام تکالیف به آن‌ها کمک می‌کند. تا الان کتابخانه سیار “Biblioburro” حدود 4 هزار کودک را به کتاب علاقه‌مند ساخته است، کار فوق‌العاده‌ای که از دست هر کسی برنمی‌آید. شاید نمی‌توان با خرید بلیط هواپیما کلمبیا موفق به دیدن کتابخانه سیار آقای لوئیس شد ولی حداقل می‌توان از کار زیبای او ایده گرفت.

آمریکا، کتابخانه قایقی

معرفی کتابخانه های عجیب دنیا
کتابخانه های عجیب دنیا

در فصل زمستان، جوامع کوچک بی‌شماری که در جزایر دورافتاده نروژ زندگی می‌کنند عملا ارتباطشان با دنیای اطراف قطع می‌شود و این جوامع کوچک‌تر از آنی هستند که هر کدام کتابخانه های مجزا داشته باشند. در سال 1959 با کمک ساکنان بخش “Hordaland” کتابخانه قایقی ایپوس “Epos” راه‌اندازی شد و امروزه این قایق به 250 دهکده کوچک سفر می‌کند و فرهنگ، کتاب و سرگرمی را برای مردمش به ارمغان می‌برد. ایپوس محبوبیت عجیبی بین کودکان دارد، چون علاوه بر امانت کتاب‌ها برای آن‌ها برنامه‌های سرگرم‌کننده و اجراهای عروسکی برگزار می‌کند. در کتابخانه ایپوس بیش از 4 هزار کتاب چاپی و صوتی وجود دارد و چندصد کودک همیشه چشم‌انتظار ورود این قایق به دهکده‌شان هستند.

فرانسه، مینی کتابخانه های معلق

معرفی کتابخانه های عجیب دنیا
کتابخانه های عجیب دنیا

در جشنواره بین‌المللی طراحی سال 2013 از پروژه‌ای تحت عنوان کتابخانه رایگان تبادل کتاب پرده برداری شد که با استقبال زیادی در شهرهای دنیا روبرو شد. دیدیر مولر با ایده آویزان کردن جعبه‌های شیشه‌ای از شاخه درختان، مینی کتابخانه هایی را طراحی کرده بود تا از درختان خیابان‌های سراسر شهر آویزان شوند و عابران هر کتابی که می‌خواهند را بردارند و کتاب خودشان را جایگزین کنند و به این شیوه کتاب‌خوانی و دسترسی به کتاب‌ها را افزایش دهند. اکثر گردشگران بعد از خرید بلیط هواپیما فرانسه با این مینی کتابخانه‌ها روبرو می‌شوند، این جعبه‌ها چهره شهر را زیباتر کرده‌اند.

کتابخانه کانکسی

معرفی کتابخانه های عجیب دنیا
کتابخانه های عجیب دنیا

طبق گزارش بی بی سی، به طور تخمینی حدود 12 هزار کتابخانه کوچک رایگان در سراسر دنیا وجود دارد که نشان می‌دهد مردم کتاب‌های مورد علاقه‌شان را با جامعه به اشتراک می‌گذارند. در سال 2013 معماران با همکاری سازمان‌ها سرپناهی را برای کتاب‌ها طراحی کردند تا ایده کتابخانه کوچک رایگان را سامان ببخشند. در بریتانیا و نیویورک کیوسک‌های تلفن به کتابخانه های محلی تبدیل شدند و حتی در برخی از آن‌ها چراغ‌هایی نصب شد تا خوانندگان در تاریکی شب هم قادر به مطالعه باشند. احتمالا بعد از خرید بلیط هواپیما نیویورک یا بلیط هواپیمای انگلستان از کنار این کیوسک‌ها گذشته و دقایقی را در این کتابخانه های محلی سپری کرده باشید، در این صورت تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید