کدام ایرلاین‌ها آلایندگی کمتری برای محیط زیست دارند؟

سازمان آلمانی اتمسفر (atmosfair) ایرلاین‌هایی که بیشترین سازگاری با محیط زیست را دارند ویا توسط هواپیماهای خود کمترین آلاینده را تولید می‌کنند، رتبه‌بندی کرده است. در کل پرواز هواپیماها به محیط زیست کره زمین آسیب می‌رساند اما این آسیب‌ها و تخریب‌ها خیلی قابل توجه نمی‌باشد. با این حال برخی ایرلاین‌ها در زمینه مبحث آلایندگی بهتر عمل کرده‌اند و هواپیماهای بهتری را مورد استفاده قرار می‌دهند. بیشترین آلایندگی یک هواپیما میزان خروج کربن از اکسوز آن است که درواقع سازمان اتمسفر بر اساس میزان تولید کربن توسط هواپیماها، ایرلاین‌ها را رتبه‌بندی کرده است. در این بین برخی از ایرلاین‌ها بهتر از بقیه موفق شده‌اند تولید کربن خروجی از هواپیماهای خود را به حداقل ممکن برسانند.

0
34
خرید بلیط هواپیما از ایرلاین ها
بلیط هواپیما از ایرلاین ها
کدام ایرلاین‌ها آلایندگی کمتری برای محیط زیست دارند؟Reviewed by خدمات بلیط هواپیما خارجی on Jan 21Rating: 4.0کدام ایرلاین‌ها آلایندگی کمتری برای محیط زیست دارند؟ - خرید بلیط هواپیما و کمک به محیط زیستسازمان آلمانی اتمسفر (atmosfair) ایرلاین‌هایی که بیشترین سازگاری با محیط زیست را دارند ویا توسط هواپیماهای خود کمترین آلاینده را تولید می‌کنند، رتبه‌بندی کرده است. در زمان خرید بلیط هواپیما و پرواز خارجی به نکات محیط زیستی نیز توجه داشته باشید.

کدام ایرلاین‌ها آلایندگی کمتری برای محیط زیست دارند؟

سازمان آلمانی اتمسفر (atmosfair) ایرلاین‌هایی که بیشترین سازگاری با محیط زیست را دارند ویا توسط هواپیماهای خود کمترین آلاینده را تولید می‌کنند، رتبه‌بندی کرده است.

در کل پرواز هواپیماها به محیط زیست کره زمین آسیب می‌رساند اما این آسیب‌ها و تخریب‌ها خیلی قابل توجه نمی‌باشد. با این حال برخی ایرلاین‌ها در زمینه مبحث آلایندگی بهتر عمل کرده‌اند و هواپیماهای بهتری را مورد استفاده قرار می‌دهند.

✅ بازدید از مقاله کارهایی که برای حفظ محیط زیست لازم است

بیشترین آلایندگی یک هواپیما میزان خروج کربن از اکسوز آن است که درواقع سازمان اتمسفر بر اساس میزان تولید کربن توسط هواپیماها، ایرلاین‌ها را رتبه‌بندی کرده است. در این بین برخی از ایرلاین‌ها بهتر از بقیه موفق شده‌اند تولید کربن خروجی از هواپیماهای خود را به حداقل ممکن برسانند.

کدام ایرلاین‌ها کارآمدترین و کم‌خطرترین دی‌اکسید کربن را دارند؟

سازمان اتمسفر (Environmental group atomsfair) شاخص‌های آلایندگی ایرلاین‌ها را در سال ۲۰۱۸ اعلام کرده است و با این اطلاعات پاسخ این سوال را می‌دهد.

این سازمان محیط زیستی آلمانی، انتشار میزان کربن در خطوط هوایی پشت هواپیماها در هر کیلومتر و به ازای هر مسافر را به عنوان یک شاخص درنظر می‌گیرد و ایرلاین‌ها را رتبه‌بندی کرده است. برای این منظور، نوع هواپیما، ظرفیت صندلی، بار و فضایی که هواپیما اشغال می‌کند، نوع موتور و وینگلت (شهپر) را بررسی کرده‌ است. بهترین رتبه‌ها به ایرلاین‌هایی اختصاص دارد که تعداد مسافر بیشتر را حمل می‌کنند و همچنین خطوط هوایی که از هواپیماهای مدرن و بروزتر با میزان مصرف سوخت کمتر استفاده می‌کنند. به‌خصوص مدل‌هایی نظیر بوئینگ 787 سری 9 معروف به دریم لاینر، ایرباس A350-900 و A320neo که پیشرو در این زمینه هستند.

رتبه‌بندی ایرلاین‌های کم آلاینده

خرید بلیط هواپیما و پرواز خارجی از ایرلاین تی یو آی
خرید بلیط هواپیما از ایرلاین تی یو آی

صدر این لیست و رتبه اول مربوط به ایرلاین تی‌یوآی‌ (TUI Airways) کشور انگلستان با رتبه راندمان ۷۹٫۳ قرار دارد. شرکت اتمسفر اعلام کرده است که داشتن حداکثر ظرفیت صندلی‌ یکی از مهم‌ترین عواملی بوده که کمک زیادی به صدرنشینی ایرلاین تی‌یوآی‌ در این لیست کرده است.

خرید بلیط هواپیما و پرواز خارجی از ایرلاین لاتام
خرید بلیط هواپیما از ایرلاین لاتام

در جایگاه دوم، ایرلاین لاتام (LATAM Airlines) که مشترک بین شیلی و برزیلی می‌باشد، قرار گرفته است. این ایرلاین در سال 2012 با ادغام ایرلاین لام برزیل و ایرلاین تام شیلی تشکیل شده است و اینکه در رتبه‌های بالای این لیست قرار گرفته، به خاطر استفاده از هواپیماهای مدرن و بروز است.

خرید بلیط هواپیما و پرواز خارجی از ایرلاین چین
خرید بلیط هواپیما از ایرلاین چین

خطوط هوایی چاینا وست (China Western Airlines)، جایگاه سوم را به خود اختصاص داده است که یک شرکت هواپیمایی منطقه‌ای چینی است که بیشتر فعالیت‌های آن به صورت مسیرهای کوتاه و متوسط داخلی می‌باشد و از ویژگی‌های جالب آن که باعث شده رتبه بالایی در لیست سازمان اتمسفر داشته باشد، وجود صندلی‌های متراکم و ظرفیت بالای آن است.

هدف از رتبه‌بندی ایرلاین‌ها بر اساس آلایندگی

سازمان محیط زیستی اتمسفر هدف خود را از انتشار این گزارش اینگونه بیان کرده است: جمع‌آوری داده‌های مورد استفاده‌ی مجموعه‌هایی نظیر سازمان بین‌المللی هوایی کشوری و انجمن بین‌المللی حمل‌و‌نقل هوایی و اینکه بتواند راندمان آب‌و‌هوایی را به‌ عنوان یک عامل رقابت بین ایرلاین‌ها تبدیل کند.

✅ بازدید از مقاله زیست‌پذیرترین شهرهای جهان

نظرات نیکلاس اسونینگسن

نیکلاس اسونینگسن،‌ مدیر سازمان جهانی آب و هوا (هواشناسی) در کنوانسیون تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد، از تلاش سازمان اتمسفر تقدیر کرده است و در این باره گفت:

من فکر می‌کنم انتشار این گزارش،‌ یک ایده خوب است، زیرا آگاهی بین ایرلاین‌ها و خطوط هوایی را افزایش می‌دهد.

از نظر او، اگر ایرلاین‌ها سعی دارند اثرات ناشی از کربن خروجی هواپیماهای خود را کاهش دهند، باید به دو عامل مهم توجه کنند. اول اینکه، تکنولوژی‌های روز را دنبال کنند منظور تجهیزاتی است که در زمین و هوا استفاده می‌شوند. دوم اینکه باید هواپیماهای خود را به درستی مدیریت کنند یعنی به الگوی پرواز و ظرفیت صندلی‌ها توجه بیشتری داشته باشند.

سازمان محیط زیستی اتمسفر، هواپیماهای ارزان قیمت را در لیست رتبه‌بندی خود قرار نداده است زیرا ایرلاین‌هایی که از این هواپیماها استفاده می‌کنند، اغلب از یارانه استفاده می‌کنند و به همین دلیل بلیط هواپیما را با قیمتی ارزان‌تر به مسافران می‌فروشند. در نتیجه این ایرلاین‌ها تمایل بیشتری به حمل مسافر بیشتر دارند.

نیکلاس اسونینگسن معتقد است: ایرلاین‌های ارزان مشکلی برای افزایش بیش از حد مسافران ندارند و در نتیجه هر مسافر به کاهش تاثیرات مضر آب‌و‌هوایی مورد نظر این گزارش کمک می‌کند. معمولا خطوط هوایی ارزان قیمت هیچ تمایلی به داشتن گزینه‌های کلاس تجاری ندارند و به همین دلیل می‌توانند از فضای هواپیمای خود بهتر و اقتصادی‌تر استفاده کنند و بلیط هواپیما را با قیمت ارزان‌تر بفروشند.

چالش‌های به وجود آمده از این گزارش

ایرلاین‌هایی که جزو ۱۰ رتبه اول گزارش سازمان محیط زیستی اتمسفر قرار دارند، معمولا از هواپیماهای کوچک‌تر استفاده می‌کنند و بسیاری از غول‌های بزرگ هوایی مانند قطر ایرویز، هواپیمایی امارات، بریتیش ایرویز، لوفت هانزا و … در این لیست رتبه‌های بدی دارند.

حتی ایرلاین سنگاپور که اخیرا توسط AirlineRatings، به‌عنوان بهترین ایرلاین سال ۲۰۱۹ رتبه‌بندی شده‌ است و همچنین طولانی‌ترین پرواز خارجی دنیا را برگزار کرد،‌ جایگاه ۶۷ گزارش اتمسفر را به خود اختصاص داده است. ویرجین آتلانتیک در رتبه ۸۳ قرار دارد و هواپیمایی امارات نیز خود را در رتبه ۱۰۸ این لیست جای داده است.

اخیرا ایرلاین ویرجین آتلانتیک به این گزارش اعتراض کرده است و معتقد است:

داده‌های این گزارش واقعی نیست و فقط با توجه به نوع هواپیمای مورد استفاده ایرلاین‌ها، در مورد راندمان خطوط هوایی صحبت کرده است. ما به عنوان یک ایرلاین متعهد به کاهش انتشار کربن هستیم و روی یک برنامه بازسازی وسیع سرمایه‌گذاری کرده‌ایم تا بتوانیم کل ناوگان هواپیمایی خود را در یک دوره ۱۰ ساله با هواپیماهای مدرن جایگزین کنیم.

آلایندگی گازهای گلخانه‌ای توسط هواپیماها

در این گزارش همچنین مشاهده می‌کنیم که از هر ۱۰ ایرلاین، فقط یک مورد موفق به ثابت نگه‌داشتن گازهای گلخانه‌ای همراه با رشد اقتصادی خود شده است. (یعنی تنها 10 درصد ایرلاین‌ها) خطوط هوایی تایلندی و خطوط هوایی آمریکایی جزو گروه‌هایی در این گزارش بوده‌اند که توانسته‌اند گازهای گلخانه‌ای خروجی از هواپیماهای خود را ثابت نگه دارند.

توصیه محیط زیستی به مسافران هوایی

توصیه های محیط زیستی به مسافران هوایی
توصیه های محیط زیستی

نیکلاس اسونینگسن به مسافران توصیه می‌کند پیش از پرواز و خرید بلیط هواپیما درباره تاثیرات زیست محیطی هواپیماها فکر کنید. همچنین او می‌گوید:

امروزه ما به شکل خنده‌داری حتی برای مسیرهای کوتاه بین شهرها هم از هواپیما استفاده می‌کنیم. گزینه‌های خوبی مانند قطار و اتوبوس نیز برای سفرهای کوتاه وجود دارند که مسافران باید به آن‌ها هم توجه داشته باشند. البته گاهی ممکن است مسافران چاره‌ای جز خرید بلیط هواپیما نداشته باشند و شاید مجبور به استفاده از خطوط هوایی هستند، اما می‌توانند از طریق سیستمی این موضوع را جبران کنند. یکسری از خطوط هوایی خاص در حال ارائه این روش جبرانی هستند. کنوانسیون تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد، در اقدامی جالب یک فروشگاه آنلاین برای جبران خسارت محیط زیستی درست کرده است و مسافران می‌توانند تاثیرات آب‌و‌هوایی و محیط زیستی سفر خود را محاسبه کنند. البته مسافران باید خود را آموزش دهند و تاحد ممکن از تاثیر منفی سفرشان آگاهی داشته باشند.

۱۰ خطوط هوایی که بیشترین سازگاری را با محیط زیست دارند

۱. تی‌یو‌آی ایرویز (TUI Airways) با راندمان ۷۹٫۳

۲. خطوط هوایی لاتام (LATAM Airlines) با راندمان ۷۸٫۸

۳. چاینا وست ایر (China Western Airlines) با راندمان ‌۷۷٫۸

۴. تی‌یو‌آی‌فلای (TUI fly) با راندمان ۷۷٫۶

۵. ترانساویا فرانس (Transavia France) با راندمان ۷۶٫۳

۶. سان‌اکسپرس (Sun Express) با راندمان ۷۴٫۹

۷. توماس کوک ایرلاینز (Thomas Cook) با راندمان ۷۴٫۷

۸. ایر اروپا اکسپرس (Air Europa Express) با راندمان ۷۳٫۴

۹. کوندور فلوگدینست (Condor Flugdienst) با راندمان ۷۱٫۸

۱۰. جونیائو ایرلاینز (Juneyao Airlines) با راندمان ۷۰٫۹

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید