کشف دو ساختار ناشناخته در پاسارگاد

سرپرست فصل پنجم بررسی‌های ژئوفیزیکی، باستان‌شناسی محوطه هخامنشی پاسارگاد و دشت مرغاب از کشف دو ساختار جدید ناشناخته خبر داد. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، کوروش محمد خانی اظهار داشت: طرح بررسی‌ها و مطالعات علوم میان رشته‌­ای در باستان‌شناسی در محوطه و دشت پاسارگاد، توسط هیئت مشترک باستان‌شناسی ایران- فرانسه، با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، پژوهشکده باستان­‌شناسی، گروه باستان­‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی تهران، پایگاه میراث جهانی پاسارگاد و دانشگاه لیون 2- مرکز ملی پژوهش­‌های علمی فرانسه (CNRS) با مجوز رسمی از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور صورت پذیرفت.

خرید بلیط هواپیما شیراز
بلیط هواپیما شیراز
کشف دو ساختار ناشناخته در پاسارگادReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Dec 23Rating: 3.5کشف دو ساختار ناشناخته در پاسارگاد - خرید بلیط هواپیما شیراز از اپلیکیشن سفرستانسرپرست فصل پنجم بررسی‌های ژئوفیزیکی، باستان‌شناسی محوطه هخامنشی پاسارگاد و دشت مرغاب از کشف دو ساختار جدید ناشناخته خبر داد. خرید بلیط هواپیما شیراز

کشف دو ساختار ناشناخته در پاسارگاد

سرپرست فصل پنجم بررسی‌های ژئوفیزیکی، باستان‌شناسی محوطه هخامنشی پاسارگاد و دشت مرغاب از کشف دو ساختار جدید ناشناخته خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، کوروش محمد خانی اظهار داشت: طرح بررسی‌ها و مطالعات علوم میان رشته‌­ای در باستان‌شناسی در محوطه و دشت پاسارگاد، توسط هیئت مشترک باستان‌شناسی ایران- فرانسه، با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، پژوهشکده باستان­‌شناسی، گروه باستان­‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی تهران، پایگاه میراث جهانی پاسارگاد و دانشگاه لیون مرکز ملی پژوهش­‌های علمی فرانسه (CNRS) با مجوز رسمی از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور صورت پذیرفت.

وی افزود: این برنامه پنجمین فصل از برنامه پنج ساله تفاهم نامه مشترک بین ایران و فرانسه در این محوطه بود که از سال 1394 آغاز شده است.

کشف دو ساختار ناشناخته در پاسارگاد شیراز
کشف دو ساختار ناشناخته در پاسارگاد

محمد خانی هدف اصلی در مطالعات این هیئت مشترک را شناخت بهتر محوطه میراث جهانی پاسارگاد، شناسایی حدود پاسارگاد در دوره هخامنشیان، به دست آوردن دید کلی از سیستم احتمالی شهرسازی، پژوهش بر روی سیستم مدیریت آب و هیدرولوژی در دوره هخامنشی اعلام کرد.

وی از دیگر اهداف این مطالعات به بازسازی پوشش گیاهی باغ پاسارگاد به عنوان یکی از اولین باغ­‌های باستانی از طریق مطالعات دیرین اقلیم‌شناسی، مطالعه چشم­‌انداز پاسارگاد در دشت مرغاب و حفاظت بهتر از آثار این محوطه اشاره کرد.

به گفته محمد خانی، برای مطالعات گسترده میان رشته‌ای در این محوطه از متخصصان مختلفی در علوم تلفیقی باستان­‌شناسی از جمله ژئوفیزیک، دیرین اقلیم­‌شناسی، باستان گیاه‌­شناسی، زمین باستان‌­شناسی، هیدرولوژی، سنجش از دور و عکاسی هوایی، نقشه‌برداری در کنار باستان­شناسان بهره گرفته شد.

محمد خانی در ادامه از انجام بررسی­‌های آرکئوژئوفیزیک با استفاده از روش مغناطیس­‌سنجی و یک روش جدید الکترومغناطیس با استفاده از دستگاه­های CMD در این فصل از پژوهش­ها خبر داد.

وی افزود: در این فصل از فعالیت­ها، حدود 30 هکتار از محوطه پاسارگاد مورد بررسی آرکئوژئوفیزیکی به روش مغناطیس­‌سنجی و الکترومغناطیسی قرار گرفت.

محمد خانی با اشاره به تکمیل نقشه مغناطیسی کل محوطه حفاظت شده پاسارگاد گفت: در این فصل علاوه بر تکمیل­‌تر کردن نقشه مغناطیسی منطقه باغ پاسارگاد، گسترش بررسی‌­های مغناطیسی به طرف آرامگاه کورش ادامه داده و بررسی مغناطیسی تا شمال کاروانسرای مظفری انجام شد و بعد از آن به دلیل وجود آلودگی­‌های شدید مغناطیسی در زیر و روی سطح زمین، بررسی مغناطیسی متوقف شد.

وی گفت: نتایج اولیه در این بخش منجر به کشف دو ساختار جدید ناشناخته شد که از دوره و چگونگی این ساختارها تا تکمیل شدن مطالعات نمی­توان صحبتی به میان آورد.

کشف دو ساختار ناشناخته در پاسارگاد شیراز
کشف دو ساختار ناشناخته در پاسارگاد

محمد خانی افزود: کشف این ساختارهای جدید در این قسمت از محوطه پاسارگاد بسیار مهم است چون تاکنون هیچ اطلاعاتی از ساختارهای موجود در این قسمت به دست نیامده بوده است.

وی با اشاره به انجام نمونه ­برداری‌هایی از محوطه پاسارگاد در باغ سلطنتی برای مطالعات گیاه باستان‌شناسی و گرده‌شناسی، هدف از این مطالعات را بازسازی پوشش گیاهی باغ سلطنتی پاسارگاد اعلام کرد.

محمد خانی گفت: نتایج اولیه مطالعات گرده­‌شناسی و گیاه باستان­‌شناسی در محوطه، حکایت از وجود گرده در لایه‌­هایی رسوبی و وجود گرده درخت سرو در محوطه پاسارگاد دارد که منجر به پیگیری ادامه مطالعات و بررسی‌­های دیرین اقلیم‌­شناسی در این قسمت شد

وی افزود: مطالعات آزمایشگاهی در دانشگاه تور، مارسی و لیون فرانسه انجام خواهد شد.

محمد خانی در ادامه گفت: مطالعات زمین باستان‌­شناسی در محوطه و دشت پاسارگاد نیز با حضور متخصصانی از ایران و فرانسه پیگیری و نمونه­‌برداری­های مختلفی از تراس‌­های رودخانه پولوار و جوی دختر دشت مرغاب انجام شد.

خرید بلیط هواپیما شیراز
بلیط هواپیما شیراز

به گزارش پژوهشگاه میراث فرهنگی-وی افزود: مطالعات لندسکیپ، چشم انداز باستان­‌شناسی دشت پاسارگاد، با حضور متخصصان باستان­‌شناسی چشم انداز از ایران، فرانسه و ایتالیا دنبال شد.

محمد خانی با بیان این نکته که تمرکز مطالعات در این فصل، در دو بخش تنگ بلاغی و جوی دختر پیگیری شد، گفت: بررسی‌­های باستان­‌شناسی و چشم‌­انداز تدفینی دشت پاسارگاد و سیستم مدیریت آب و هیدرولوژی دشت در قالب مطالعات چشم انداز دنبال شد.

وی افزود: بررسی‌های توپوگرافی باستان­‌شناسی محوطه حفاظت شده پاسارگاد نیز دنبال شد و نقشه دقیق توپوگرافی باستان‌­شناسی محوطه تکمیل و نقشه توپوگرافی بین محوطه حفاظت شده و محوطه مقدس تهیه شد.

محمد خانی اظهار کرد: بررسی­‌های علوم میان رشته‌­ای در باستان‌شناسی در محوطه میراث جهانی پاسارگاد یکی از بزرگترین طرح‌های در دست اجرای سازمان میراث فرهنگی کشور است که با حضور متخصصان ایرانی و بین‌المللی انجام می­شود.

وی با اشاره به آغاز بررسی­‌های آرکئوژئوفیزیکی در این محوطه از سال 1378 به سرپرستی رمی بوشارلا گفت: در دور دوم تفاهم نامه مشترک میان دانشگاه لیون 2 فرانسه و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور سرپرستی پژوهش­‌ها به عهده کورش محمدخانی از دانشگاه شهید بهشتی تهران و سباستین گندت از مرکز ملی پژوهش‌های علمی فرانسه، دانشگاه لیون 2 است.

محمد خانی افزود: این تفاهم نامه پنج ساله از سال 1394 آغاز شده و تا سال 1399 ادامه خواهد داشت.

پایان خبر

برای خرید بلیط هواپیما شیراز و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما

منبع : tasnimnews.com

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید