کلیسای جامع سنت ساوا؛ بزرگ‌ترین کلیسای ارتدکس بالکان

از هر مسیری که به سمت پایتخت زیبای صربستان حرکت کنید، عمارتی باشکوه در پیش چشمان شما ظاهر می‌شود که نمی‌توان به‌راحتی از آن چشم پوشید؛ عمارتی که ناقوس‌های مجلل آن هرروز به صدا درمی‌آیند تا فرارسیدن نیمروز را به اطلاع همگان برسانند. کلیسای سنت ساوا؛ عمارتی است شکوهمند که با دیوارهای عظیم خود هزاران مؤمن را گرد هم آورده و با معماری خیره‌کننده‌اش روح و جانی مقدس به شهر زیبای بلگراد دمیده است.

0
29
کلیسای جامع سنت ساوا بلگراد
کلیسای جامع سنت ساوا
کلیسای جامع سنت ساوا؛ بزرگ‌ترین کلیسای ارتدکس بالکانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jul 11Rating: 4.0کلیسای جامع سنت ساوا بزرگ‌ترین کلیسای ارتدکس بالکان در بلگراد.کلیسای جامع سنت ساوا عمارتی شکوهمند با دیوارهای عظیم و معماری خیره‌کننده‌اش روح و جانی مقدس به شهر زیبای بلگراد دمیده است.

کلیسای جامع سنت ساوا بلگراد

از هر مسیری که به سمت پایتخت زیبای صربستان حرکت کنید، عمارتی باشکوه در پیش چشمان شما ظاهر می‌شود که نمی‌توان به‌راحتی از آن چشم پوشید؛ عمارتی که ناقوس‌های مجلل آن هرروز به صدا درمی‌آیند تا فرارسیدن نیمروز را به اطلاع همگان برسانند. کلیسای سنت ساوا؛ عمارتی است شکوهمند که با دیوارهای عظیم خود هزاران مؤمن را گرد هم آورده و با معماری خیره‌کننده‌اش روح و جانی مقدس به شهر زیبای بلگراد دمیده است. ما در ادامه این مطلب قرار است شما را با این کلیسا – که یکی از پربازدیدترین و زیباترین جاذبه‌های پایتخت صربستان بشمار می‌رود – آشنا کنیم تا شما گردشگران و خریداران بلیط هواپیما بلگراد در سفر آتی خود به این شهر، سری هم به این مکان دیدنی بزنید.

معرفی کلیسای جامع سنت ساوا

کلیسای جامع سنت ساوا بلگراد
کلیسای جامع سنت ساوا

کلیسای جامع سنت ساوا یکی از بزرگ‌ترین کلیسای ارتدکس جهان است که در فلات وراچار شهر بلگراد واقع شده است. این مکان که امروزه لقب بزرگ‌‌ترین کلیسای ارتدکس منطقه بالکان را یدک می‌کشد، محلی است که به اعتقاد بسیاری از مسیحیان، بقایای جسد ساوای قدیس (سینت ساوا) توسط سینان پاشا، وزیر اعظم عثمانی در سال 1595 در آن سوزانده شده است. حال شاید با خود بپرسید که ساوای قدیس کیست که چنین کلیسایی با این عظمت و زیبایی را وقف او کرده‌اند؟

ساوای قدیس کیست؟

کلیسای جامع سنت ساوا بلگراد
کلیسای جامع سنت ساوا

ساوای قدیس شاهزاده‌ای صرب و نخستین اسقف اعظم کلیسای اردتدکس صربستان بود که در زمان حیات خود توانست دستاوردهای بسیاری نظیر بنیان‌گذاری اولین قانون اساسی صربستان در سال 1219، تأسیس صومعه هیلاندار در کوه آتوس و بنیان‌گذاری ادبیات صربستان را برای کشور خود به ارمغان آورد و به یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های تاریخ کشور صربستان مبدل شود. او پس از سال‌ها تلاش و کوشش برای پیشرفت کشور خود در زمینه‌های مختلف، سرانجام براثر بیماری درگذشت و با احترام در کلیسای مقدس چهل شهید صربستان به خاک سپرده شد.

کلیسای جامع سنت ساوا بلگراد
کلیسای جامع سنت ساوا

اما در سال 1594 که صربستان در تصرف امپراتوری عثمانی بود، شورش‌های بسیاری توسط صرب‌ها برای آزادسازی خاکشان صورت گرفت. گفتنی است که نقش شمایل ساوای قدیس بر روی پرچم صرب‌های شورشی سبب شد که وزیر وقت عثمانی برای سرکوب قیام و تضعیف روحیه سربازان صرب دستور دهد تا جسد ساوای قدیس را از مقبره آن خارج کرده و در مکانی که امروزه کلیسای جامع سنت ساوا در آن قرار گرفته است، به آتش بکشند.

✅ بازدید از مقاله بهترین رستوران‌ها بلگراد
✅ بازدید از مقاله مراکز خرید بی‌نظیر بلگراد
✅ بازدید از مقاله کافه‌های بی‌نظیر بلگراد

تاریخچه کلیسای جامع سنت ساوا

کلیسای سنت ساوا بلگراد
کلیسای سنت ساوا

سیصد سال پس از سوزاندن بقایای جسد ساوای قدیس، انجمنی با هدف احداث بنای یادبودی برای ساوای قدیس در وراچار بلگراد تشکیل شد. 40 سال پس از ایده اولیه این طرح، ساخت کلیسای جامع سنت ساوا در 10 مه 1935 آغاز گردید و سنگ بنای آن توسط رهبر وقت ناحیه اسقف‌نشین مونته‌نگرو نهاده شد (340 سال پس از واقعه سوختن جسد ساوای قدیس). پروژه ساخت کلیسا توسط اشخاصی به نام الکساندر دروکو و بوگدان نستوروویک (Aleksandar Deroko and Bogdan Nestorovic) طراحی و با یاری مهندس عمرانی به نام ووجیسلاو زادینا (Vojislav Zadina) احداث شد.  گفتنی است که پس از بمباران صربستان توسط ناتو، این پروژه برای مدتی متوقف گردید اما مجددا ساخت آن ادامه یافت و اکنون، پس از گذشت چندین دهه، ساخت نمای بیرونی آن تکمیل شده است.

طراحی و معماری کلیسای سنت ساوا

کلیسای سنت ساوا بلگراد
کلیسای سنت ساوا

کلیسای سنت ساوا به سبک معماری بیزانسی ساخته‌شده و وسعت آن از شرق به غرب 91 متر و از شمال به جنوب 81 متر است. این کلیسا دارای 4 مناره مرتفع 44 متری و گنبد زیبایی است که ارتفاع آن در بلندترین نقطه خود (با احتساب صلیب 12 متری) به 82 متر می‌رسد. گفتنی است که کلیسای سنت ساوا از وسعتی برابر با 3500 مترمربع برخوردار بوده و از سه گالری مجزا در طبقات اول و دوم تشکیل شده است. ناگفته نماند که این کلیسا قادر است جمعیتی بیش از ده هزار مؤمن را در هرزمانی از سال در خود جای‌داده و فضایی روحانی را برای نیایش پیروان ساوای قدیس فراهم آورد.

کلیسای سنت ساوا بلگراد
کلیسای سنت ساوا

جالب است بدانید که 49 ناقوس بزرگ در برج‌های مرتفع این کلیسا تعبیه شده‌اند تا صدایی بلند و طنین‌انداز تولید کرده و ساکنین اطراف کلیسا را از صدای زنگ ناقوس آن باخبر سازند. همچنین 18 صلیب‌ طلایی با اندازه‌های مختلف بر فراز گنبدهای کلیسا نصب شده‌اند تا جلوه زیبای آن را دوچندان کنند. گفتنی است که روی گنبد مرکزی این کلیسا تصویر زیبایی از عروج حضرت عیسی نقش بسته است. در این نگاره مسیح بروی رنگین‌کمان نشسته و درحالی‌که چهار فرشته او را احاطه کرده‌‌اند، دست راست خود را به نشانه نیایش و دعا افراشته است. زیبایی نگاره‌های دیوارها و معماری شگفت‌انگیز و تماشایی کلیسا سنت ساوا سبب شده است که این مکان به یکی از جاذبه‌های دیدنی بلگراد مبدل شده و مورد بازدید بسیاری از گردشگران و خریداران بلیط هواپیما صربستان قرار گیرد.

سنت ساوا؛ کلیسایی چندمنظوره

کلیسای سنت ساوا بلگراد
کلیسای سنت ساوا

جدا از مأموریت مذهبی خود، کلیسا سنت ساوا رویدادهای فرهنگی و آموزشی بسیاری را نیز طراحی و برنامه‌ریزی می‌کند. گفتنی است که افراد حاضر در این کلیسا از هیچ کوششی برای زنده نگه‌داشتن فرهنگ، زبان و سنت مردم صربستان دریغ نمی‌کنند و تمام تلاش خود را به کار می‌بندند تا از این مکان – که بخش مهمی از تاریخ صربستان بشمار می‌رود و به نماد ایمان و آزادی مردم صربستان مبدل شده است – به‌خوبی نگهداری و محافظت نمایند.

برای خرید بلیط هواپیما بلگراد و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید