کم صداترین هواپیمای مسافربری جهان کدام است؟

اگر جزو آن دسته از افراد هستید که به طور مکرر بلیط هواپیما خریداری کرده و با هواپیما به سفرهای داخلی و خارجی می‌روید، حتماً احساس کرده‌اید پس از سوار شدن به هواپیماها، برخی از آن‌ها دارای سر و صدای زیادی بوده و در برخی سر و صدای هواپیما به حدی می‌رسد که خوابیدن و استراحت در آن غیر ممکن خواهد شد.

0
55
معرفی کم صداترین هواپیمای مسافربری جهان
کم صداترین هواپیمای مسافربری جهان
کم صداترین هواپیمای مسافربری جهان کدام است؟Reviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 14Rating: 4.0کم صداترین هواپیمای مسافربری جهان کدام است و به چه نامی شناخته می شود.کم صداترین هواپیمای مسافربری جهان با توجه به تکنولوژی که در آنها صورت گرفته پس از سوار شدن به آن‌ها مسافرین کوچک‌ترین صدا را در داخل آن احساس نخواهند کرد.

کم صداترین هواپیمای مسافربری جهان

اگر جزو آن دسته از افراد هستید که به طور مکرر بلیط هواپیما خریداری کرده و با هواپیما به سفرهای داخلی و خارجی می‌روید، حتماً احساس کرده‌اید پس از سوار شدن به هواپیماها، برخی از آن‌ها دارای سر و صدای زیادی بوده و در برخی سر و صدای هواپیما به حدی می‌رسد که خوابیدن و استراحت در آن غیر ممکن خواهد شد. با وجود تمامی این مشکلات صنعت هواپیما سازی همانند صنعت‌های دیگر با پیشرفت تکنولوژی دست به تولید هواپیماهایی زده است که پس از سوار شدن به آن‌ها، مسافرین حتی کوچک‌ترین صدا را در داخل آن احساس نخواهند کرد. اگر به سر و صدای داخل هواپیما حساس هستید و دنبال هواپیماهای کم سر و صدا می‌گردید، جای هیچ نگرانی نیست، زیرا در همین راستا و در قالب این مطلب سفرستان تصمیم گرفته‌ایم تا کم صداترین هواپیماهای مسافربری جهان را برایتان معرفی کنیم.

چه چیزی باعث ایجاد سر و صدا در داخل هواپیما می‌شود؟

مسافران به صورت تجربی می‌دانند که منبع اصلی سر و صدای داخل هواپیما، موتورهای هواپیما هستند. با این حال سر و صدای داخل هواپیما همچنین از جریان هوایی بر روی سطوحی همچون بال‌ها و ابزار فرود آمدن نیز به وجود می‌آید. محققین کانادایی دریافتند که جریان هوایی سریع از روی بدنه هواپیما عامل اصلی بخش مهمی از سر و صدای داخل هواپیما می‌باشد و احتمالاً مهم‌ترین عامل  ایجاد صدا در داخل هواپیماهای مسافربری است.

این خود هواپیماست که با عبور از داخل هوا، باعث ایجاد بیشتر سر و صداها می‌شود نه موتورهای هواپیما.

خبر خوب این است که میزان صدا با ایجاد تنظیمات و اصلاحات در موتور و طراحی هواپیما در حال کاهش یافتن است. موتورهایی با نرخ میان‌بری بالا ( میزان هوایی که از کنار هسته موتور نسبت به میزان هوایی که از داخل هسته موتور عبور می‌کند)، سرعت تخلیه کم‌تر و بنابراین صدای کم‌تر را نتیجه داده‌اند. موتور هواپیماهایی که امروزه شما با آن‌ها پرواز می‌کنید، دارای نرخ میان‌بری بالا بوده و بنابراین صدای کم‌تری را ناشی می‌شوند.

علاوه بر این ظهور موتورهای دنده‌دار توربوفن (Geared Turbofan)، باعث پیدایش موتورهایی با صدای کم‌تر شده‌اند. به خاطر وجود یک جعبه دنده بین فن و در جلوی موتور و وجود کمپرسور پشت آن، فن موجود می‌تواند آرام‌تر حرکت کند که این امر باعث کم سر و صدا شدن آن می‌شود. این نوع موتور را می‌توان در هواپیماهایی همچون ایرباس A220 و سری نئو A320 و همچنین در بوئینگ 737MAX یافت.

✅ بازدید از مقاله نکاتی برای سوارشدن به هواپیما

دسی‌بل: واحد اندازه گیری صدا

دسی‌بل بر روی یک نمودار لگاریتمی اندازه گیری می‌شود نه بر روی نمودار خطی که همانند واحد ریشتر در زمین‌لرزه‌ها می‌باشد. یک زلزله 7 ریشتری از لحاظ میزان خسارات با یک زلزله 5.5 ریشتری فرق بسیاری دارد. به طور مشابه افزایش 10 دسی‌بلی، افزایش 10 برابری در میزان صدا خواهد داشت با این حال شدت و بلندی صدا 2 برابر خواهد شد. سکوت محض نیز صفر دسی‌بل اندازه خواهد داشت. یک دفتر کار 60 دسی‌بل صدا داشته و داخل هواپیما حدود 80 دسی‌بل صدا دارد که حدود 4 برابر بلندتر از داخل یک دفتر کار معمولی می‌باشد.

هواپیماهای کم سر و صدا

تمامی مطالعات انجام شده در مورد سر و صدای هواپیماها متأسفانه هواپیماهایی همچون بوئینگ 7474، بوئینگ 787 دریملاینر، ایرباس A350 و سری نئو A320 و همچنین بوئینگ 737MAX را شامل نشده است. تمامی این هواپیماها نسبت به نسل‌های قبلی، دارای موتورهای جدیدتر و کم سر و صداتر هستند. مطالعات انجام شده در مورد سر و صدای هواپیماها بیان می‌کنند که میزان سر و صدای هواپیما با وجود تکامل تکنولوژی کاهش صدا و معرفی هواپیماهای کم سر و صداتر باید به میزان زیادی کاهش پیدا کند.

A380

معرفی کم صداترین هواپیمای مسافربری جهان
کم صداترین هواپیمای مسافربری جهان

ایرباس A380 در حال حاضر دارای کم سر و صداترین کابین در پروازهای طولانی مدت می‌باشد. میزان کم بودن صدا در این هواپیماها به قدری است که خلبانان می‌توانند صدای گریه نوزادان و سیفون دستشویی‌ها را بشنوند. بدین ترتیب اگر به سر و صدای هواپیما در سفر عادت کرده باشید هنگام سفر با این هواپیما سر و صداهای رندوم همانند سرفه، عطسه، گریه نوزاد و غیره بوده و اگر هواپیماها پر سر و صدا باشد این صداها به عنوان صدای پشت زمینه بوده اما در هواپیمایی همچون ایرباس A380 این صداها را به وضوح شنیده و شاید بیشتر از صدای هواپیما شما را اذیت بکند.

بوئینگ 787

میزان کم بودن صدا در این هواپیماها همانند هواپیماهای دریملاینر ایرباس نمی‌باشد؛ با این حال این هواپیما دارای چند مشخصه مربوط به کم کردن صدای داخل کابین است. یکی از این مشخصه‌ها وجود تیرهایی بر روی موتور است که در ادغام بهتر جریان هوای سرد و گرم کمک کرده و باعث کاهش صدای هواپیما می‌شود. یک نقد کننده ادعا کرد که میزان صدای تولید شده هنگام تیک آف این هواپیما 90 دسی‌بل است که تنها 10 دسی‌بل با صدای یک گوشی آیفون فاصله دارد. به عبارتی دیگر میزان صدای هواپیمای بوئینگ 787 دو برابر بلندتر از صدای یک گوشی آیفون است.

A350

معرفی کم صداترین هواپیمای مسافربری جهان
کم صداترین هواپیمای مسافربری جهان

ایرباس ادعا می‌کند که این نوع هواپیما دارای سر و صدای کم‌تری نسبت به رقیب خود بوئینگ 787 می‌باشد که میزان آن 5 دسی‌بل است. البته با نزدیک شدن به جلوی کابین میزان آن به 9 دسی‌بل نیز می‌رسد. این بدان معنی است که شدت بلندی صدا در این هواپیما 4 برابر کم‌تر از هواپیمای رقیب خود خواهد بود.

هنگام سفر با هواپیما کجا بنشینیم؟

معرفی کم صداترین هواپیمای مسافربری جهان
کم صداترین هواپیمای مسافربری جهان

البته بهترین گزینه برای این کار نشستن در کابین درجه یک یا فرست کلاس خواهد بود. مشاهدات متعدد نشان می‌دهد که جلوی کابین هواپیما یعنی جلوی موتور و بال‌های آن آرام‌ترین مکان هواپیما و عقب موتور و بال‌ها، پر سر و صداترین آن خواهد بود. علاوه بر این محققین کانادایی کشف کردند که صندلی‌های کنار پنجره نسبت به صندلی‌های میانه و صندلی‌های کنار راهرو حدود 50 درصد و یا 4 دسی‌بل پر سر و صداتر هستند.

در واقع هدف صنعت هواپیما سازی تولید هواپیماهای کم سر و صدا تر و آرام‌تر بوده و با گذشت زمان و پیشرفت هر چه بیشتر تکنولوژی، دانشمندان و صنعت‌گران به این مهم دست می‌یابند. پس در آینده بهتر است در انتخاب نوع هواپیما خود دقت کرده و پس از خریداری بلیط هواپیما، کم سر و صداترین هواپیماها را انتخاب کنید، تا بتوانید یک پرواز بی‌دغدغه و کم سر و صدا را به همراه دوستان و یا خانواده خود تجربه کنید. در ادامه با راه های مقابله با ترس از توربولانس در پرواز آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید