چگونه بلیط هواپیما را کنسل کنیم؟

اگر از جمله افرادی هستید که بسیار اهل سفر بوده و به دفعات زیاد بلیط هواپیما خریداری می‌کنید، احتمالا برایتان پیش آمده باشد که پس از خریداری بلیط هواپیما و پرداخت وجه به دلایل مختلف مجبور به ابطال یا همان کنسل کردن بلیط هواپیما باشید.

0
195
نحوه کنسل کردن بلیط هواپیما
کنسل کردن بلیط هواپیما
چگونه بلیط هواپیما را کنسل کنیم؟Reviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Aug 13Rating: 4.5کنسل کردن بلیط هواپیما چگونه انجام می شود و شرایط آن چه مواردی است.کنسل کردن بلیط هواپیما طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری مسافر می‌تواند بدون پرداخت جریمه برای استرداد یا کنسل کردن بلیط هواپیما اقدام نماید.

نحوه کنسل کردن بلیط هواپیما

اگر از جمله افرادی هستید که بسیار اهل سفر بوده و به دفعات زیاد بلیط هواپیما خریداری می‌کنید، احتمالا برایتان پیش آمده باشد که پس از خریداری بلیط هواپیما و پرداخت وجه به دلایل مختلف مجبور به ابطال یا همان کنسل کردن بلیط هواپیما باشید. این دلایل ممکن است شامل تغییرات جوی، انصراف از سفر و یا تغییر تاریخ سفر و … باشند. در چنین مواقعی مسافر باید با حقوق خود آشنا باشد و راه‌های کنسل کردن بلیط هواپیما را با پرداخت کم‌ترین جریمه را بداند. هم‌چنین، آشنایی با روش‌های کنسل کردن بلیط‌های چارتری و استرداد آن‌ها برای هر مسافر پروازی لازم است. اگر می‌خواهید اطلاعاتتان را در این زمینه افزایش دهید، این مطلب برای شما گرداوری شده است. هرچه باشد حادثه هرگز خبر نمی‌کند و احتمالا روزی این اطلاعات به دردتان خواهند خورد.

در کدام شرایط می‌توان بلیط هواپیما را کنسل کرد؟

نحوه کنسل کردن بلیط هواپیما
کنسل کردن بلیط هواپیما

سازمان هواپیمایی کشوری قوانینی تعریف کرده است که طبق آن‌ها مسافر می‌تواند بدون پرداخت جریمه برای استرداد یا کنسل کردن بلیط هواپیما اقدام نماید. در صورت تأخیر بیش از دو ساعت پرواز و یا ابطال شدن پرواز مسافر می‌تواند بدون هزینه بلیطش را کنسل کند. در صورتی که مسافر به هر دلیلی قصد کنسل کردن بلیط هواپیما را داشته باشد، با توجه به قوانین ایرلاینی که از آن بلیط خریداری کرده، نرخ کلاس پروازی و مدت زمانی که تا پرواز باقی مانده است درصد جریمه پس از محاسبه از مبلغ بلیط کسر گردیده و مابقی آن به مسافر بازگشت داده می‌شود.

✅ بازدید از مقاله قوانین، مقررات و شرایط کنسل کردن بلیط هواپیما
✅ بازدید از مقاله راهنمای سفر با هواپیما

به طور کلی، کنسل کردن بلیط هواپیما به دو حالت ممکن است اتفاق بیفتد:

  • مسافر به دلایل شخصی از قبیل تغییر تاریخ پرواز و یا انصراف از پرواز و … تصمیم به این امر بگیرد.
  • ایرلاین مربوطه به هر دلیلی از قبیل نقض فنی هواپیما، تغییرات جوی و شرایط نامساعد جوی و… پرواز را کنسل کند.

کدام بلیط‌های هواپیما را می‌توان کنسل کرد؟

نحوه کنسل کردن بلیط هواپیما
کنسل کردن بلیط هواپیما

یکی از مزایای خرید بلیط هواپیمای چارتری این است که مسافر می‌تواند با خرید بلیط ارزان‌تر در هزینه سفرهایش صرفه جویی کند. اما هر ارزانی یک سری نکات نسبتا منفی نیز به همراه دارد و آن این است که بلیط‌های چارتری مانند بلیط‌های سیستمی از انعطاف پذیری خوبی برخوردار نیستند. پروازهای چارتری با وجود این که ارزان هستند، اما هیچ گونه انعطاف پذیری در برابر تغییر تاریخ و زمان پرواز نداشته و در صورتی که مسافر پس از خرید بلیط هواپیما چارتری به هر دلیلی منصرف شده باشد، نمی‌تواند بلیطش را کنسل کرده و وجه پرداختی‌اش را دریافت نماید. یعنی در واقع اگر در این پرواز حضور نداشته باشد، بلیطش سوخت محسوب می‌شود.

 اما، مسافر در صورتی که به صورت سیستمی برای خرید بلیط هواپیما اقدام کند، می‌تواند از ماه‌ها قبل پرواز مورد نظرش را رزرو کرده و بلیط متناسب با زمان و مقصدی که می‌خواهد به آن سفر کند، بلیط خریداری نماید. پس از خرید این بلیط‌ها مسافر به راحتی می‌تواند تحت قوانین ایرلاین مربوطه و قوانینی که سازمان هواپیمایی کشوری تعریف نموده، به هر دلیلی بلیط هواپیمایش را کنسل کرده و کسر مبلغ را از ایرلاین دریافت نماید.

حقوق مسافران در صورت کنسل شدن پرواز

نحوه کنسل کردن بلیط هواپیما
کنسل کردن بلیط هواپیما

طبق قوانین و مقررات تعریف شده توسط سازمان هواپیمایی کشوری، شرکت هواپیمایی برگزار کننده پرواز، عهده دار کنسلی (ابطال)، تعجیل و یا تأخیر در زمان انجام پرواز می‌باشد. در این زمینه، طبق مفاد ماده پنجم قوانین هواپیمایی کشوری و ماده نوزدهم کنوانسیون ورشو که در تاریخ 31/03/1354 توسط مجلس شورای اسلامی برای تمامی شرکت‌های هواپیمایی به تصویب رسیده است، ایرلاین‌های ایران موظف هستند تا حقوق مسافر را در صورت ابطال پرواز طبق مواردی که ذیل ذکر می‌شوند، رعایت کنند.

طبق این قوانین، تمامی مسافران از حقوق و شرایط یکسانی بهره‌مند هستند و در صورتی که شرکت هواپیمایی با وجود بلیط تأیید شده از پذیرش مسافر به دلایل متعدد از جمله محدودیت‌های شرکت حمل کننده از قبیل بازرگانی، حقیقی و یا فنی ممانعت کند، ایرلاین مربوطه موظف است وجه مسافر را استرداد کرده و بلیط رایگان مشابه از نظر کلاس و مسیر پروازی به مسافر ارائه دهد.

  • در صورتی که از زمان خرید بلیط هواپیما تا یک هفته قبل از پرواز مسافر اقدام به ابطال بلیط نماید، ایرلاین مربوطه موظف است وجه بلیط را به طور کامل به مسافر پرداخت کند.
  • در صورتی که از 6 روز تا 24 ساعت قبل از انجام پرواز مسافر اقدام به ابطال بلیط نماید، ایرلاین مربوطه موظف است وجه بلیط را کامل پرداخت کرده و با 30 درصد تخفیف بلی مشابه از لحاظ کلاس پروازی و مسیر به مسافر ارائه دهد.
  • در صورتی که از 24 ساعت مانده به زمان انجام پرواز مسافر اقدام به ابطال بلیط نماید، ایرلاین مربوطه موظف است وجه بلیط را به طور کامل پرداخت کرده و یک فقره بلی نیم بها مشابه به لحاظ کلاس و مسیر پروازی به مسافر ارائه دهد.

لازم به ذکر است، ایرلاین بایستی در اولین فرصت زمانی بلیط مشابه از لحاظ کلاس و مسیر پروازی به مسافر ارائه دهد و اگر مسافر به وسیله سایر ایرلاین‌ها به مقصدش انتقال یابد، هیچ هزینه و یا مابه‌التفاوتی توسط مسافر و شرکت هواپیمایی پرداخت نخواهد شد.

شرایط استفاده از بیمه کنسلی

مسافران می‌توانند با استفاده از مزایای بیمه کنسلی در صورت تعجیل، تأخیر و یا کنسل شدن پرواز کمترین هزینه و خسارت را متحمل شوند و این بیمه پروازهایی را شامل می‌شود که به طور مستقیم توسط شرکت هواپیمایی کنسل شده باشد و شامل پروازهای وابسته نمی‌شود.

جریمه کنسل کردن بلیط هواپیما در کلاس‌های پروازی

بلیط‌های سیستمی که از جانب مسافر کنسل می‌شوند، طبق قوانین هواپیمایی کشور مسافر بایستی جریمه کنسلی پرداخت کند. میزان این جرایم بسته به قوانین ایرلاین مربوطه و سازمان هواپیمایی کشوری فرق می‌کنند. مبلغ جریمه کنسلی و مبلغ کارمزد وجه در صورت درخواست استرداد از جانب مسافر محاسبه شده و از مبلغ بلیط کسر می‌گردند. در مورد پروازهای چارتری یا غیر قابل استرداد این مسئله صدق و صحت ندارد. تابع مقررات بین بانکی وجه بایستی در مدت زمان حداکثر تا 72 ساعت به حساب مسافر برگشت داده شود.

نرخ کنسلی بلیط هواپیما شرکت‌های هواپیمایی به شرح ذیل است:

خط هوایی شناسه نرخی از زمان صدور (تا ۱۲ ظهر ۳ روز قبل از پرواز) تا ۱۲ ظهر ۱ روز قبل از پرواز تا ۳ ساعت قبل از پرواز از سه ساعت تا ۳۰ دقیقه قبل از پرواز از ۳۰ دقیقه قبل از پرواز به بعد
ایران ایر J C Y V Q M N L O ۳۰٪ ۳۰٪ ۶۰٪ ۶۰٪ ۶۰٪
آسمان DIZ ۱۵٪ ۱۵٪ ۱۵٪ ۱۵٪ ۳۰٪
LHKB ۳۰٪ ۳۰٪ ۳۰٪ ۳۰٪ ۶۰٪
NYASUOVMXRQW ۲۰٪ ۲۰٪ ۲۰٪ ۲۰٪ ۴۰٪
ماهان SXTVQPRYB ۱۰٪ ۱۰٪ ۳۰٪ ۵۰٪ ۵۰٪
L ۱۵٪ ۱۵٪ ۴۰٪ ۵۰٪ ۵۰٪
N ۲۰٪ ۲۰٪ ۵۰٪ ۷۰٪ ۷۰٪
I ۲۰٪ ۲۰٪ ۴۰٪ ۵۰٪ ۵۰٪
C ۳۰٪ ۳۰٪ ۴۰٪ ۷۰٪ ۷۰٪
UW ۹۰٪ ۹۰٪ ۹۰٪ ۹۵٪ ۹۵٪
تابان Y L Z N V K R ۲۰٪ ۳۰٪ ۴۰٪ ۵۰٪ ۵۰٪
B E U H ۱۰۰٪

 

قشم ایر CYVM A ۵٪ ۱۰٪ ۳۰٪ ۳۰٪ ۵۰٪
NK ۱۰۰٪
کاسپین JZQWNXSHPR ۳۰٪ ۳۰٪ ۵۰٪ ۵۰٪ ۵۰٪
OM ۴۰٪ ۴۰٪ ۷۰٪ ۷۰٪ ۷۰٪
K ۵۰٪ ۵۰٪ ۸۰٪ ۸۰٪ ۸۰٪
IVL ۱۰۰٪
زاگرس C J F (CIP) ۱۵٪ ۲۰٪ ۳۰٪ ۴۰٪ ۴۰٪
XZ ۱۰٪ ۱۵٪ ۲۰٪ ۳۰٪ ۳۰٪
BDESITUA ۱۵٪ ۲۰٪ ۳۰٪ ۴۰٪ ۴۰٪
MNR ۲۵٪ ۳۰٪ ۴۰٪ ۵۰٪ ۵۰٪
QL ۳۵٪ ۴۰٪ ۵۰٪ ۷۰٪ ۷۰٪
H ۴۵٪ ۵۰٪ ۶۰٪ ۸۰٪ ۸۰٪
PVYKW ۵۰٪ ۱۰۰٪
سپهران CJIPZSLQVNWBTHYKM ۴۰٪ ۴۰٪ ۵۰٪ ۵۰٪ ۶۰٪
کارون BSYNQKVXHLMRU ۳۰٪ ۳۰٪ از ۱۲ ظهر روز ۱ قبل از پرواز تا ۲ ساعت مانده به پرواز ۵۰ ٪
از ۲ ساعت مانده به پرواز به بعد ۶۵ ٪
شناسه تا ۲۴ ساعت قبل از پرواز از ۲۴ ساعت قبل از پرواز به بعد
کیش ایر J C Y V R D A ۲۰ ٪ ۴۰ ٪
QMNLO EKUXBSH ۲۵ ٪ ۵۰ ٪
آتا شناسه تا ۲۴ ساعت قبل از پرواز از ۲۴ ساعت قبل از پرواز تا ۳ ساعت مانده به پرواز از ۳ ساعت مانده به پرواز
LPYRN X M V O B ۲۰ ٪ ۴۰٪ ۵۰٪
شناسه از زمان صدور تا ۴ ساعت قبل از پرواز از ۴ساعت قبل از پرواز به بعد
معراج B B1 ۴۰۰,۰۰۰ ریــال ۶۰۰,۰۰۰ ریــال
H H1 ۴۰۰,۰۰۰ ریــال ۵۰۰,۰۰۰ ریــال
Y Y1 ۵۵۰,۰۰۰ ریــال ۷۰۰,۰۰۰ ریــال

 

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید