سفری هیجان انگیز با بازدید از کوه آتش فشانی و یخی Erebus

کوه Erebus یکی از بزرگ‌ترین آتش‌فشان‌های فعال روی کره زمین است. این کوه تا 4 کیلومتری سطح دریا می‌رسد و به دلیل دریاچه‌های گدازه‌ای آتش‌فشانش همیشه فعال است. گازهای داغ آتش‌فشانی که از کوه متصاعد می‌شود، از میان ترک‌ها به بالای صخره‌های آتش‌فشانی یعنی نوک اربوس حرکت می‌کنند و سیستم پیچیده‌ای از غارهای یخی در سرتاسر کوه‌ها به وجود می‌آورند.

0
61
خرید بلیط هواپیما
بلیط هواپیما
سفری هیجان انگیز با بازدید از کوه آتش فشانی و یخی ErebusReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 9Rating: 3.5سفری هیجان انگیز با بازدید از کوه آتش فشانی و یخی Erebus - خرید بلیط هواپیماکوه Erebus یکی از بزرگ‌ترین آتش‌فشان‌های فعال روی کره زمین است. این کوه تا 4 کیلومتری سطح دریا می‌رسد و به دلیل دریاچه‌های گدازه‌ای آتش‌فشانش همیشه فعال است. گازهای داغ آتش‌فشانی که از کوه متصاعد می‌شود، از میان ترک‌ها به بالای صخره‌های آتش‌فشانی یعنی نوک اربوس حرکت می‌کنند و سیستم پیچیده‌ای از غارهای یخی در سرتاسر کوه‌ها به وجود می‌آورند. خرید بلیط هواپیما

کوه آتش‌فشانی و یخی Erebus

کوه Erebus یکی از بزرگ‌ترین آتش‌فشان‌های فعال روی کره زمین است. این کوه تا 4 کیلومتری سطح دریا می‌رسد و به دلیل دریاچه‌های گدازه‌ای آتش‌فشانش همیشه فعال است. گازهای داغ آتش‌فشانی که از کوه متصاعد می‌شود، از میان ترک‌ها به بالای صخره‌های آتش‌فشانی یعنی نوک اربوس حرکت می‌کنند و  سیستم پیچیده‌ای از غارهای یخی در سرتاسر کوه‌ها به وجود می‌آورند. کوه اربوس قله‌ای آتش‌فشانی واقع در جزیره راس در شرق جنوبگان است. این کوه جنوبی‌ترین آتش‌فشان فعال کره زمین است که ۳۷۹۴ متر ارتفاع دارد و در مقایسه با سه کوه آتش‌فشانی مهم دیگر بزرگ‌ترین آن‌ها به‌حساب می‌آید. آخرین فوران مربوط به این کوه در سال ۲۰۱۱ ‌ثبت‌شده است. محققان بر اساس مطالعاتی که تاکنون داشته‌اند، به این نتیجه رسیدند که در قطب جنوب، آتش‌فشان زیر سطوح یخی به وجود می‌آید که طی زمین‌لرزه‌های شدید در اعماق لایه‌های یخی فعال می‌شود. درواقع، این کشف نشان داده آتش‌فشانی در منطقه غرب قطب جنوب فعالیت می‌کند. قبل از اقدام به خرید بلیط هواپیما با شنیدن نام دریاچه، بنا به تصوراتی که از دریاچه داریم، مکان‌هایی آرام به ذهنمان خطور می‌کند، اما در واقعیت این کوه ما را شگفت‌زده می‌کند، زیرا در کنار معادن و کوه‌های آتش‌فشانی واقع‌شده‌اند، بنابراین انباشته از مواد مذاب هستند. دریاچه‌های مذاب خیلی کمیاب‌اند و یکی از عجیب‌ترین‌هایشان بالای کوه اربوس قرار دارد. دریاچه همواره گاز خارج می‌کند و هر ده دقیقه ترکیبات گاز آن تغییر می‌کند.

کشف آتش‌فشان

کشف کوه اربوس
کوه اربوس

کوه اربوس در سال ۱۸۴۱ توسط ناخدایی به نام جیمز راس، جهانگرد بریتانیایی کشف شد و وی نام یکی از کشتی‌های خود اربوس را بر روی این کوه گذاشت. اگر نگاهی به نوشته‌های او بی اندازید، این فرد به فوران این آتش‌فشان پوشیده از یخچال در آن سال اشاره‌ کرده است. اربوس در دهه هفتاد میلادی تقریباً هرسال انفجاراتی داشت و در سال ۱۹۸۴ انفجار بزرگ آتش‌فشانی آن دود و گدازه زیادی را به راه انداخت. از سال ۱۹۷۲ به بعد فعالیت‌های مداوم دریاچه گدازه که با انفجارهای کوچک و گهگاه انفجارهای بزرگ استرومبولی همراه بود و منجر به پرتاب بمب آتش‌فشان به لبه‌های دهانه می‌شد، به ثبت رسیده است؛ هرچند گمان می‌رود که چنین فعالیت‌هایی بیشتر در طول عمر معاصر آتش‌فشان اربوس وجود داشته است.

نحوه فعالیت کوه آتش‌فشانی

نحوه فعالیت کوه آتش‌فشانی
فعالیت کوه آتش‌فشانی اربوس

قله فونولیتی کوه اربوس در نتیجه‌ی تشکیل یک یا دو نسل از کاسه‌های آتش‌فشانی دگرگون‌شده است که جوان‌ترین آن‌ها در اواخر دوره پلیستوسن شکل‌گرفته است. این کوه دارای دهانه‌ آتش‌فشانی‌ بیضوی با عمق ۱۱۰ و عرض ۵۰۰ در ۶۰۰ متر در قله خود است و در فاصله ۱۰۰ متری از دهانه داخلی آن دریاچه گدازه فعالی قرار دارد. آتش‌فشان کوه اربوس آتش‌فشان زمینی و متعلق به گروه McMurdo است، آتش‌فشان در اصطلاح ترور شکاف است که در بخشی از سیستم شکاف قطب جنوب غرب واقع‌شده است. این شکاف در منطقه‌ای قرارگرفته که با پوسته‌ای در حدود 20 کیلومتری به اجازه ماگما بالا می‌آید. منبع ماگما در زیر اربوس گاهی اوقات در حال افزایش از گوشته فوقانی با سرعت حدود 6 سانتیمتر در سال شرح داده ‌شده است. آتش‌فشان اربوس حداقل یک یا دو دهانه دارد. این شامل فلات قله در حدود 3200 متر، علامت‌گذاری لبه جوان‌ترین caldera است که در اواخر پلیستوسن و درون مخروطی مدرن ساخته‌شده است. اشاره می‌شود که کوه اربوس به خاطر دریاچه گدازه فعالش در بازه‌های زمانی مستمر حداقل از سال 1972 فعال بوده، اما احتمالاً خیلی بیشتر از این تاریخ نیز فعال بوده است. با خرید بلیط هواپیما و سفر به این منطقه خواهید دید که این کوه آتش‌فشان برای چندین سال است که فعال است، بنابراین کار دیروز و امروز نیست. دریاچه گدازه آتش‌فشان Mt اربوس متصل به سیستم لوله‌کشی با عمری طولانی باز و پایدار است که ممکن است محلی برای 17000 سال گذشته نیز باشد.

دریاچه‌های گدازه

دریاچه‌های گدازه کوه اربوس
دریاچه‌های گدازه

فعالیت فعلی در دریاچه گدازه با پاشیده شدن و گاهی اوقات انفجار است که می‌تواند بمب‌ها را خارج از دهانه پس بزند. پس یادتان باشد با خرید بلیط هواپیما و سفر به این منطقه نمی‌توانید زیاد نزدیک آن شده و همه این شگفتی‌ها را از نزدیک ببینید. دریاچه‌های گدازه بسیار نادر هستند و نیاز به تعادل ظریف بین منبع حرارت و گرمای ازدست‌رفته دارند. تأمین گرمایش توسط افزایش گازهای ماگمايي از طریق لوله‌های پر از مایع و با گرمای شدید در سطح دریاچه گدازه انجام می‌شود. فقط تعداد انگشت‌شماری دریاچه گدازه با عمر طولانی در جهان وجود دارد: آتش‌فشان ارتا آل (اتیوپی)، نیراگونگو، آمبریم و اغلب در آتش‌فشان کیلائو در هاوایی و فقط گاه‌به‌گاه در آتش‌فشان‌های دیگر رخ می‌دهد. وجود دریاچه گدازه در دهانه قله کوه اربوس اولین بار در سال 1972 گزارش ‌شده است و از آن زمان به‌طور مداوم فعال است. آتش‌فشان شناخته‌شده قطب جنوب هم در جزیره راس، 90 کیلومتری شرقی قاره، به‌ دور از ساحل اسکات واقع ‌شده است. ایستگاه McMurdo توسط برنامه قطب جنوب ایالات‌متحده اجرا می‌شود که در حدود 40 کیلومتری شرقی در نوک جزیره راس واقع شده است. اگرچه در طول تاریخ، در اندازه و شکل منعکس‌کننده تغییراتی در فعالیت‌های آتش‌فشانی نیز رخ‌داده است. اگر علاقه‌مند به زمین‌شناسی هستید، برایتان این سفر را پیشنهاد می‌کنیم تا با خرید بلیط هواپیما این فعالیت‌ها را با چشم ببینید و به دانش خود بیفزایید.

تحقیقات دانشمندان

خرید بلیط هواپیما اربوس
خرید بلیط هواپیما

اگرچه اربوس ممکن است در میان بی‌محاباترین و دورترین مکان هر آتش‌فشان فعال در جهان باشد اما نسبتاً تحت نظارت است. رصدخانه کوه اربوس آتش‌فشان (MEVO) توسط موسسه معدن و فناوری و بنیاد ملی علوم، مطالعات منظم نیومکزیکو و اندازه‌گیری از ایستگاه McMurdo عمل می‌کند. حتی یک وب کم بر روی لبه دهانه وجود دارد. ماهواره‌های CO2 ، SO2 و دیگر گازهای ساطع‌شده توسط اربوس که اتمسفر قطب جنوب را تحت تأثیر قرار می‌دهد و نسبت به آب‌وهوای جهانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، نیز وجود دارند. به‌طور متمادی، سال‌های زیادی است که دانشمندان اربوس تحقیقات انجام می‌دهند، تقریباً می‌توان گفت از سال 1970 آغاز فعالیت کرده‌اند، در طول تابستان (نوامبر تا فوریه) از این منطقه بازدید انجام می‌دهند و نمونه‌هایی جمع‌آوری کرده، اندازه‌گیری انجام داده و وضعیت آتش‌فشان را ارزیابی می‌کنند.

خرید بلیط هواپیما
بلیط هواپیما

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید