کوه صفه اصفهان

اصفهان شهری با جاذبه‌های بسیار زیباست که هرساله میزبان گردشگران زیاد و مسافران از راه‌های دور و نزدیک می باشد.

0
314
معرفی کوه صفه اصفهان
کوه صفه اصفهان
کوه صفه اصفهانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Dec 23Rating: 4.0کوه صفه اصفهان و آشنایی با جاذبه ها و دیدنی های این منطقه زیبای اصفهان.کوه صفه اصفهان از چشمه‌ای به نام خاچیک سرچشمه می‌گیرد و در این قسمت سنگی از خاک جداشده و دامنه کوه را تشکیل می دهد که بسیار زیباست.

آشنایی با کوه صفه در اصفهان

کشور ایران همواره یکی از مناطق بسیار جذاب برای گردشگران بوده و دیدنی های بی شمار آن مقصدی برای سفرهای متنوع. در این میان اما شهرهایی وجود دارند که بسیار رساتر صدای طبیعت، تاریخ و فرهنگ ایرانی را به گوش جهانیان می رسانند. یکی از این شهرها، شهر زیبای اصفهان است که با جاذبه‌های بسیار زیبا هرساله میزبان گردشگران زیاد و مسافران از راه‌های دور و نزدیک می باشد. مکان های مشهور اصفهان پل‌های تاریخی، کلیسای زیبای وانک، منارجنبان و جاهای دیگر است. اگر دوستدار کوهنوردی یا پیک‌نیک هستید در این مقاله می‌خواهیم شمارا با کوه صفه آشنا کنیم که یکی از تفرجگاه‌های محبوب اصفهانی‌هاست. تفرجگاهی با فضای دل‌انگیز و امکانات خوب که با نام بام اصفهان نیز شناخته می شود. درواقع صفه نام کوهی از رشته‌کوه زاگرس در جنوب اصفهان است و دارای چشمه‌ها و غارهای متعددی است که در زمان‌های گذشته به‌عنوان پناهگاه استفاده می‌کردند. کوه صفه اصفهان دارای امکانات رفاهی و موقعیتی برای ورزش‌هایی مثل کوهنوردی، پیاده‌روی و سنگ‌نوردی است. پس با خرید بلیط هواپیما اصفهان و سفر به این شهر زیبا همراه سفرستان باشید.

 دلیل نام‌گذاری

معرفی کوه صفه اصفهان
کوه صفه اصفهان

کوه صفه از چشمه‌ای به نام خاچیک سرچشمه می‌گیرد و در این قسمت سنگی از خاک جداشده و دامنه کوه را تشکیل می دهد. در انتها نیز به فضای سنگی صاف و صفه مانندی می‌رسد که همین دلیل نام‌گذاری آن است. در واقع صفه در لغت به معنای فضای تخت و صاف است.

دیدنی‌های کوه صفه

علاوه بر ابهت کوه، این منطقه دارای جاهای دیدنی بسیاری است که ارزش زیادی برای بازدید دارد.

پارک وحش

معرفی کوه صفه اصفهان
کوه صفه اصفهان

در قسمتی از تفرجگاه، حیوانات گوشت‌خوار و علفخواری وجود دارند همراه با حوضچه‌ای کوچک که چندین اردک، غاز و قو، بز، قوچ و میش، خرگوش، سگ و شتر و … وجود دارند. پارک کوهستانی صفه، زیستگاه حیواناتی مانند روباه، شغال، خرگوش و انواع پرندگان، مار، عقرب، کبک و … است که کاملاً برای انسان بی‌ضرر هستند و معمولاً خود را از مسیرهای گذر کوهنوردان دور نگه می‌دارند. اگر در مسیرتان این جانوران را دیدید، بی‌حرکت بمانید و صبر کنید تا از سر راه شما رد شوند.

✅ بازدید از مقاله خانه معلم اصفهان
✅ بازدید از مقاله پارک آبی آبسار اصفهان

گردنه باد و پل رنگین‌کمانی

در جنوب کوه صفه، دره‌ای به نام گردنه باد مشهور است و ازآنجاکه بادهای اصفهان معمولاً غربی ـ شرقی است، جریان باد در این نقطه متمرکز می‌شود و وزش شدید باد در همه فصل‌ها مخصوصاً پاییز و بهار کاملاً ملموس است.

پل رنگین‌کمانی نیز نام یک پل سنگی است که در پشت کوه صفه قرار دارد.

چشمه‌ها

چندین چشمه در این منطقه وجود دارد که در این مقاله مهم‌ترین چشمه‌ها را معرفی می‌کنیم:

چشمه پاچنار

چشمه پاچنار، چشمه‌ای سرسبز در این ناحیه به معنی مکانی با درختان سرسبز است.

چشمه درویش یا خاچیک

چشمه درویش یا خاچیک اصفهان
چشمه درویش یا خاچیک

در شرق چشمه پاچنار چشمه‌ دیگری به نام درویش وجود دارد که به شکل حوض طبیعی در پای کوه قرار دارد. داخل حفره سنگی آب و سبزی دیده می شود که خود شاهکار خلقت است. محیط پیرامون تفرجگاه محیطی بسیار مناسبی برای استراحت است. گفته‌شده درگذشته فردی ارمنی به نام خاچیک در دامنه این کوه دکه‌ای داشته و مواد خوراکی به کوهنوردان می‌فروخته که همین دلیل نام‌گذاری این چشمه شده است.

چشمه نقط

در غرب صفه، چشمه دیگری به نام نقط وجود دارد که به‌صورت یک سنگاب است و آب قطره‌قطره از بالای کوه در آن می‌چکد. حیوانات و کوهنوردان از آب‌خنک این چشمه می نوشند و تشنگی خود را برطرف می سازند.

چشمه گل زرد

200 متر پس از چشمه درویش راه صعب‌العبوری وجود دارد که به چشمه گل زرد ختم می‌شود طوری که زیبایی‌اش همه را مدهوش می‌کند، اما جالب این است که این چشمه را فقط کوهنوردان می‌توانند از نزدیک لمس کنند، زیرا در توان هرکسی نیست چنین راه سختی را طی کنند.

چشمه چاه درویش

700 متر بعد از چشمه درویش، چشمه دیگری به نام چشمه چاه درویش قرار دارد که سطح این چشمه پایین‌تر از اطراف است، بنابراین در این مکان آبی جاری نمی‌شود، ازاین‌رو نامش را چشمه چاه درویش گذاشتند و چون زمینی آهکی است، بین کوهنوردان به چشمه گچی معروف می باشد. در ادامه میتوانید مقاله آکواریوم ناروژان اصفهان را هم نگاهی بیاندازید.

قلعه شاهدژ

قلعه شاهدژ اصفهان
قلعه شاهدژ

معروف‌ترین جاذبه کوه صفه، قلعه شاهدژ است که در بلندترین نقطه قرار دارد و بارها در کتاب‌های تاریخی و افسانه‌ای از این قلعه نام‌برده شده اما مکان دقیقش تا حدود نیم‌قرن پیش نامعلوم بود که دو پژوهشگر این قلعه را کشف کردند. 6 دروازه، ۲۰ برج نگهبانی، یک دیوار بزرگ، دیوارهای کوچک حفاظتی، قلعه کوچک سنگی، انبارهای آذوقه و وسایل جنگی و … در این قلعه وجود داشتند که امروزه بقایای آن‌ها به چشم می‌خورد.

غارها

بیش از ۱۴ غار کوچک و بزرگ در کوه صفه وجود دارد که عبارت‌اند از:

غار کسری در کنار دستگاه توربین بادی در گردنه باد

غار بیدستون یا غار انجیری یا انجیلی در قسمت غربیِ کوه صفه

غار قنبر در قسمت شرقیِ کوه و در بالای چشمه خاچیک

غار هفت‌چشمه در قسمت جنوبی کوه و در کنار چند چشمه

غار کفتار در دره دوزخ

برای رفتن به این غارها به یک نفر راهنمای ماهر نیاز دارید، پس هرگز خودتان تنهایی نروید زیرا به دلیل ناآشنا بودنتان احتمال ریزش غارها را نمی‌دانید و به خودتان آسیب می‌زنید. متأسفانه تصویری از این غارها در دست نیست. اگر به این منطقه سفر کردید، عکس‌هایتان را با ما به اشتراک بگذارید.

به‌طورکلی کوه صفه دارای دو قله است؛ قله جنوبی و شمالی که قله جنوبی بلندتر از قله شمالی است؛ اما قله شمالی منظره‌ بهتر و گسترده‌تری از شهر را دارد.

ساعات کار مجموعه امکانات بام اصفهان: شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت 11 تا 23 و جمعه از ساعت 6 تا 9 و 11 تا 23

شماره تماس: 36759016-031

تله کابین صفه

تله کابین صفه دارای دو خط است که ایستگاه اول با کابین‌های 4 نفره در پارکینگ تله کابین قرار دارد و مسافران را تا ایستگاه گردنه باد بالا می‌برد و مناظری از كوه صفه مانند قلعه شاهدز، دیدنی‌های اطراف شهر و تنگه گردنه باد  را می بینند. خط دوم آن نیز از گردنه باد به سمت قلعه شاهدژ می‌رود که مراحل ساختش از پاییز سال ۱۳۹۳ فاز دوم با چندین پایه تله کابین آغاز شد. همین امر نیز موجب تخریب بقایای دیوار شاهدژ گردید که بعداً مورد بازسازی‌های مربوطه قرار گرفت.

آدرس : بزرگراه شهداي صفه – كوه صفه

تلفن: ۳۶۶۹۳۹۳۲

آبشار مصنوعی

برای زیباسازی هرچه بیشتر این منطقه، آبشاری مصنوعی ایجاد شده است که آب آن بعد از طی کردن 100 متر در حوضچه‌ای جمع‌آوری می‌شود و سپس برای آبیاری محیط پارک استفاده می گردد.

سالن بولینگ

این سالن در 10 خط در طبقه زیرین ایستگاه تله کابین قرار دارد .

آدرس : اتوبان شهداي صفه – كوه صفه – كنار تله كابين

تلفن: ۳۶۶۹۳۹۴۷

ساعات بازديد : ۹ تا ۲۳

اصفهان در میان شهرهای ایران، بسیار نقش پررنگی در جذب گردشگر داشته و تاکنون توانسته است گردشگران زیادی را از سراسر جهان به سوی خود جذب نماید. در این مقاله سعی بر این بود که کوه صفه از دیدنی های پر آوازه اصفهان برای شما معرفی شود. اگر پیشنهاد و یا اطلاعات جدیدی قابل ذکر دارید منتظر کامنت های جذاب شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید