همه چیز درباره کویر لوت

وقتی از کویر حرف می‌زنیم ناخودآگاه ذهنمان به سمت کویر لوت معطوف می‌شود. اما بسیاری از ما فقط نام این کویر را می‌دانیم و از زیبایی‌ها و شگفتی‌های آن بی اطلاع هستیم. این در حالی است که گردشگران خارجی با خرید بلیط هواپیما به کشف ناشناخته‌های این کویر پرداخته‌اند. البته شاید گرمای کویر نیز مانعی برای سفر بسیاری از افراد به این منطقه است. اگر شما نیز می‌خواهید گشتی در کویر لوت بزنید اما طاقت گرمای آن را ندارید، کافی است همراه ما در این مطلب باشید تا باهم سفری به گوشه و کنار این قلب پر حرارت ایران داشته باشیم.

0
823
آشنایی با کویر لوت
کویر لوت
همه چیز درباره کویر لوتReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Aug 3Rating: 4.5معرفی کویر لوت قلب پر حرارت ایران.معرفی کویر لوت در میان استان‌های یزد- کرمان- سیستان و بلوچستان- و خراسان جنوبی قرار گرفته و امکان بازدید از آن از این استان‌ها وجود دارد.

معرفی کویر لوت

اگر بخواهیم در میان تمامی جاذبه های دیدنی که در دنیا وجود دارد فقط نگاهمان را به سمت جذابیت های طبیعت معطوف کنیم، گزینه های زیادی پیش رویمان خواهیم دید که هرکدام محبوبیت خاص خود را داراست. اما به جرات می توان گفت که اگرچه دریا و جنگل زیبایی های خاص خود را به همراه دارد اما کویر از جذابیت های چشم نوازی برخوردار است که روح آدمی را جلا می دهد. کویرهای زیادی در جهان وجود دارد که به جرات یکی از زیباترین های آنها در ایران به چشم می خورد. اگر در ایران از کویر حرفی به میان آید ناخودآگاه ذهنمان به سمت کویر لوت معطوف می‌شود. اما بسیاری از ما فقط نام این کویر را می‌دانیم و از زیبایی‌ها و شگفتی‌های آن بی اطلاع هستیم. این در حالی است که گردشگران خارجی با خرید بلیط هواپیما به کشف ناشناخته‌های این کویر پرداخته‌اند. البته شاید گرمای کویر نیز مانعی برای سفر بسیاری از افراد به این منطقه است. اگر شما نیز می‌خواهید گشتی در کویر لوت بزنید اما طاقت گرمای آن را ندارید، کافی است همراه ما در این مطلب باشید تا باهم سفری به گوشه و کنار این قلب پر حرارت ایران داشته باشیم و هم به معرفی کویر لوت بپردازیم.

موقعیت جغرافیایی و آب و هوا

معرفی کویر لوت ایران
معرفی کویر لوت

این کویر در میان استان‌های یزد- کرمان- سیستان و بلوچستان- و خراسان جنوبی قرار گرفته و امکان بازدید از آن از این استان‌ها وجود دارد. اگر بخواهیم به لحاظ طولی و عرضی بگوییم، کویرلوت 900 کیلومتر طول و 250 کیلومتر عرض دارد.

آنچه که در مورد کویرها مشخص است، کم آب یا بی آب بودن آن‌ها است. کویر لوت نیز از این قضیه مستثنی نیست. البته کویر لوت کویری معمولی نیست. گرما و بی آبی کویر به حدی است که امکان تاسیس ایستگاه هواشناسی و انتخاب فردی برای گزارش مرتب آب و هوای این منطقه وجود ندارد. در نتیجه ناسا ماهواره خود مجهز خود به سیستم تصویر برداری تابش سنج طیفی(MODIS ) را مسئول این کار کرده تا از فضا آب و هوای لوت را مشخص کند. کویر لوت آب وهوای گرم و خشکی دارد. برای این که بتوانید گرمای لوت را تصور کنید مثالی می‌زنیم: در سال 2005 این کویر گرمای 159.3 درجه فارنهایت را تجربه کرده که گرم‌ترین دما برای یک نقطه از زمین بود.

چرا لوت؟

لوت در لغت به معنای برهنه بوده و با شرایط کویر لوت که عاری از گیاه و جانور و آب است کاملا مطابقت دارد. این کویر در سال 2016 در میراث جهانی یونسکو به نام ایران ثبت شد. این کویر به دلیل دارا بودن صورت‌های مختلف بیابانی توجه بسیاری از کویرنوردان و محققان را به خود جلب کرده و همین امر باعث شده تا این افراد سفری به سمت گرم‌ترین نقطه زمین داشته باشند. در ادامه به بررسی انواع صورت‌های کویری در کویر لوت خواهیم پرداخت.

کلوت و تپه‌های ماسه‌ای

آشنایی با کویر لوت
کویر لوت

کلوت: حیرت آورترین بخش کویر لوت، کلوت می‌باشد. کلوت در فاصله 43 کیلومتری از شهداد قرار گرفته و از دور همانند ساختمان‌های شهری متروک به نظر می رسد. و این فرضیه را در ذهن ایجاد می‌کند که شاید در گذشته این کویر منطقه‌ای قابل سکونت بوده است. اما اینگونه نیست و برخلاف ظاهر، آثاری از کشاورزی و زندگی در این منطقه موجود نیست. طبق گفته‌های محققان و کاوشگران کویر، کلوت‌ها بر اثر بارندگی در بیابان ایجاد شده که در آن آب با خاک ترکیب شده و حالت خمیری پیدا می‌کنند و پس از اینکه خشک می‌شوند، وزش باد بخش‌هایی از آن را با خود برده و به تدریج چاله‌ها و حفره‌هایی ایجاد می‌شود که به شکل دالان‌های کلوت دیده می‌شوند. کلوت‌ها در اندازه‌های مختلفی دیده می‌شوند. بد نیست بدانید کلوت‌های کوچک را کلوتک می‌نامند.

✅ بازدید از مقاله کویر حاج علی‌قلی شهر دامغان

تپه‌های ماسه‌ای: ‌در قسمت شرقی لوت مرکزی، تپه‌های نسبتا مرتفع ماسه‌ای را خواهید دید که ارتفاعشان گاها تا 500 متر نیز می‌رسد. نوع خاصی از این تپه‌ها را که موافق با وزش باد حرکت می‌کنند، بارخان می‌نامند. تپه‌های ماسه‌ای در ابتدا ذرات ماسه‌ای‌ بودند که سوار بر باد، کویر را در می‌نوردیدند تا اینکه به مانعی همانند گیاهان یا قطعه سنگی خورده و ثابت می‌مانند. این ذرات ماسه‌ای ثابت کم کم و به مرور زمان یاران و دوستان را به کنار خود فراخوانده و این جمع گرد هم آمده در نهایت به شکل تپه‌هایی ماسه‌ای دیده می‌شوند. احتمال اینکه با بزرگ بودن موانع تپه‌های ماسه‌ای بزرگ‌تری ایجاد شود وجود دارد. مرتفع‌ترین هرم ماسه‌ای دنیا در لیبی شناخته شده که ارتفاعی 300 متری دارد. تپه‌های ماسه‌ای کویر لوت اما به 300 متر اکتفا نکرده و تا 480 متر ارتفاع را تجربه کرده‌ و عنوان بزرگ‌ترین و مرتفع‌ترین تل ماسه‌ای را به خود اختصاص داده‌اند.

نبکا

با اینکه گفته می‌شود در کویر لوت هیچ‌گونه حیات چه جانوری و چه نباتی وجود ندارد، اما ماجراجویان و کویرنوردانی که سری به کویر لوت زده‌اند، از وجود برخی حیوانات و گیاهان خبر داده‌اند. حال اینکه این گیاهان و جانوران چگونه در گرمای کویر دوام آورده و زندگی می‌کنند، خود یک سوال و شگفتی بزرگی است. یکی از این حیات‌های نباتی کویر لوت، پدیده‌ای به نام نبکا است. باد کویری همواره مقداری از خاک و ماسه را با خود به همراه دارد. این خاک و ماسه گاها در برخورد با گیاهان از حرکت افتاده و در اطراف گیاه جا خوش می‌کنند. گیاهان صحرا برای حیات خود از آب‌های زیرزمینی استفاده می‌کنند، در نتیجه خاک و ماسه اطراف بوته، رطوبت را به خود جذب می‌کنند. گیاه قصه ما که تمایل به ادامه زندگی دارد مجبور می‌شود تا برای بقا جنگیده و راه خود را از میان این خاک و ماسه‌ها به بیرون پیدا کند. به تدیج گیاه  بر روی ماسه‌ها سوار شده، و آن خاک و ماسه نیز به صورت تل در پای گیاه باقی می‌ماند. محققان و کویرشناسان، نبکاها را مانع مهمی در برابر بادهای سطحی و بیابان زایی می‌دانند.

شب‌های کویر

آشنایی با کویر لوت
کویر لوت

از تمام زیبایی‌ها و شگفتی‌های کویر که بگذریم، از آسمان پرستاره آن نمی‌شود گذشت. برخی از افراد شیفته جاذبه‌هایی مانند کویر لوت هستند و در هر نقطه‌ای که باشند، خود را به کویر می‌رسانند تا به کشف ناشناخته‌های آن بپردازند. برخی دیگر اما چندان تمایلی به کویرگردی ندارند. اما تقریبا همگی بر زیبایی آسمان شب کویر متفق القول هستند. آسمان شب کویر همانند بهشتی برای منجمان و علاقه‌مندان به نجوم است. کویر به دلیل نداشتن نورهای مصنوعی، ابر و گرد وغبار، امکان مشاهده ستارگان، شهاب سنگ‌ها و حتی سیارات را می‌دهد. پس اگر دوست دارید شبی پر ستاره را بگذرانید، بدون معطلی به سمت کویر لوت پرواز کنید.

کویر لوت از جاذبه‌های طبیعی ایران است. تعجبی ندارد که گردشگران داخلی و خارجی تمایل به خرید بلیط هواپیما و سفر به کویر نشان دهند. اما آیا جایی برای اقامت این گردشگران که از نقاط مختلف به کویر آمده‌اند وجود دارد؟ پاسخ مثبت است. کویر میزبانی مهربان با آغوشی گرم است و میهمانانش می‌توانند در کمپ شهداد که از پرطرفدارترین کمپ‌های منطقه به شمار می‌رود، اقامت داشته باشند.

در ادامه می توانید با بهشتی گمشده در کویر آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید