گردش یک روزه در استانبول

استانبول را می توان در کنار شهرهایی مثل نیویورک، پاریس و لندن جزو شهرهای بزرگ و دیدنی دنیا نام برد. جایی که هر محله اش مانند شهر مستقلی است که دنیایی جداگانه برای خود به همراه دارد.

0
24
گردش یک روزه در استانبول ترکیه
گردش یک روزه در استانبول
گردش یک روزه در استانبولReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 20Rating: 4.5گردش یک روزه در استانبول ترکیه یک مقصد بی نظیر و دلربا برای سفر.گردش یک روزه در استانبول اگر تنها یک روز فرصت برای گردش و گشت و گذار در این شهر دیدنی و رنگارنگ داشته باشید از کدام جاذبه های شهر باید دیدن کنید.

گردش یک روزه در استانبول مقصد دلربای ایرانیان

استانبول را می توان در کنار شهرهایی مثل نیویورک، پاریس و لندن جزو شهرهای بزرگ و دیدنی دنیا نام برد. جایی که هر محله اش مانند شهر مستقلی است که دنیایی جداگانه برای خود به همراه دارد. استانبول به قدری بزرگ و پر جاذبه است که حتی اگر هزاران بار هم به این شهر سفر کرده باشید و یا چند ماه را در آن بگذرانید باز هم جاهایی هست که نرفته و ندیده باشید. اما اگر با خرید بلیط هواپیما استانبول تنها یک روز فرصت برای گردش و گشت و گذار در این شهر دیدنی و رنگارنگ داشته باشید چه؟ از کدام جاذبه های شهر باید دیدن کنید؟ این مطلب را با سفرستان باشید تا گردش یک روزه در استانبول داشته باشید.

گردش خود را از مسجد سلطان احمد شروع کنید.

مسجد سلطان احمد یا مسجد کبود یکی از شناخته شده ترین بناهای استانبول است که مناره هایش را می توان از دورترها دید. این مسجد زمانی که در سال 1609 با شش مناره ساخته شد سر و صدای زیادی به پا کرد زیرا تعداد مناره هایش بیش از تعداد معمولی( دو یا یک مناره) بود. یک روایتی که در مورد شش مناره بودن مسجد بیان می شود این است که در زمان ساخت، سلطان دستور ساخت مناره های طلایی را داده بود، طلایی در زبان استانبولی آلتین altin می شود، اما معمار مجموعه تصور کرده سلطان دستور ساخت شش مناره را داده، شش در زبان استانبولی alti است، نتیجه آن دستور و این تصور مسجدی عظیم شده که شش مناره دارد. مسجد کبود( مسجد سلطان احمد) در واقع هیچ اثری از رنگ کبود ندارد به جز گنبد داخلی اش که با بیش از 20.000 کاشی های آبی رنگ ایزنیک تزیین شده است. فضای معنوی و آرام بخش مسجد سلطان احمد بهترین راه فرار از سر و صدا و زرق و برق شهری است.

ترکیب چندین فرهنگ را در مسجد و موزه ایاصوفیه به چشم ببینید.

گردش یک روزه در استانبول ترکیه
گردش یک روزه در استانبول

از سمت مسجد کبود (مسجد سلطان احمد) که به سمت میدان سلطان احمد بروید، درست مقابل میدان یکی دیگر از بناهای مشهور و مطرح استانبول، مسجد و موزه ایاصوفیه، را خواهید دید. این بنا در ابتدا به عنوان کلیسای ارتدوکس یونانی در قرن ششم ساخته شد اما در طی زمان کاربری خود را به کلیسای جامع کاتولیک تغییر داد و در نهایت به عنوان مسجد استفاده شد. امروزه ایاصوفیه موزه ای غیر مذهبی است که می توان تلفیق معماری غرب و شرق را در آن مشاهده کرد. مسیحیان گنبد و کاشی کاری های مزین به طرح های کتاب مقدس را در این موزه مشاهده خواهند کرد ( در دورانی که ایاصوفیه به عنوان مسجد استفاده می شد این آثار در جایی امن حفظ شده بودند) و مسلمانان خطاطی های عربی و لوسترهای عظیم را برای تماشا خواهند داشت. با تلفیق این دو ترکیبی از نقوش طلایی، حکاکی ها، کاشی کاری ها و مشبک کاری های ماهرانه مجموعه حیرت آوری ایجاد شده که هر فرد از هر فرهنگ و دینی با آن احساس نزدیکی خواهد کرد.

✅ بازدید از مقاله جمعه بازار استانبول

در دنیای بازار بزرگ استانبول غرق شوید

گردش یک روزه در استانبول ترکیه
گردش یک روزه در استانبول

بازار بزرگ استانبول با بیش از 3000 مغازه یکی از بزرگ ترین بازارهای سرپوشیده دنیا است. این بازار در قرن پانزدهم مرکز تجاری بین اروپا و آسیا بوده و با گذشت زمان وسعت پیدا کرده و امروزه به هزارتویی پیچ در پیچ با مغازه ها و فروشگاه هایی رنگارنگ تبدیل شده که از ادویه جات و صنایع دستی استانبول تا پوشاک و وسیله های مدرن امروزی را در خود جای داده است. جالب است بدانید این بازار روزانه 250.000 بازدید کننده دارد.

زندگی سلاطین را در کاخ توپ قاپی ببینید

گردش یک روزه در استانبول ترکیه
گردش یک روزه در استانبول

کاخ توپ قاپی بیشتر از 400 سال و تا اواسط قرن نوزدهم اصلی ترین سکونتگاه سلاطین عثمانی به شمار می رفت. این کاخ در دوران اوج خود پذیرای 4000 نفر بوده است. توپ قاپی تنها یک کاخ معمولی نبوده بلکه مانند شهری کوچک با مساجد، بیمارستان و ضرابخانه بوده که در اختیار حاکم قرار داشت. امروزه این کخ به موزه ای تماشایی تبدیل شده که درب برخی از بخش های آن رو به عموم باز است.

به اعماق زمین در باسیلیکا سیسترن بروید

گردش یک روزه در استانبول ترکیه
گردش یک روزه در استانبول

باسیلیکا سیسترن یا آب انبار باسیلیکا جاذبه گردشگری بسیار زیبایی است که چندان شناخته شده نیست. این آب انبار برای امپراطور روم شرقی، ژوستینین  یکم، در سال 552 میلادی ساخته شد و ظرفیت ذخیره آب تا 80.000 متر مکعب برای کاخ های اطراف را داشت. این آب انبار در دوران ژوستینین یکم فعال بود اما وقتی این امپراطور بیزانسی تغییر مکان داد، آب انبار باسیلیکا نیز به دست فراموشی سپرده شد. این آب انبار پس از یک دوره ترمیم و بازسازی عظیم در سال 1985 به روی عموم باز شد.

قایق سواری در بسفر را تجربه کنید

گردش یک روزه در استانبول ترکیه
گردش یک روزه در استانبول

قایق سواری در بسفر بهترین روش دیدن سلطان احمد از زاویه ای دیگر است. بسفر تنگه ای 20 مایلی( حدودا 32 کیلومتر) است که آسیا را از اروپا جدا کرده و دریای سیاه را به دریای مرمره متصل کرده است. در بسفر انواع قایق های دو نفره تا کشتی های تفریحی وجود دارد که همگی برای گشت و گذار در این تنگه عالی اند. در ادامه هم می توانید با جنگل آمازون استانبول آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید