گرینویچ چیست؟

گرینویچ نامی است که بی‌شک چندین بار شنیده‌اید و تا حدودی می‌دانید که این واژه بیانگر چیست؟ اصطلاح گرینویچ در موقعیت‌های مختلفی به کار برده می‌شود و صرفاً به اشارهٔ مشهورش به یک مبدأ زمانی نیست. بنابراین هنگامی که از این واژه استفاده می‌شود، باید به موضوع اصلی بحث پیش رویتان توجه کنید تا مفهوم اصلی را از مفهوم گرینویچ دریافت نمایید.

0
132
گرینویچ چیست
گرینویچ
گرینویچ چیست؟Reviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Dec 21Rating: 3.5گرینویچ چیست؟ مفهوم اولیه گرینویچ چیست؟ - خرید بلیط هواپیما از اپلیکیشن سفرستانگرینویچ نامی است که بی‌شک چندین بار شنیده‌اید و تا حدودی می‌دانید که این واژه بیانگر چیست؟ اصطلاح گرینویچ در موقعیت‌های مختلفی به کار برده می‌شود و صرفاً به اشارهٔ مشهورش به یک مبدأ زمانی نیست. بنابراین هنگامی که از این واژه استفاده می‌شود، باید به موضوع اصلی بحث پیش رویتان توجه کنید تا مفهوم اصلی را از مفهوم گرینویچ دریافت نمایید. خرید بلیط هواپیما

گرینویچ

گرینویچ نامی است که بی‌شک چندین بار شنیده‌اید و تا حدودی می‌دانید که این واژه بیانگر چیست؟ اصطلاح گرینویچ در موقعیت‌های مختلفی به کار برده می‌شود و صرفاً به اشارهٔ مشهورش به یک مبدأ زمانی نیست. بنابراین هنگامی که از این واژه استفاده می‌شود، باید به موضوع اصلی بحث پیش رویتان توجه کنید تا مفهوم اصلی را از مفهوم گرینویچ دریافت نمایید. گردشگران و همراهان همیشگی سفرستان امروز می‌خواهیم شما را با مفاهیم مختلف و متنوع اصطلاح گرینویچ آشنا کنیم و دربارهٔ آن‌ها به صورت مفصل برایتان توضیحاتی را ارائه دهیم.

مفهوم اولیه گرینویچ چیست؟

مفهوم اولیه گرینویچ
گرینویچ

بی‌شک اولین مفهومی که بیشتر شما از گرینویچ برداشت می‌کنید، ساعت هماهنگ جهانی است. این ساعت هماهنگ جهانی را اکثراً با نام GMT که مخفف Greenwich Mean Time است نیز می‌نامند. دلیل تبدیل این ساعت به ساعت جهانی این است که این ساعت در رصدخانهٔ سلطنتی گرینویچ و بر اساس موقعیت خورشید تنظیم می‌شود. از بُعد و زاویه‌ای دیگر، گرینویچ تقریباً زمانی معادل ساعت هماهنگ جهانی که به آن UTC نیز می‌گویند، می‌باشد. تفاوت GMT  و UTC این است که عمدتاً توسط مراکز وابسته به انگلیس همچون شبکهٔ خبری بی‌بی‌سی، نیروی دریایی سلطنتی و برخی از کشورهای عربی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد و در واقع مبدأهای دیگر جهانی را در برمی‌گیرد. البته لازم به ذکر است که کشورهایی دیگری در جهان همچون کشور استرالیا، آفریقای جنوبی، هند و پاکستان نیز از این ساعت استاندارد نیز استفاده می‌نمایند. جالب اینجاست که در انگلیس ساعت گرینویچ فقط در طول فصل زمستان مورداستفاده قرار می‌گیرد و با تغییر فصل و رسیدن به فصل تابستان از ساعت BST که مخفف عبارت British Summer Time یا همان ساعت تابستانی بریتانیا است، استفاده می‌کنند.

مبدأ و تاریخچه گرینویچ چیست؟

تاریخچه گرینویچ
گرینویچ

در قرن ۱۹ میلادی، مبدأ و ساعتی خاص وجود نداشت و در میدان معروف و مرکزی هر شهری ساعت بزرگی نصب شده بود که نمایش‌دهندهٔ ساعت رسمی آنجا بود. در این بین عده‌ای نیز با حرکت هفتگی به نقاط مختلف و تنظیم ساعت مردم آنجا شروع به راه‌اندازی کسب‌وکارهایی برای خود کرده بودند. پس از گذشت مدت‌زمانی، با گسترش ارتباطات و همچنین امکان سفر انسان به مناطق دور دست خصوصاً از سال ۱۸۴۰ به بعد که صنعت راه‌آهن در جهان شروع به توسعه کرد، این مشکل شکلی بسیار جدی به خود گرفت. زیرا به عنوان مثال زمانی هر قطار بر اساس ساعت محلی یک شهر تنظیم می‌شد که با شهر دیگر متفاوت بود. در همان زمان، انگلیسی‌ها تصمیم گرفتند که شرکت‌های راه‌آهن و لوکوموتیوهای خود را در ساعت‌های خاص خود به شکل مداوم با ساعت لندن هماهنگ نموده تا این مشکل برطرف شود و بعد از هفت سال، در سال ۱۸۴۷ میلادی شرکت‌های سراسری راه‌آهن موظف به هماهنگ کردن ساعت‌های خود با گرینویچ به جای لندن شدند. این امر تا پایان سال ۱۸۴۸ در تمام شرکت‌های راه‌آهن انگلیس عملی شد. ۵ سال بعد نیز دیگر شرکت‌های انگلیسی هم این کار را انجام دادند. به دنبال تغییرات ساعت در انگلیس، در پی آن نیز آمریکایی‌ها نیز در فکر استفاده از گرینویچ به عنوان یک ساعت رسمی افتادند. تا پیش از این، بیش از ۳۰۰ ساعت محلی مختلف در آمریکا وجود داشت. در نهایت، در کنفرانس بین‌المللی که در این خصوص در شهر واشینگتن برگزار شد، سران ۲۵ کشور دنیا تصمیم گرفتند که گرینویچ را به عنوان ساعت استاندارد جهانی قبول کنند.

نصف‌النهار گرینویچ چیست؟

نصف‌النهار گرینویچ چیست
نصف‌النهار گرینویچ

مفهوم گرینویچ به عنوان نصف‌النهار مبدأ و یا نیمروز گرینویچ که به آن خط طولی زمین گفته می‌شود از رصدخانهٔ سلطنتی گرینویچ لندن در انگلستان گذر می‌کند. طول جغرافیایی نصف‌النهار مبدأ به عنوان طول جغرافیایی صفر تعریف شده است. این خط فرضی که شرق و غرب را از هم جدا می‌کند، به عنوان نقطهٔ مبدأ در جهت‌یابی بر روی کرهٔ زمین به شمار می‌رود و پایه‌ای برای اندازه‌گیری زمان محسوب می‌شود و تمام مناطق زمانی بر اساس نقطهٔ صفر طول جغرافیایی بنیان گذاشته شده‌اند. این نصف‌النهار از قطب شمال آغاز شده و در قطب جنوب پایان می‌یابد. جالب است بدانید که در سال ۲۰۱۵ میلادی، دانشمندان اعلام کردند که در تعیین نصف‌النهار مبدأ واقع در گرینویچ لندن اشتباه صورت گرفته است. در واقع‌GPS ها مشخص کرده‌اند که این محور ۱۰۲ متر به طرف شرق متمایل است و بر روی نقطهٔ صفر قرار ندارد که آژانس ملی اطلاعات مکانی دلیل این اشتباه را تأثیر توده‌های درون هستهٔ زمین بر روی روش‌های اندازه‌گیری قدیمی معرفی نمود. در قرن ۱۹ طول جغرافیایی از روی موقعیت ستارگان و با بهره‌گیری از جیوه مشخص شده بود ولی توده سنگ‌های سنگین در هستهٔ زمین جیوه را جذب و از خط افقی منحرف می‌کرده‌اند.

دیگر مفاهیم گرینویچ چیست؟

خرید بلیط هواپیما
بلیط هواپیما

یکی دیگر از مفاهیم گرینویچ، رصد خانهٔ سلطنتی گرینویچ (Royal Greenwich) می‌باشد که در سال ۱۶۷۲ توسط پادشاه چارلز دوم ساخته شد و در ۱۰ اوت همان سال نیز افتتاح شد. این رصدخانه در بخش تپه مانندی از گرینویچ پارک در شهر لندن قرار گفته و مبدأ زمان گرینویچ بر پایهٔ این مکان پایه‌ریزی شده است. در شهر نیویورک دهکدهٔ گرینویچ نیز وجود دارد که محله‌ای در منهتن و یا گرینویچ پارک کی باشد. خیابان گرینویچ و در میان محلهٔ شلوغ لندن گرینویچ نیز منطقه‌ای بسیار آرام است. ساختمان‌های محلهٔ گرینویچ را می‌شناسید زیرا اغلب به عنوان لوکیشن فیلم‌های هالیوودی همچون بینوایان مورد استفاده قرار گرفته است.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید