معرفی گمرک های ایران

قدمت تشکیلات گمرکی در ایران به زمان اشکانیان باز می‌گردد، یعنی در سده سوم قبل از میلاد، سازمانی گمرکی تأسیس شده بود که در مرزها، آمار وارداتی کالاهایی مثل ابریشمِ چین، ادویهِ هندوستان و کالاهای رومی را ثبت کرده و مقداری حقوق هم از صاحبانشان دریافت می‌کردند. در آن زمان عوارضی برای صادرات گرفته نمی‌شد، اما بعدها در دوره صفویه این عوارض مطابق با ارزش کالا تعیین و اخذ شد. به مدت دو قرن دولت توانایی نظارت دقیق بر امور گمرکی را نداشت و برای همین این سازمان اجاره داده شد.

0
37
معرفی گمرک های ایران - خرید بلیط هواپیما
معرفی گمرک های ایران
معرفی گمرک های ایرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Dec 14Rating: 3.5معرفی کامل گمرک های ایران - خرید بلیط هواپیما به مقاصد داخلی و خارجی از سفرستانقدمت تشکیلات گمرکی در ایران به زمان اشکانیان باز می‌گردد، یعنی در سده سوم قبل از میلاد، سازمانی گمرکی تأسیس شده بود که در مرزها، آمار وارداتی کالاهایی مثل ابریشمِ چین، ادویهِ هندوستان و کالاهای رومی را ثبت کرده و مقداری حقوق هم از صاحبانشان دریافت می‌کردند. خرید بلیط هواپیما

گمرک‌های ایران

قدمت تشکیلات گمرکی در ایران به زمان اشکانیان باز می‌گردد، یعنی در سده سوم قبل از میلاد، سازمانی گمرکی تأسیس شده بود که در مرزها، آمار وارداتی کالاهایی مثل ابریشمِ چین، ادویهِ هندوستان و کالاهای رومی را ثبت کرده و مقداری حقوق هم از صاحبانشان دریافت می‌کردند. در آن زمان عوارضی برای صادرات گرفته نمی‌شد، اما بعدها در دوره صفویه این عوارض مطابق با ارزش کالا تعیین و اخذ شد. به مدت دو قرن دولت توانایی نظارت دقیق بر امور گمرکی را نداشت و برای همین این سازمان اجاره داده شد. ولی بعدها برای ممانعت از حیف و میل شدن درآمدهای گمرکی، این اجاره را لغو کردند. در سال 1345 این سازمان به وزارت دارایی ملحق شد اما در حال حاضر گمرک ایران سازمانی وابسته به وزارت امور اقتصاد و دارایی است.

تعریف گمرک

معرفی گمرک های ایران - خرید بلیط هواپیما
معرفی گمرک های ایران

همه ما می‌دانیم که شعبه‌هایی از سازمان گمرک در بیش‌تر مرزهای کشور وجود دارد که وظیفه نظارت بر امور صادرات و واردات کالا در کشورمان را برعهده دارند. اگر بخواهیم گمرک را به طور دقیق تعریف کنیم، گمرک سازمانی دولتی است که مسئولیت اجرای قوانین گمرکی، اخذ حقوق، عوارض ورودی (واردات) و خروجی (صادرات) و همچنین مسئولیت اجرای سایر قوانین و مقررات مربوط به واردات، ترانزیت و صادرات کالاها را بر عهده دارد. علاوه بر این‌ها این سازمان مسئول اجرای قوانین و مقررات مربوط به کالای همراه مسافر نیز می‌باشد، یعنی جز به جز کالاهایی که در هنگام ورود و یا خروج از کشور حمل می‌شوند شامل قوانین خاصی هستند که بی‌اطلاعی از آن‌ها مشکلاتی جدی را در پی خواهد داشت.

کالاهای ممنوعه

معرفی گمرک های ایران - خرید بلیط هواپیما
معرفی گمرک های ایران

همان‌طور که می‌دانید ورود و خروج کالاها هنگام خرید بلیط هواپیما یا انواع سفرهای دیگر، به صورت دلخواهی نیست و برای هر ورود و خروجی، قانونی وضع شده است. طبق قوانین و مقررات گمرک جمهوری اسلامی ایران برخی کالاها ممنوعه هستند و ورود یا صدور آن‌ها مجاز نیست. از جمله کالاهایی که نمی‌توان از کشور خارج یا به کشور وارد کرد کالاهایی مثل مشروبات الکلی، اسلحه سرد و گرم، مواد آتش‌زا یا محترقه، انواع مواد مخدر، نشریات و فیلم‌های مغایر با شئونات مذهبی و مکتوبات مغایر با قوانین اسلامی از جمله این موارد هستند. البته لیست کامل این کالاها در جدول تعرفه گمرکی اعلام شده است و باید هنگام سفر و خرید بلیط هواپیما تمامی این مسائل را در نظر داشت تا با مشکلی مواجه نشد.

✅ بازدید از مقاله رفتارهای ممنوعه در هواپیما

ترخیص کالا

معرفی گمرک های ایران - خرید بلیط هواپیما
معرفی گمرک های ایران

اگر مشتاقید بدانید که هر شهروند ایرانی در طول یک سال تا چه اندازه می‌تواند بدون خرید بلیط هواپیما و سفر به کشورهای دیگر، از دوستان و آشنایان خارج از کشور خود هدیه یا سوغاتی دریافت کند و هیچ عوارضی به گمرک پرداخت نکند باید بگوییم که هر ایرانی تا سقف 50 دلار کالا را می‌تواند بدون پرداخت حقوق گمرکی از گمرک ترخیص کند به شرطی که این ورود، جنبه تجارتی نداشته باشد. اما در صورتی که بخواهید کالایی را به خارج از کشور پست کنید، اگر جنبه غیرتجاری بودن و غیرمجاز بودن کالاها را رعایت کنید، می‌توانید با رعایت مقررات مجاز برایشان مجوز صدور بگیرید.

واحدهای اجرایی

معرفی گمرک های ایران - خرید بلیط هواپیما
معرفی گمرک های ایران

گمرک جمهوری اسلامی ایران برای انجام وظایف مربوط به صادرات، واردات و ترانزیت کالا، واحدهای اجرایی مورد نیاز را متناسب با حجم و نوع فعالیت‌ها تعیین کرده و در اختصاص این واحدهای اجرایی به یک منطقه هیچ‌گونه تقسیمات کشوری را در نظر نگرفته است. گمرک مرکزی یک سری وظایف و مأموریت‌هایی را به این تشکیلات گمرکی محول کرده‌ که بعد از تأییدیه وزیر اقتصاد و دارایی، به تائید و تصویب هیئت‌وزیران برسد. در واقع گمرک جمهوری اسلامی ایران مجموعه‌ای است که شامل ستاد مرکزی گمرک ایران در تهران و گمرک‌های اجرایی در سراسر کشور است. این گمرک‌های اجرایی بر اساس نوع وظایف و رویه‌های گمرکی تقسیم‌بندی شده‌اند.

رویه‌های گمرکی

معرفی گمرک های ایران - ایرانگردی
معرفی گمرک های ایران

همان‌طور که گفتیم گمرک‌های کشور بر اساس نوع وظایف و رویه‌های گمرکی به صورت تخصصی مشغول به کار خود هستند که در قانون امور گمرکی به دو بخش «کالاهای ورودی» و «کالاهای صدوری» دسته‌بندی شده و این دو بخش هر کدام زیرمجموعه‌ای از رویه‌ها را شامل می‌شوند. کالاهای ورودی می‌توانند به منظور ورود قطعی، ورود موقت برای پردازش، مرجوعی، عبور خارجی و عبور داخلی صورت بگیرند و در عین حال کالاهای صدوری تنها به منظور صدور قطعی و یا موقت هستند. البته علاوه بر گمرکات تخصصی در رویه‌های واردات و صادرات، تعدادی از گمرکات هم در مبادی ورودی و خروجی مستقر هستند.

لیست گمرک‌ها

معرفی گمرک های ایران - ایرانگردی
گمرک های ایران

در تمامی کشورها، سازمان گمرک دارای ترکیبی مشابه است و در همه جا معمولاً یک اداره مرکزی وجود دارد که اداره مرکزی گمرک ایران در تهران مستقر است. تعدادی هم گمرکات اجرایی در مرزهای آبی، خاکی و هوایی تحت نظر این اداره مرکزی مستقر هستند. الزاماً امور گمرکی با خرید بلیط هواپیما همراه نیستند و هر نوع سفری را دربرمی‌گیرند. در حال حاضر 144 گمرکِ‌خانه کوچک و بزرگ در شهرها و مرزهای  کشور در حال فعالیت هستند که 110 تعداد از این گمرک‌ها اقتصادی نیستند. جالب است بدانید که 10 گمرکی که بیش‌ترین حجم تجارت خارجی را به خود اختصاص داده‌اند شامل گمرک بندر شهید رجایی، گمرک بندر امام خمینی، فرودگاه امام خمینی، گمرک تهران، گمرک خرمشهر، امیرآباد، بوشهر، بندر لنگه، بندر انزلی و گناوه است.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید