مجموعه تاریخی گنجنامه همدان

شهر زیبای همدان به دلیل عقبه تاریخی و قدیمی که دارد یکی از شهرهای گردشگری و همچنین کلان‌شهرهای ایران به شمار می‌آید.

0
59
معرفی گنجنامه همدان
گنجنامه همدان
مجموعه تاریخی گنجنامه همدانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 24Rating: 4.0گنجنامه همدان یک کتیبه یا سنگ‌نبشته بسیار قدیمی و دیدنی در غرب ایران.گنجنامه همدان یک کتیبه یا سنگ‌نبشته بسیار قدیمی بوده که مربوط به دوران هخامنشیان است این کتیبه روی یکی از صخره‌های کوه الوند نوشته شده.

معرفی مجموعه تاریخی گنجنامه همدان

شهر زیبای همدان به دلیل عقبه تاریخی و قدیمی که دارد یکی از شهرهای گردشگری و همچنین کلان‌شهرهای ایران به شمار می‌آید. این سرزمین کهن دارای مکان‌های باستانی، تاریخی و تفریحی بسیاری زیادی است و همین امر سبب شده گردشگران کثیری با تهیه بلیط هواپیما همدان به این شهر زیبا سفر کنند. یکی از این مجموعه‌های بی‌نظیر، گنج‌نامه است که قصد داریم در  این مطلب آن را به شما معرفی کنیم. مجموعه تفریحی و تاریخی گنج‌نامه به‌واسطه برخوردار بودن از ویژگی‌های متعدد و جذاب، نظر بسیاری از گردشگران خارجی و داخلی را به خود جلب کرده است. چرا که هر ساله تعداد بسیاری از گردشگران از گنج‌نامه نیز دیدن می‌کنند و خاطرات بسیاری زیبایی را در این شهر تاریخی برای خود ثبت می‌کنند. در واقع گنج‌نامه یک کتیبه یا سنگ‌نبشته بسیار قدیمی بوده که مربوط به دوران هخامنشیان است. این کتیبه روی یکی از صخره‌های کوه الوند نوشته شده که زمان آن به دوران داریوش و خشایار شاه باز می‌گردد. شاید همین دلیل باعث شده باستان‌شناسان متعددی از سراسر گنج‌نامه معروف بازدید کنند. در ادامه با معرفی گنجنامه همدان با شما هستیم.

نام‌های متعدد کتیبه در طول تاریخ

معرفی گنجنامه همدان
گنجنامه همدان

بدون شک چنین کتیبه باستانی نام‌های متعددی در هر عصر و دوره‌ای داشته است. برای مثال در کتاب اخبار البلدان، ابن فقیه همدانی نام کتیبه‌های همدان را تابر نامیده است. شاید برای اکثر کسانی که از گنج‌نامه دیدن می‌کنند جای سوال باشد که نام‌های قبلی این کتیبه چه بوده است؟ باید بگوییم نام‌های متعددی نظیر، نبشت خدایان، تنبابر، سنگ‌نبشته، ببنایه، دادمهان یا دادبهان، ینبابر، جنگ نامه، کتیبه‌های الوند و گنج‌نامه بوده است. قابل به ذکر است که دو نام آخر در قرن اخیر برای این کتیبه انتخاب شده‌اند.

راز گنج‌نامه

بسیاری از کسانی که از گنج‌نامه دیدن می‌کنند اکثرا این در مورد دلیل نام‌گذاری گنج‌نامه سوال‌های متعددی می‌پرسند. در واقع واژه گنج‌نامه به معنای داستانیست که حکایت گنجی پنهان را بیان می‌کند و در زمان گذشته مردم چنین می‌پنداشتند که این کتیبه‌ها مانند نقشه گنجی هستند که سعی دارند با زبانی رازآلود ما را از وجود یک گنج مطلع سازند. تا قبل از رازگشایی متون این سنگ‌نوشته‌ها، مردم چنین اعتقادی داشتند و به همین دلیل نیز نام این کتیبه‌ها گنج‌نامه نام‌گذاری شد.

✅ بازدید از مقاله آرامگاه حیقوق نبی (ع) همدان
✅ بازدید از مقاله شهر زیرزمینی سامن همدان
✅ بازدید از مقاله تویسرکان بهشت همدان

زبان نوشتاری کتیبه‌ها

معرفی گنجنامه همدان
گنجنامه همدان

همان‌طور که گفتیم، گنج‌نامه موردتوجه بسیاری از باستان‌شناسان داخلی و خارجی قرار گرفته و تعداد بسیار زیادی از آنها به دیدن این سنگ‌نوشته‌های باستانی می‌روند تا بر اطلاعات علمی خود بیفزایند. چرا که  این کتیبه‌ها به زبان‌های پارسی باستان، بابلی نو و عیلامی نوشته شده‌اند و خواندن آن‌ها کار هرکسی نیست و فقط معدود کسانی قادر به خواندنشان هستند. اما باید گفت که این کتیبه‌ها فقط برای باستان‌شناسان جذاب نیست و مردم بسیاری نیز برای دیدن آن به همدان سفر می‌کنند.

رمزگشایی متن کتیبه‌های گنج‌نامه

معرفی گنجنامه همدان
گنجنامه همدان

در بالا به این موضوع اشاره کردیم که خواندن زبان کتیبه‌ها کار آسانی نبوده و تا سال 1220 شمسی کسی حتی قادر به خواندن آن‌ها نبود. بسیاری از گردشگرانی که از گنج‌نامه دیدن می‌کنند این سوال را می‌پرسند که کتیبه‌ها در چه زمانی و توسط چه کسی رمزگشایی شد؟ در واقع در همان سال (یعنی 1220) توسط باستان‌شناسان فرانسوی به نام اوژن فلاندن و پاسکال کوست این سنگ‌نوشته‌ها رمزگشایی و ترجمه شدند و سپس این کار بهانه‌ای برای ترجمه سنگ‌نوشته‌ی معروف داریوش در بیستون شد.

آبشار زیبای گنج‌نامه

معرفی گنجنامه همدان
گنجنامه همدان

گنج‌نامه تنها به خاطر آثار باستانی‌اش مورد توجه گردشگران قرار نگرفته و منابع طبیعی زیبای آن نیز باعث افزایش جذابیتش شده است. آبشار زیبای گنج‌نامه یکی از نمونه‌های بارز همین امر بوده که موجب سفر بسیاری از گردشگران خارجی و داخلی شده و آن‌ها از چنین جاهای زیبایی دیدن می‌کنند. بهترین فصل برای بازدید از این آبشار فصول گرم مانند فصل تابستان است، چرا که وزش بادهای ملایم و عبور آن از آب‌های خروشان آبشار مانند یک کولر طبیعی عمل کرده و فضای آن اطراف را خنک و دل‌نشین می‌کند.

تله‌کابین گنج‌نامه

از امکانات رفاهی دیگری که گنج‌نامه را علاوه بر مجموعه تاریخی، به جاذبه تفریحی هم تبدیل کرده، می‌توان به تله‌کابین آن اشاره کرد. تله‌کابین جذابیت زیادی در میان گردشگران دارد و بیشتر آنها بعد از بازدید کتیبه‌ها و آبشار بلافاصله به سمت تله‌کابین رفته و سوار آن می‌شوند. شما از آن بالا دید بسیار خوبی روی چشم‌انداز و طبیعت زیبای گنج‌نامه خواهید داشت و می‌توانید از ارتفاع 800 متری همه‌چیز را به‌خوبی مشاهده کرده و عکس‌های بسیار زیبایی بگیرید.

برای خرید بلیط هواپیما همدان و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید