گنجینه های باقیمانده از عصر یخبندان

در دنیا عجایب و داستان های زیادی وجود دارد که دست به دست و شانه به شانه به نسل جدید انتقال داده می شود. یکی از این شنیده ها در مورد دوره مربوط به عصر یخبندان است که شنیدنی های زیادی درباره آن وجود دارد.

0
177
خرید بلیط هواپیما به مقاصدی باقی مانده از عصر یخبندان
جاذبه‌های باقی مانده از عصر یخبندان
گنجینه های باقیمانده از عصر یخبندانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jul 19Rating: 5.0گنجینه های باقیمانده از عصر یخبندانگنجینه های باقیمانده از عصر یخبندان دوره ای که بیشتر به دوره‌ای از یخسارها در نیمکرهٔ شمالی و جنوبی، گفته می‌شود در ادامه معرفی شده.

آشنایی با گنجینه های باقیمانده از عصر یخبندان

در دنیا عجایب و داستان های زیادی وجود دارد که دست به دست و شانه به شانه به نسل جدید انتقال داده می شود. یکی از این شنیده ها در مورد دوره مربوط به عصر یخبندان است که شنیدنی های زیادی درباره آن وجود دارد. عصر یخبندان بیشتر به دوره‌ای از یخسارها در نیمکرهٔ شمالی و جنوبی، گفته می‌شود که با این تعریف ما هنوز در عصر یخبندان هستیم چرا که یخسارهای گرینلند و قطب جنوب هنوز وجود دارند. چیزی که ما را به وصف این مطلب واداشته وجود گنجینه های ارزشمند از آن دوران است که ممکن است برای بسیاری شنیدنی باشد. پس اگر شما هم مشتاق شنیدن آن هستید در ادامه با معرفی گنجینه های باقیمانده از عصر یخبندان سفرستان را همراهی کنید.

فهرست مطالب موجود در این مقاله

Lay of the land

یخچال‌های طبیعی چشم انداز هارا تغییر می‌دهند و زمین را جابه جا می‌کنند، یخ‌ها زمین را تخریب می‌کنند، سنگ‌ها، گرده‌ها و تپه‌ها را جابه جا می‌کنند و دره‌ها و حوضچه‌ها را از بین می‌برند. همانطور که آنها عقب روی می‌کنند، یخ‌های ذوب شده و جریان این آب ذوب شده پس از انبساط‌های گوناگون به دست می‌آید. ورقه یخی که در طول آخرین دوره یخبندان از آمریکای شمالی، شمال اروپا و آسیا فرود آمد عصر یخبندان نام گرفت.

Moraines

معرفی گنجینه های باقیمانده از عصر یخبندان
گنجینه های باقیمانده از عصر یخبندان

همانطور که یخچال‌ها پس از عصر یخبندان عقب روی کردند، باری از سنگ و سایر آوارها در پشت توده‌ها باقی ماند. یک نوع که به آن مورین نام دادند به روش‌های مختلفی شکل گرفت، شامل جمع شدن در امتداد یخچال‌های جانبی (مورین های جانبی)، زیر یخچال‌های طبیعی در جریان‌های آب ذوب شده (مورین های پایه) و جایی که یخچال‌ها به پایان می‌رسند (مورین های انتهایی). امروزه این مورین ها معمولاً شبیه تپه‌ها و کوه‌ها هستند که از صخره‌های کوچک تا صخره‌های ارتفاع بلند تشکیل شده‌اند. برای دیدار از نمونه‌های مورین ها بلیط هواپیما خود را می‌توانید به مقاصد نیویورک یا کانادا تهیه کنید و از Harbor Hill Moraine (نیویورک) و Oak Ridges Moraine, (کانادا) دیدن کنید.

✅ بازدید از مقاله حقایقی جالب درباره مثلث برمودا

Cirques

معرفی گنجینه های باقیمانده از عصر یخبندان
گنجینه های باقیمانده از عصر یخبندان

فرسایش از یخچال‌های متحرک یخ زده که باعث از بین رفتن بسیاری از دره‌های بین کوه‌ها شد سیرک نام گرفت. این حوضه‌ها معمولاً توسط صخره‌های بلند در سه طرف بخش‌های باز در سراشیبی، یا در لبه، سمتی که یخچال‌ها از آن دور شده‌اند، محاصره شده‌اند. یک کاسه کج شده را مجسم کنید. Zastler Loch در جنگل سیاه آلمان نمونه‌ای از یک راه رو سیرک با سه حوضچه حلقه‌ای یخی است. برای دیدار از نمونه‌های سیرک‌ها می‌توانید به مقاصد اسکاتلند یا لهستان سفر کنید و از Coire t-Sneachda (اسکاتلند) و Sniezne Kotly (لهستان) دیدن کنید.

Tarns

معرفی گنجینه های باقیمانده از عصر یخبندان
گنجینه های باقیمانده از عصر یخبندان

با پر شدن سیرک از باران یا جریان آب تارن ایجاد می‌شود. این دریاچه‌های کوچک بین کوه‌ها اغلب دارای یک مورین در یک طرف هستند که شبیه یک سد عمل می‌کند. یکی از بهترین مناطق شناخته شده برای تارن های عصر یخبندان، منطقه Britain’s Lake است. در این منطقه، ورزشی جدید به نام tarnbagging ایجاد شده است. گردشگران و دوستداران دریاچه‌ها از حومه‌های ناهموار عبور می‌کنند تا تارن های بیشتری را از نزدیک ببینند. برای دیدار از نمونه‌های تارن ها می‌توانید به مقاصد نیویورک یا اسلواکی سفر کنید و از Lake Ellen Wilson (پارک ملی Glacier مونتانا)، Lake Tear of the Clouds (Keene نیویورک، در شیب جنوب غربی کوه مارسی)، دریاچه ودی (نوادا) و ولکه (Hincovo اسلواکی) دیدن کنید.

Eskers

خرید بلیط هواپیما به مقاصدی باقی مانده از عصر یخبندان
Eskers میراث عصر یخبندان

پسر عموی مورین ها! اسکرز ها رسوبات شن و ماسه‌ای هستند که در دامنه‌های بلند، پیچشی و ماری شکل تشکیل شده‌اند. آب‌های ذوب شده باقی مانده یک بار از طریق تونل‌های دیوار یخی در داخل و زیر یخچال‌های عقب رفته سقوط کرده‌اند. هنگامی که تونل‌ها آب می‌شوند، رسوب در تپه‌هایی که نهرها از آن می‌گذاشتند جمع می‌شود، اغلب این جمع شدگی به وسعت صدها مایل است. بسیاری از بزرگراه‌ها در بالای اسکرزهای یخی ساخته شدند نظیر بزرگراه Denali در آلاسکا. برای دیدار از نمونه‌های اسکرزها می‌توانید به مقاصد سوئد، اسکاتلند یا کانادا سفر کنید و از Kemb Hills در (Aberdeenshire، اسکاتلند)، Thelon Esker (مرز بین سرزمین‌های شمال غربی و Nunavat در کانادا) و Uppsalaasen (سوئد) دیدن کنید.

Grooves and striations

معرفی گنجینه های باقیمانده از عصر یخبندان
گنجینه های باقیمانده از عصر یخبندان

همانطور که یخچال‌ها در طول یخبندان باعث سقوط کوه‌ها و دیگر منظره‌ها می‌شدند، سنگ‌ها و سنگ ریزه‌ها توسط یخ‌ها حمل می‌شدند. اغلب سنگ بسترها شبیه سمباده ریز ریز گرد می‌شدند. آنچه که باقی می‌ماند خراش‌ها و گودی‌هایی هستند که معمولاً در چندین خطوط موازی بر روی سطح پخش می‌شوند. برای دیدار از نمونه‌های Grooves and striations باید به مقاصد ایالت واشنگتن، مونتانا یا کانادا سفر کنید و از پارک ملی کوه Rainier (ایالت واشنگتن)، پارک ملی Glacier (مونتانا)، پارک ملی جزیره رویال (میشیگان) و Hawkes Bay (کانادا Newfoundland) دیدن کنید.=

Kettle lakes

مقاصدی باقی مانده از عصر یخبندان
Kettle lakes میراث عصر یخبندان

هزاران استخر ماقبل تاریخ توسط عقب نشینی یخچال‌ها حدود 12000 سال پیش در آمریکای شمالی، اروپای شمالی و دیگر مناطق تحت پوشش یخ در سرتاسر جهان قرار گرفته‌اند. این دریاچه‌های Kettle زمانی شکل گرفت که یخ‌های غول پیکر و یخچال‌ها از بین رفت و توسط سنگ‌ها، خاک و دیگر آثار جریان آب احاطه شدند یا پوشیده شدند. زمانی که یخچال‌ها در نهایت ذوب شدند، چاله‌هایی که به شکل کاسه باقی ماندند Kettle نام گرفت. در طول هزاران سال برخی از آنها از آب باران یا آب‌های جاری پر شدند و دریاچه‌ها و حوضه‌ها را تشکیل دادند. برای دیدار از نمونه‌های Kettle lakes میباید به مقاصد نیویورک، کانادا یا آلمان سفر کنید و از Lake Ronkonkoma (شهرستان سوفولک، نیویورک)، دریاچه Annette (پارک ملی جاسپر، آلبرتا، کانادا) و دریاچه‌های Seeon Lakes (بایرن، آلمان) دیدن کنید.

Kames

مقاصدی باقی مانده از عصر یخبندان
Kames میراث عصر یخبندان

این تپه‌ها و برآمدگی‌های نامنظم شبیه به مورین ها و دیگر سازه‌های یخبندان است اما آنها به شیوه‌ای متفاوت ساخته شده‌اند. همانطور که یخچال‌ها حل شدند، فرورفتگی‌ها و فرسایش‌ها اغلب در یخ شکل می‌گیرند و با ذوب شدن یخ، آب، سنگ‌ها و ماسه‌ها پر می‌شوند. ریزه‌ها در این حفره‌ها در نهایت به زمین می‌رسند و به یک توده سپرده می‌شوند. Kames تمایل دارند در نقاط نامنظم نشان داده شوند و در نزدیکی دیگر Kames ها قرار نگیرند. با این حال آنها اغلب با حفره‌های Kettle همراه هستند. برای دیدار از نمونه‌های Kames ها می‌توانید به مقاصد نیویورک و یا آنتاریو سفر کنید و از پارک استان مینیتاکی کیمز (انتاریو) یا پارک مراتون ماندون (در نزدیکی روچستر، نیویورک) دیدن کنید.

Drumlins

مقاصدی باقی مانده از عصر یخبندان
Drumlins میراث عصر یخبندان

مانند دیگر تپه‌های یخبندان، این تپه‌های قطره‌ای دراز شن و ماسه و سنگی که توسط ذوب یخچال‌ها به وجود می‌آید تشکیل شده است. با این حال برخلاف مورین ها، Kames ها و اسکرز که به علت آب شدن ذرات یخبندان در معادن زمین شناسی باقی مانده‌اند. دراملین ها احتمالاً توسط خود یخ ساخته می‌شوند و دانشمندان فعلاً به طور کامل نتوانسته‌اند کشف کنند. آن‌ها اغلب در زمین‌های وسیع که به طور موازی در جهت یخ تغییر مکان می‌دهند وجود دارند. دراملین ها در دریا فرو ریخته و به جزایر تبدیل می‌شوند که به آنها دراملین های غرق شده می گویند. برای دیدار از نمونه‌های دراملین ها به مقاصد نیویورک و یا جزایر ملی بوستون سفر کنید و از شمال دریاچه‌های انگلستان (نیویورک) و پیتروبورو دراملین فیلد (انتاریو) در منطقه جزایر ملی بوستون (دریای غرق دراملین) دیدن کنید.

در ادامه می توانید با حقایق جالب در مورد آفریقا آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید