گوردخمه دکان داوود پل ذهاب در کرمانشاه

سرپل ذهاب یکی از شهرهای مهم استان کرمانشاه در غرب کشور است که دارای پیشینه تاریخی زیادی است و به 2800 سال قبل از میلاد برمی گردد.

0
16
معرفی گوردخمه دکان داوود پل ذهاب کرمانشاه
گوردخمه دکان داوود پل ذهاب
گوردخمه دکان داوود پل ذهاب در کرمانشاهReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jul 1Rating: 4.0گوردخمه دکان داوود پل ذهاب از دیدنی های تاریخی استان کرمانشاه.گوردخمه دکان داوود پل ذهاب متعلق به دوره هخامنشی است و در دیوار پشتی آن ایوانی با ورودی به عرض ۱ متر و ارتفاع ۱.۵ متر وجود دارد.

گوردخمه دکان داوود پل ذهاب

سرپل ذهاب یکی از شهرهای مهم استان کرمانشاه در غرب کشور است که دارای پیشینه تاریخی زیادی است و به 2800 سال قبل از میلاد برمی گردد. این شهر جاذبه های تاریخی زیادی دارد که هرکدامشان شامل داستان های جالبی هستند و بازدید از این مناطق بسیار دلنشین است. این منطقه دارای طبيعتی جذاب، دلپذير و كاملاً متفاوت با شهرهای بر روی ارتفاعات است. آب و هوای شهر سرپل ذهاب نسبتا گرم و نیمه خشک است و رود الوند به صورت دائم نيز از میان این شهر می‌گذرد. اين شهرستان از لحاظ پيشينه فرهنگی بسیار عمیق و ریشه دار است، به طوری که فرهنگ های متنوع، ايلات و طایفه های گوناگونی با اعتقادات و باورهای مذهبی (شيعه، سنی، اهل حق) ساليان سال با وحدت در کنار یکدیگر زندگی می کنند. پل ذهاب کمی با کرمانشاه فاصله دارد که می توانید این مسیر را با ماشین های دربست یا اتوبوس طی کنید. اگر از خریداران بلیط هواپیما و گردشگری هستید در ادامه قصد داریم گوردخمه دکان داوود پل ذهاب را به شما معرفی کنیم. پس با سفرستان همراه باشید.

تفاوت گوردخمه و دخمه

معرفی گوردخمه دکان داوود پل ذهاب کرمانشاه
گوردخمه دکان داوود پل ذهاب

بهتر است قبل از شروع موضوعمان در مورد تفاوت گوردخمه با دخمه صحبت کنیم؛ دخمه جایی در بالای کوه است که اجساد مردگان را در آن قرار می دادند تا توسط حیوانات و پرندگان خورده شوند، اما گوردخمه مانند آرامگاهی به شکل اتاق است که در دل صخره ها و کوه ها حفاری شده اند و علاوه بر جسد، اشیایی نیز آنجا قرار داده می شد.

مشخصات گوردخمه های ایرانی

معرفی گوردخمه دکان داوود پل ذهاب کرمانشاه
گوردخمه دکان داوود پل ذهاب

گور دخمه‌ های ایران به سه دوره مادها، هخامنشیان و پس از هخامنشیان مربوط می شوند. گور دخمه ها دارای سه نوع نمای بیرونی هستند: در ورودی ستون آزاد دارند، در دو طرف نمای ورودی دو نیم ستون تزئینی حفاری شده دارند، مورد سوم نیز گوردخمه های ساده ای هستند که هیچ ستون یا نیم ستونی ندارند.

✅ بازدید از مقاله اورامانات کرمانشاه از خیال تا واقعیت

معرفی گوردخمه دکان داوود

در این مقاله می خواهیم درباره گوردخمه داوود صحبت کنیم؛ برای رسیدن به این گور دخمه‌ تاریخی باید به ۳ کیلومتری جنوب شرقی سر پل ذهاب در ابتدای جاده انزل در ۱۰۰ متری جاده اصلی کرمانشاه به سرپل ذهاب بروید. اين گوردخمه متعلق به دوره هخامنشی است و در دیوار پشتی آن ایوانی با ورودی به عرض ۱ متر و ارتفاع ۱.۵ متر وجود دارد كه این ایوان به اتاقي به طول ۲.۸۳ متر ، عرض ۲.۳۱ متر و ارتفاع ۲.۱۸ متر می رسد.

تاریخچه گوردخمه دکان داوود

همانطور که اشاره شد گوردخمه های ایرانی دارای سه نوع ورودی هستند و گور دخمه‌ داوود از نوع اول با ستون آزاد است. قدمت این گوردخمه دقیقا مشخص نیست و نظریه های گوناگونی در این زمینه وجود دارد، در برخی تحقیقات گفته می شود گوردخمه داوود مربوط به دوران مادها است و به پادشاه ایشتوویگو نسبت داده می شود و برخی دیگر قدمت این گوردخمه را به دوران هخامنشیان و به یکی از پادشاهان هخامنشی به نام ضحاک ربط می دهند؛ بر اساس گفته ها و تحقیقات انجام شده، در زیر این گوردخمه نقش نوه‌ ضحاک در حال دعا دیده می شود که بر همین اساس این گوردخمه متبرک شناخته شده است و در برخی از ایام سال برای برگزاری مراسم به این گوردخمه سفر می کنند. با گذشت زمان و افزایش جمعیت در این مناطق شیوه دفن مردگان نیز تغییر یافته و اجساد به گورستان های معمولی انتقال داده شده اند. گوردخمه ‌های هخامنشی دارای شکل یکسانی هستند و طرح صلیب دارند و در داخل این گوردخمه ها ۲ تا ۹ قبر متفاوت وجود دارد. ورودی گوردخمه نیز محل تلاقی دو خط صلیب است و روی خط افقی صلیب نیز ستون‌هایی حفاری شده است. قسمت بالا دارای نقوش برجسته و قسمت پایین فاقد هرگونه تزیینی است.

مشخصات ظاهری گوردخمه دکان داوود

معرفی گوردخمه دکان داوود پل ذهاب کرمانشاه
گوردخمه دکان داوود پل ذهاب

گوردخمه دکان داوود در قسمت جلو شامل ایوانی با طول ۶.۹ متر و در قسمت پشتی با طول ۳۲.۷ متر و ارتفاع ۶.۲ متر و پهنای ۹۵.۱ متر است. در دو طرف ورودی مقبره ستون‌ هایی وجود داشته که امروزه فقط سرستون و پایه‌ های مربعی شکل از این ستون ها مانده است. از دیوار عقبی ایوان به اتاقی خواهید رسید که در دیوارهای این اتاق ۵ طاقچه برای ادای نذر تعبیه شده است. سقف این اتاق شکل هلالی دارد، در گوشه‌ اتاق نیز یک قبر بیضی شکل با عمق ۷۰ سانتی‌ متر کنده شده است. 8 متر پایین تر از گوردخمه، قاب مستطیل شکلی خواهید دید که در آن شخصی تمام قد با حالت نیم‌ رخ و لباس بلند و گوش و پشت گردن پوشانده شده تراشیده شده و در یک دست برسم دارد و با دست دیگر در حالت نیایش است. در اطراف ایوان این گوردخمه نیز قاب هایی به عنوان تزئین به چشم می خورند. با توجه به گزارشات جدید، این گوردخمه تاریخی و منحصر به فرد در سرپل ذهاب، این منطقه را به یکی از مناطق ویژه در حوزه گردشگری تبدیل کرده است. در نظر داشته باشید که امروزه دسترسی به داخل این گوردخمه میسر نیست. دکان داوود یکی از زیارتگاه های اهل حق است و در نزد پیروان این فرقه ارزش بسزایی دارد؛ همچنین در قسمت پایین این گوردخمه نیز قبرستانی قدیمی وجود دارد که تا همین چند دهه قبل استفاده می شده است. این گوردخمه در سال ۱۳۱۰ به ثبت آثار ملی رسیده است و در ارتفاع ۱۲ متری از سطح زمین واقع شده است که دسترسی به آن کمی با دشواری همراه است.

در ادامه می توانید با آنوبانی‌نی، سرپل ذهاب آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید