گور دختر دشتستان بوشهر

بوشهر شهری سرشار از دیدنی‌های طبیعی و جاذبه‌های تاریخی در جنوب ایران است. دشتستان نیز از قدیمی‌ترین شهرستان‌های ایران است که حدوداً ۷ هزار سال قدمت دارد.

0
153
گور دختر بوشهر
گور دختر
گور دختر دشتستان بوشهرReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 20Rating: 4.0گور دختر دشتستان بوشهر روستایی زیبا و پوشیده از درختان وحشی.گور دختر دشتستان بوشهر روستای پشت پر پوشیده از درختان وحشی بنک و بادام و پوشش گیاهی علف‌زارها و بوته‌های گیاهی که چشم‌اندازی زیبا به این روستا بخشیده است.

گور دختر

بوشهر شهری سرشار از دیدنی‌های طبیعی و جاذبه‌های تاریخی در جنوب ایران است. دشتستان نیز از قدیمی‌ترین شهرستان‌های ایران است که حدوداً ۷ هزار سال قدمت دارد. آن‌هایی که طعم و عطر غذاهای جنوبی را دوست دارند، بهترین انتخاب برای آنها سفر بوشهر است؛ خوردن قلیه‌ماهی، میگوی بندری و ماهی شکم پر در سفر به این شهر فراموش نشود. برای دیدن جاذبه‌های گردشگری شهرستان دشتستان نیز ۳ روز وقت لازم دارید.

مسیر دسترسی به گور دختر

گور دختر بوشهر
گور دختر

روستای پشت پر پوشیده از درختان وحشی بنک و بادام و پوشش گیاهی علف‌زارها و بوته‌های گیاهی است که چشم‌اندازی زیبا به این روستا بخشیده است. در این مقاله می‌خواهیم یکی از جاذبه‌های زیبای دشتستان را برایتان معرفی کنیم که نظیرش در هیچ کجای کشور وجود ندارد، این منطقه جایی نیست جز گور دختر که در جاده برازجان به کازرون در ناحیه ارم و در میان دشتی به نام میانکوهی پشت پر قرار دارد. راه رسیدن به پشت پر و دیدن گور دختر با خودروی شخصی از برازجان مرکز دشتستان است که پس از عبور از شهر دالکی در جاده برازجان به شیراز به پل نمازگاه خواهید رسید، بعد از پشت سر گذاشتن پل وارد جاده‌ فرعی خواهید شد. جاده فرعی از مسیر پر پیچ و خم کوهستانی عبور می‌کند و روستاهای تنگ درکش و رود فاریاب را نیز سر راه خود خواهید دید، بعداً به شهر تنگ ارم شهر دشتستان می‌رسید. اگر همین جاده را دو کیلومتر ادامه دهید، جاده فرعی می‌بینید که پس از عبور از روستاهای آقا میر احمد و کفتارو به گردنه تخته می‌رسید. دشت پشت پر تا قبل از سال ۱۳۵۷ خالی از سکنه بود و آبادی در آن وجود نداشت، اما بعد از انقلاب عشایر در این دشت سکونت خود را آغاز کردند و با خانه‌سازی روستای بزرگی را به وجود آورده‌اند.

✅ بازدید از مقاله انواع هتل های بوشهر
✅ بازدید از مقاله گنبد نمکی جاشک بوشهر
✅ بازدید از مقاله کوه پَدری بوشهر

معرفی گور دختر

گور دختر بوشهر
گور دختر

گور دختر آرامگاه سنگی باقیمانده از دوره هخامنشیان است که در دشت میانکوهی پشت پر شهرستان دشتستان قرار دارد و جزو نقاط دیدنی استان بوشهر است. ممکن است این بنا آرامگاه کوروش کوچک، چیش پیش، کوروش یکم، آتوسا، ماندانا سا خواهر کوروش بزرگ باشد. گور دختر را ابتدا باستان‌شناس بلژیکی، لویی واندنبرگ در سال ۱۳۳۹ هجری شمسی کشف کرد. گور دختر در ۱۳۸۰ مرمت شد و در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۷۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تاریخ ساخت بنا 

گور دختر دشتستان بوشهر
گور دختر

در سال‌های ۱۳۸۰ و ۱۳۸۲ علی‌اکبر سرفراز بنای گور دختر بوشهر و جلگه  بزپر را مورد بررسی و شناسایی قرارداد و بنای گور دختر را متعلق به شاهان اولیه هخامنشی یا همسر ایلامی وی یعنی مادر کوروش کبیر شاه ایران دانست. اما در این میان ۲ حدس از بقیه قوی تر است. برخی می‌گویند که این بنا در واقع آرامگاه مادر و یا خواهر کوروش بزرگ است. اکثر محققان که این بنا را از نزدیک دیده و مورد مطالعه قرار داده‌اند، معتقد هستند که بنای گور دختر بوشهر متعلق به دوره سلسله هخامنشیان است و هیچ شکی در این مورد نیست که این بنا مربوط به چه دوره‌ای از هخامنشیان در ایران است و دقیقاً مربوط به دوران حکمرانی کدام پادشاه یا شاهزاده این خاندان در ایران بوده است، نظریات متفاوتی وجود دارد.

معماری و مشخصات بنای گور دختر

این آرامگاه به سبک آرامگاه کوروش بزرگ در اندازه کوچک‌تر ساخته‌شده و سقفی شبیه همان آرامگاه دارد. باستان‌شناسان تأیید کرده‌اند که این اثر متعلق به سال ۶۰۰ پیش از میلاد یعنی دوره هخامنشیان است. این بنا بر روی یک سنگ بناشده که زیرسازی اولیه و سکوسازی و شالوده اصلی آن شن‌های رودخانه‌ای است که بنا بر روی آن ساخته شده است. سه ردیف سنگ به صورت پلکانی ایجادشده که به اتاقک اصلی منتهی می‌شود. بنای مستطیل شکل گور دختر به طور کامل از ۲۲ قطعه سنگ ساخته‌شده که هیچ‌گونه ظرافت‌کاری در آن دیده نمی‌شود و به صورت خیلی ابتدایی سنگ‌ها را برش و حجاری داده‌اند و به وسیله بست‌های دم چلچله‌ای به یکدیگر متصل شده‌اند. در ساخت این بنا نیز مانند سازه‌های دیگر هیچ ملاتی به کار نبرده شده و بالای این مقبره قسمتی فرورفتگی شبیه به یک قاب است که احتمالاً جایگاه کتیبه بوده است. ارتفاع واقعی بنا چهارونیم متر است و در درون اتاقک بنا حوضچه کوچکی وجود دارد.

نکته قابل‌توجه در مورد گور دختر

گور دختر دشتستان بوشهر
گور دختر

نکته قابل‌توجه این است که از زمان داریوش بزرگ به بعد در دوره حکومت هخامنشیان شیوه تدفین تقریباً به یک شکل صورت می‌ گرفته و همه قبرها در بدنه کوه به صورت دخمه‌ای ایجادشده‌اند که این دخمه‌ها دارای قبوری بوده‌اند تا جسد در آن قرار داده شود. بنابراین با توجه به این شواهد به نظر می‌رسد که آرامگاه گور دختر باید قبل از آرامگاه کوروش بزرگ ساخته شده باشد. اگر بعد از آرامگاه کوروش این اثر ساخته شده بود، مطمئناً از لحاظ ساختار معماری بهتر از آرامگاه کوروش ساخته می‌شد، نه این که به صورت بسیار ابتدایی و ساده باشد. یادگاری‌نویسی روی بنا و ساخت‌وساز خانه‌های روستایی در حریم موجب آسیب به این بنای باارزش شده است. نکته جالب‌توجه دیگر این است که نوعی معماری مصریان برای ساخت آرامگاه استفاده‌شده و زیرسازی اولیه و سکوسازی برای این بنا جزو اولین‌های ایران بوده است.

برای خرید بلیط هواپیما بوشهر و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید