ییلاق های اولسبلنگاه ماسال بهشت دیدنی ایران

شهر ماسال در استان گیلان با طبیعت بی‌نظیر، چشم‌نواز و سرسبزش با مردمانی مهربان و مهمان‌نوازش در 50 کیلومتری رشت قرارگرفته است

0
296
اولسبلنگاه ماسال
اولسبلنگاه ماسال گیلان
ییلاق های اولسبلنگاه ماسال بهشت دیدنی ایرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jul 6Rating: 4.0ییلاق های اولسبلنگاه ماسال بهشت دیدنی ایران و مقصد بی‌نظیر گردشگری.ییلاق های اولسبلنگاه ماسال ییلاقی طبیعی در ماسال که در زبان تالشی از دو بخش اولس و بلنگاه تشکیل‌شده است و خودنمایی می کند.

ییلاق های اولسبلنگاه ماسال

شهر ماسال در استان گیلان با طبیعت بی‌نظیر، چشم‌نواز و سرسبزش با مردمانی مهربان و مهمان‌نوازش در 50 کیلومتری رشت قرارگرفته است. ییلاقی طبیعی به نام اولسبلنگاه در ماسال که در زبان تالشی از دو بخش اولس و بلنگاه تشکیل‌شده است، خودنمایی می کند. اولس به معنی درخت ممرز و بلنگاه به معنی جای بلند است که در کل یعنی درخت ممرز روی ارتفاع. ممرز یا همان اولس درختی است که ارتفاعی بین 15 تا 25 متری دارد و در مناطق شمالی رشد می‌کند. درواقع این نوع درخت در ارتفاعات بالای ۶۰۰ متر همراه با درختان راش و بلوط دیده می‌شود. ممرز از درختان خزان کننده است که در پاییز برگ‌هایش زرد شده و در نیمه دوم زمستان می‌ریزند.

روستای اولسبلنگاه

اولسبلنگاه ماسال
اولسبلنگاه ماسال گیلان

جاده‌ای که شما را به روستای اولسبلنگاه می‌رساند، پر از درختان پیچ‌درپیچ و بلندی است که مسیری رویایی از سفرتان همین‌جا خواهد بود و این جاده قدیمی به خلخال نیز می‌رسد. اولسبلنگاه در 25 کیلومتری ماسال و در ارتفاع ۱۴۸۹ متری از سطح دریا قرار دارد، یعنی از این مکان می‌توانید دریا را زیر پایتان ببینید. بهترین موقعیت برای عکاسی نیز همین نقطه است که چشم‌اندازهای این روستا را با مراتع دلربا و خانه‌هایی دلربا به نمایش می‌گذارد.

✅ بازدید از مقاله هالی دشت گیلان
✅ بازدید از مقاله آبشار لوشکی تالش گیلان
✅ بازدید از مقاله تالاب استیل گیلان

بهترین زمان سفر

اولسبلنگاه ماسال
اولسبلنگاه ماسال گیلان

بیشتر گردشگران به این منطقه زیبا از اردیبهشت تا اواخر تابستان سفر می‌کنند، اما اوایل پاییز نیز صفای دیگری دارد. ییلاق ماسال و اولسبلنگاه جزو بی‌نظیرترین‌های این مناطق است.

مشخصات روستای اولسبلنگاه

اولسبلنگاه ماسال
اولسبلنگاه ماسال گیلان

اکثر ساکنان این ییلاق از اهالی ماسال‌ هستند که در فصل گرما به آنجا می‌روند. خانه‌های روستای اولسبلنگاه چوبی هستند، حس و حال نابی به شما دست خواهد داد. بااینکه اخیراً در حال ساخت هتلی در این ییلاق هستند اما بقیه خانه‌ها چوبی هستند و درواقع اجازه ساخت خانه با مصالح را ندارند که همین امر باعث شده تا این منطقه طراوت خود را حفظ کند. برق این منطقه نیز از طریق موتوربرق و آب‌لوله‌کشی نیز از چشمه‌های اطراف این منطقه تأمین می‌شود. برای اسکان در این ییلاق، گزینه‌های مختلفی وجود دارد که هرکدامشان به‌نوبه خود زیبا هستند. در روزهای گرم تابستان هم برای اهالی ماسال و هم مسافران بهترین انتخاب است تا با قدم زدن در این اطراف به آرامش برسند. لذت تماشای غروب از ارتفاعات اولسبلنگاه همتا ندارد.

مناظر دیدنی ییلاق اولسبلنگاه

اولسبلنگاه ماسال
اولسبلنگاه ماسال گیلان

همین‌که به فضای بی‌نظیر این منطقه بروید و در کلبه‌های چوبی اقامت کنید، صدای پرندگان و تماشای گله‌ها و مراتع سرسبز شمارا از استرس زندگی شهری دور می‌کند. محصولات دامی طبیعی مانند شیر، کره، پنیر، عسل طبیعی و نان سنتی و آب چشمه‌ها همراه با هوای مه‌آلود برای چند روز هم که شده شما را مدهوش خواهد کرد.

خوراکی‌های خوشمزه اولسبنگاه

گیاهان و گل‌های بسیار خاصی نیز در این منطقه وجود دارند، مانند آلو جنگلی و فندق که در این ییلاق به‌وفور یافت می‌شوند. اگر از اواسط اردیبهشت تا آخر خرداد بروید حتماً آلوهای خوشمزه نصیبتان خواهد شد و برای خوردن فندق نیز از اوایل شهریور تا مهر باید بروید.

اسب‌های اولسبلنگاه

اولسبلنگاه ماسال
اولسبلنگاه ماسال گیلان

علاوه بر منظره زیبا و آب‌وهوای عالی و میوه‌های خوشمزه، اولسبلنگاه سرزمین اسب‌هاست. اسب‌های اهلی و وحشی که در دشت‌ها در حال دویدن هستند. البته اسب‌های اهلی برای کسب درآمد روستاییان است تا مسافران با پرداخت هزینه در ارتفاعات اسب‌سواری کنند.

آلاله‌های اولسبلنگاه

اولسبلنگاه ماسال
اولسبلنگاه ماسال گیلان

در بالای اولسبلنگاه، آلاله‌هایی وجود دارند که می‌توانید پیاده از میان کلبه‌ها عبور کرده و از منظره لذت ببرید. در مسیر پیاده‌روی اصلاً متوجه گذر زمان نخواهید شد. رودخانه خالکایی نیز در این مسیر قرار دارد که محل مناسبی برای استراحت و گذراندن اوقات خوشی است. این رودخانه از قله شاه معلم سرچشمه می‌گیرد و پس از طی 40 کیلومتر از ماسال رد شده و در آخر به تالاب انزلی می‌ریزد. در کنار جاده نیز آلاچیق‌هایی مشغول فروش چای و بلال و آش هستند.

مسیر‌های دسترسی به روستای اولسبلنگاه ماسال

اولسبلنگاه ماسال
اولسبلنگاه ماسال گیلان

رفتن به اولسبلنگاه بسیار آسان است. از تهران تا ییلاق اولسبلنگاه حدوداً ۴۰۰ کیلومتر فاصله وجود دارد که با توجه به ترافیک، بین ۵ تا ۵ ساعت و نیم طول می‌کشد. از تهران باید به آزادراه قزوین-رشت بروید و پس از ۳۰۰ کیلومتر به جاده فومن بپیچید و پس از عبور از فومن و صومعه‌سرا به روستای کلید بر خواهید رسید که باید از روستای طاهر گوراب به سمت ماسال حرکت کنید. حدوداً ۳۰ کیلومتر بعد از میان جاده‌های پرپیچ‌وخم به اولسبلنگاه خواهید رسید.

اقامت در اولسبلنگاه

اولسبلنگاه ماسال
اولسبلنگاه ماسال گیلان

برای اقامت در این سفر چندراه دارید

اگر می‌خواهید کمتر از یک روز در این منطقه بمانید، طبیعت بهترین گزینه است که در آن چادر بزنید یا کلبه در اولسبلنگاه اجاره کنید. این کلبه‌ها واقعاً زیبا هستند و مطمئناً لذت خواهید برد.

اما اگر می‌خواهید سفر چندروزه داشته باشید؛ مهمانسرا‌های اولسبلنگاه بافاصله کمتر از ۳ کیلومتری ییلاق وجود دارند.

هزینه اقامتگاه در اولسبلنگاه

عکس شماره 11

در مورد هزینه اجاره کلبه‌ در اولسبلنگاه باید در جریان باشید که به ازای هر شب از ۱۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان متغیر است. معمولاً در روزهای آخر هفته و تعطیلات این رقم به ۱۵۰ تا ۸۰۰ هزار تومان نیز می‌رسد. البته هزینه‌ها با توجه به تعداد نفرات و امکانات رفاهی که دارند، متفاوت است. بااینکه کلبه‌ها امکانات لازم را دارند، اما برقشان از ساعت ۱۲ شب به بعد قطع می‌شود.

هتلی به نام اولسبلنگاه در ماسال وجود دارد که هتل فردین معصومی کشتی‌گیر معروف ماسال است که هزینه هر شب اقامت در این هتل بین ۳۵۰ تا ۴۵۰ هزار تومان متغیر است.

برای خرید بلیط هواپیما گیلان و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید