۴۸ ساعت در استانبول

هیچ جای دنیا نمی توان شهری پیدا کرد که ۲ قاره را در دل خود جای داده و پایتخت ۲ امپراتوری مختلف باشد. اما شهر ۱۵ میلیون نفری استانبول بین دو قاره اروپا و آسیا بستری از رودخانه بسفر را پهن کرده و در گذر از امپراتوری یونانی ها و بیزانس از دل امپراتوری عثمانی شکوفا شده است.

0
34
۴۸ ساعت در استانبول ترکیه
۴۸ ساعت در استانبول
۴۸ ساعت در استانبولReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 10Rating: 4.0۴۸ ساعت در استانبول و تجربه گردشی کوتاه و مفرح.۴۸ ساعت در استانبول چنانچه بلیط هواپیما استانبول را به قصد توقف کوتاه ۴۸ ساعته خریده اید با ما همراه باشید تا تصویر زیبایی از این سفر را در ذهنتان ثبت کنید.

۴۸ ساعت در استانبول و تجربه گردشی کوتا اما مفرح

هیچ جای دنیا نمی توان شهری پیدا کرد که ۲ قاره را در دل خود جای داده و پایتخت ۲ امپراتوری مختلف باشد. اما شهر ۱۵ میلیون نفری استانبول بین دو قاره اروپا و آسیا بستری از رودخانه بسفر را پهن کرده و در گذر از امپراتوری یونانی ها و بیزانس از دل امپراتوری عثمانی شکوفا شده است. حالا این شهر با میراث های به جا مانده از این امپراتوری ها که بیش‌ترشان در محله سلطان احمد قرار دارند، تاریخ خود را به گردشگران جهان بازتاب می کند؛ تاریخی که از موزائیک های طلایی ایاصوفیه تا گنبد آبشاری مسجد آبی و از عمق آب انبار باسیلیکا تا تالار مسحورکننده کاخ توپکاپی به بیرون می‌تراود. توصیف این شهر نه در کلمات می گنجد و نه تماشای دیدنی هایش به یک سفر تفریحی قد می‌دهد ولی چه می‌توان کرد که گرانبهاترین منبع ما وقت و زمان است. چنانچه بلیط هواپیما استانبول را به قصد توقفی کوتاه و به اندازه ۴۸ ساعت خریده اید با ما همراه باشید تا در همین ۲ روز تصویر زیبایی از این سفر را در ذهنتان ثبت کنید. پس با راهنمای ۴۸ ساعت در استانبول با سفرستان همراه باشید.

استانبول در ۴۸ ساعت

به قول ناپلئون بناپارت «اگر کل زمین یک ایالت بود، بی شک استانبول پایتختش می بود». لذا با یک برنامه فشرده در ۴۸ ساعت به سختی می توان جاذبه های دیدنی شهر را از زیر نظر گذراند. به هر حال از ابتدای آبراه شاخ طلایی سلطان احمد تا کاراکوی، گالاتا و بی اوغلو پاتوق اهالی شهر و خریداران بلیط هواپیما استانبول است؛ هنگام خرید، صرف غذا، بازدید از گالری ها، سینماها، تئاترها و رفت و آمد بین بخش اروپایی و آسیایی خود را در این بخش و این خیابان ها پیدا می کنید. پس برنامه سفر ۴۸ ساعته به استانبول را به این صورت شروع می کنیم:

روز اول

آب انبار باسیلیکا

۴۸ ساعت در استانبول ترکیه
۴۸ ساعت در استانبول

در صورتی که بعد از صبحانه به سمت جاذبه ها راه بیافتید می توانید تا انتها با این برنامه پیش بروید. اولین ایستگاه شما آب انباری ۱۵۰۰ ساله است که با ۳۳۶ ستون مرمری احاطه شده و آثار هنری باشکوهی از امپراتوری روم باستان را به نمایش گذاشته است. این آثار باشکوه شامل ۲ سرستون مدوسایی است که در ساخت آن ها از هیولای افسانه های یونانی (مدوسا) الهام گرفته شده است.

ایاصوفیه

درست کنار آب انبار یا همان باسیلیکا سیسترن مسجد ایاصوفیه قرار گرفته است؛ مسجدی که باشکوه ترین و باعظمت ترین ساختمان شهر و حتی دنیا به حساب می آید و قبلا یک کلیسا بود و به مدت هزار سال به عنوان بزرگ ترین کلیسای جهان شناخته می شد و حالا به موزه تبدیل شده است. تجربه ایستادن زیر گنبد ۵۵ متری ایاصوفیه یکی از همان لحظات به یادماندنی سفر خواهد بود. شمایل موزائیکی حضرت مریم و مسیح، تابلوهای خوشنویسی غول پیکر و نوشته وایکیکی از جمله بخش هایی هستند که باید در ایاصوفیه ببینید.

مسجد آبی

۴۸ ساعت در استانبول ترکیه
۴۸ ساعت در استانبول

نزدیک مسجد ایاصوفیه شاهکار دیگری از امپراتوری عثمانی قرار دارد که با نام مسجد سلطان سلیمان شناخته می شود. این مسجد خوش‌عکس‌ترین بنای استانبول است و تقریبا هر گردشگری عکسی با پس زمینه کاشی های رنگی این مسجد عکسی دارد. اینجا محو کاشی کاری ها، پنجره های رنگی و سقف باشکوه مسجد می شوید و نقش و نگارهای زیبایش شما را مبهوت خود می کند. مسجد سلطان احمد از ۸:۳۰ صبح تا ۱۱:۳۰ قبل از ظهر و از ۲:۳۰ تا ۴:۴۵ بعد از ظهر به روی عموم باز است.

ظهر

بعد از دیدن شکوه آثار هنری و معماری شهر نوبت به چشیدن طعم لذیذ یکی از غذاهای خوشمزه ترکی می رسد که با چند دقیقه پیاده روی در خیابان دیوان به رستوران تاریخی سلطان احمد کوفته‌جی‌سی Tarihi Sultanahmet Koftecisi می رسید. رستورانی که بیش تر محلی ها و گردشگران آن را می پسندند. اینجا باید گوشت قلقلی و سس گوجه تند آن را چشید.

✅ بازدید از مقاله تفریحات رایگان در استانبول

بعد از ظهر

ایستگاه بعدی مجموعه‌ای باشکوهیست که به قدری عظمت دارد که تماشا و گشت و گذار در آن کلِ بعد از ظهرتان را می گیرد، مجموعه کاخ توپکاپی که در منطقه فاتح و نزدیک میدان سلطان احمد واقع شده، زمانی محل اقامت امپراتورهای عثمانی بود. اینجا یکی از پربازدیدترین جاذبه های شهر است و بیش از ۵ قرن قدمت دارد. در موزه های مختلف این کاخ می توانید خنجر متعلق به پیامبر (ص) را ببینید و در کافه دنج آن بنشینید و چشم اندازهایی از بسفر را تماشا کنید.

 شب

دوباره برای صرف غذا به خیابان سنگ فرش دیوان برگردید و این بار به دنبال رستوران «خراسانی» باشید. در این رستوران انواع مختلفی از کباب های ترکی طبخ و سرو می شود. اگر هتل محل اقامتتان جایی مثل هتل آرکادیا بلو هتل در سلطان احمد باشد، می توانید در تاریکی شب نمای نورپردازی شده ساختمان های تاریخی شهر را از بالای سقف آن تماشا کنید و اروپا و آسیا را بهم دیگر پیوند بزنید.

روز دوم

۴۸ ساعت در استانبول ترکیه
۴۸ ساعت در استانبول

صبح روز دوم سوار تراموا شوید و به ایستگاه “Pazartekke” بروید، بعد از چند دقیقه پیاده روی به موزه تاریخی پانوراما ۱۴۵۳ می رسید. موزه ای ۳ بعدی که در محله توپکاپی واقع شده و آثار هنری زیبا و خیره کننده ای را به نمایش گذاشته است. در این موزه پلت فرمی وجود دارد که آنجا می توان تصاویر ۳ بعدی فتح استانبول را تماشا کرد.

موزه کاریه

۴۸ ساعت در استانبول ترکیه
۴۸ ساعت در استانبول

کمی بالاتر از موزه تاریخی پانوراما ۱۴۵۳ در ۱.۶ کیلومتری آن، ساختمان تاریخی دیگری را می بینید که مربوط به اواخر دوران بیزانس بوده و به عنوان کلیسای کورورا شناخته می شد و حالا کلکسیونی از نقاشی های موزائیکی را به نمایش گذاشته و داستان ها و حکایات انجیل را به این سبک بازگو می کند. موزه کاریه از ساعت ۹ صبح باز است و بلیط ورودی آن به صورت آنلاین هم به فروش می رسد.

ظهر

همان رستوران مجاور موزه بهترین جا برای صرف ناهارتان خواهد بود. رستوران آسیتانه “Asitane” به تازگی نوسازی شده و غذاهای ترکی به سبک عثمانی را سرو می کند. مثل خوراک محمودیه که یکی از پرطرفدارترین هاست و طعم دلپذیری دارد. محمودیه کباب جوجه ای است که با بادام، کشمش و زردآلو طبخ می شود.

بعد از ظهر

بعد از صرف غذا به سمت آبراه شاخ طلایی راه بیافتید و در طول مسیر به تماشای نمای کاخ تکفور یا کاخ پورفیروگنیتوس اکتفا کنید، روزهای شنبه در این مسیر بساط شنبه بازار هم برپاست. به آبراه که رسیدید سوار قایق شوید و در حین تماشای چشم انداز آب های نیلگون به سمت پل گالاتا بروید.

برج گالاتا و خیابان استقلال

بازدید از برج گالاتا را به نزدیک غروب موکول کنید و قبل از آن به سمت خیابان استقلال بروید که مغازه ها،رستوران ها و بوتیک های متنوعش خیابان را به پیاده راه مورد علاقه گردشگران و اهالی شهر تبدیل کرده اند. اینجا مکان فوق العاده ای برای تماشای فرهنگ مردم محلی و همچنین خرید است. اگر زمان کافی داشتید، ساعتی را به بازدید از موزه هنرهای مدرن استانبول اختصاص دهید و اگر نه به سمت برج گالاتا بروید تا صحنه زیبای غروب خورشید را تماشا کنید.

شب

شب آخر را به خیابان گردی و تعامل با اهالی شهر استانبول اختصاص دهید. به دل همان چشم انداز زیبایی بروید که از بالای سقف هتل نظاره گر بودید. سلطان احمد پر از بناهای تاریخی است که در تاریکی شب با نورپردازی های خود جلوه خاصی به شهر می دهند. اینجا می توانید عکس های زیبایی با پس زمینه این بناها بگیرید، خرید کنید و در نهایت به یکی از کافه ها و رستوران ها بروید و آن جا هم‌صحبت گردشگران دیگر و اهالی شهر شوید تا خاطره خرید بلیط هواپیما استانبول را تا ابد در ذهن خود حک کنید.

در ادامه می توانید با راهنمای حمل و نقل عمومی استانبول آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید