10 مسجد زیبای جهان را بشناسید

برخی از مردم سفر و خرید بلیط هواپیما به مقصد اماکن تاریخی و مذهبی را یکی از لذت های بزرگ زندگی خود می دانند.

1
252
معرفی 10 مسجد زیبای جهان
10 مسجد زیبای جهان
10 مسجد زیبای جهان را بشناسیدReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Dec 12Rating: 4.010 مسجد زیبای جهان و آشنایی با اماکن مذهبی خیره کننده در سرتاسر دنیا.10 مسجد زیبای جهان از بزرگترین بناهایی مذهبی اسلام هستند که محلی برای راز و نیاز محسوب می‌شوند و عاشقان زیادی در سراسر جهان دارند.

10 مسجد زیبا و خیره کننده جهان

برخی از مردم سفر و خرید بلیط هواپیما به مقصد اماکن تاریخی و مذهبی را یکی از لذت های بزرگ زندگی خود می دانند. مسجد، نیایشگاه مسلمان است و مطابق بر آیه‌های مقدس قرآن، کعبه نخستین مسجد جهان اسلام به شمار می رود. مسجد به مفهوم «سجده گاه» بوده و عموما با ارکان معماری مشخصی ساخته می شود. تقریبا تمامی مساجد جهان دارای نکات مشترکی مانند: آستانه، سردر، گلدسته، صحن، ستون، شبستان، محراب و رواق هستند. مردم هرکشوری با توجه به سبک معماری و فرهنگ جامعه مسجد‌هایی با معماری‌های متفاوت ساخته‌اند. نمونه‌های زیادی از بزرگترین بناهایی مذهبی اسلام که محلی برای راز و نیاز محسوب می‌شوند، وجود دارند. در این مطلب با 10 مسجد زیبای جهان آشنا خواهید شد.

مسجد جامع دهلی (مسجد جهان نما)

مسجد مقدس دهلی یکی از بزرگترین مساجد جامع جهان اسلام و یکی از 10 مسجد زیبای جهان تا اواخر قرن بیستم بوده است. این بنا به دستور شاه جهان اول، پادشاه امپراتوری گورکانی هند در سال‌های 1650 تا 1656 میلادی ساخته شد.

مسجد جامع دهلی دو محراب باشکوه و حیاط وسیعی دارد که به زیباترین شکل ممکن طراحی شده و تحسین بیننده‌ها را برمی‌انگیزند. این مسجد حدود 80 متر طول و 27 متر عرض دارد و سقف آن با سه گنبد پوشانده شده‌ است که دو عدد از آن ها با مرمرهای سیاه و سفید کار شده‌اند. اما گنبد بالایی با طلا پوشانده شده است و گنجایش 25هزار نمازگزار را دارد.

مسجد الصالح

مسجدالصالح در کشور یمن واقع شده است. این بنا برای نخستین بار در سال 2088 میلادی درهایش به روی نمازگزاران و بازدیدکننده‌گان گشوده شد. هزینه ساخت این مسجد توسط رئیس جمهور کشور یمن تقبل شد. بد نیست بدانید که 60 میلیون دلار برای ساخت این بنا هزینه شده است. مسجد الصالح یک بنای مدرن است که از چندین مکتب، کلاس آموزشی و کتابخانه تشکیل شده است. در سالن اصلی مسجد 44 هزار نفر می‌توانند نماز می‌خوانند.

✅ بازدید از مقاله آشنایی با مسجد شاه تهران
✅ بازدید از مقاله مسجد جامع ساوه

مسجد شیخ زائد

مسجد شیخ زائد در امارات متحده عربی است. البته شهرت این بنا نه تنها برای اندازه وسیع، بلکه برای زیبایی خیره‌کننده آن است. مسجد شیخ زائد یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری شهر ابوظبی محسوب می گردد. بزرگ‌ترین فرش، لوستر و بزرگترین گنبد جهان در مسجد شیخ زائد وجود دارد. پهنای فرش، 7119 متر مربع است و گنبد یاد شده نیز 83 متر ارتفاع، 42 متر قطر بیرونی 8/32 متر قطر داخلی دارد.

مسجد جمیرا، دوبی

معرفی 10 مسجد زیبای جهان
10 مسجد زیبای جهان

این مسجد با یک گنبد به ارتفاع 16 متر، و دو مناره مرتفع بطول تقریبی 40 متر، و منبری بسیار مجلل، نمونه‌ای از معماری نوین اسلامی است. در نماسازی این مسجد از سنگ‌های ممتاز به رنگ کرمی مایل به صورتی استفاده شده ‌است. تصویر این مسجد بعنوان یکی از نمادهای شهر بر روی اسکناس‌های 500 درهمی چاپ شده‌است.

حرم مقدس امام رضا (ع)

معرفی 10 مسجد زیبای جهان
10 مسجد زیبای جهان

حرم امام رضا (ع) جزو 10 مسجد زیبا و خیره‌کننده جهان است. این بنا در شهر مشهد واقع شده و مجموعه ای از آرامگاه، مساجد، صحن ها، کتابخانه و موزه هاست. بسیاری از سازه‌های این حرم، از زمان شاه طهماسب صفوی بجا مانده است. مساحت این مجموعه 331 هزار متر مربع است و گنجایش 100 هزار نمازگزار را دارد. شما می توانید مطلب مسجد نصیرالملک شیراز را هم که جزو یکی از مساجد زیبای ایران است مطالعه نمایید.

مسجد النبی (مسجد پیغمبر)

یکی دیگر از 10 مسجد زیبای جهان مسجد النبی است که در شهر مدینه بنا شده است. گفته می شود که ساخت این بنا در سال 600 میلادی آغاز شده و پیامبر اسلام آن را به دست خود و به همراهی مهاجرین و انصار ساخته است. مسجد نبوی، یکی از سه مسجد مهم مسلمانان است و چون آرامگاه پیامبر اسلام (ص) در آن واقع شده، به حرم محمد یا حرم نبوی نیز مشهور است. گفتنیست که این مسجد گنجایش ۱ میلیون نمازگزار را دارد.

مسجد قل شریف، روسیه

مسجد قل‌شریف، بزرگترین مسجد روسیه، در شهر قازان تاتارستان قرار دارد. مسجد قل‌شریف یکی از مساجد اصلی و بزرگ قرون وسطی در قازان بوده که در سده 16 میلادی ساخته شد. این مسجد با کتابخانه غنی خود باعث ظرافت، زیبایی و تزئین پایتخت خان‌های قازان و مرکز آموزش مذهبی، گسترش علوم در قسمت مرکزی روسیه در سده 16 میلادی بود. این مسجد به افتخار آخرین امام جماعت خود «سید قل‌شریف» یکی از رجال سرشناس مذهبی، عالم، شاعر و سیاست‌مدار و از فرماندهان دفاعی شهر قازان تغییر نام داد.

مسجد آبی

معرفی 10 مسجد زیبای جهان
10 مسجد زیبای جهان

مسجد آبی که بخشی اساسی از افق استانبول را تشکیل می‌دهد، 6 مناره دارد و باید هرکسی که در حال بازدید از این شهر باشکوه است از آن دیدن کند. این بنا زیر نظر سلطان عثمانی، سلطان احمد اول ساخته شد. محوطه‌ اطراف این مسجد، بسیار زیبا و خیره‌کننده طراحی و ساخته شده که زیبایی مسجد را چند برابر می‌کند. مسجد آبی استانبول در شب نیز زیبایی مخصوص به خودش را دارد.

مسجد الحرام

مسجدالحرام یا مسجد اعظم، بزرگ‌ترین مسجد جهان اسلام و قبله‌گاه مسلمانان است. مسجدالحرام در شهر مکه در کشور عربستان سعودی قرار دارد. کعبه، قبله مسلمانان، بنایی در میان مسجد الحرام است. ساختمان کعبه به شکل مربع مستطیل و دارای چهار ضلع است که هر ضلع آن را رُکن می‌نامند. این ساختمان 85/14 متر ارتفاع 58/11 متر طول و 22/10متر عرض دارد. بنای کعبه از سنگ‌های سیاه و سختی ساخته شده است و پرده سیاهی بر روی آن قرار دارد.

مسجد نگارا کوآلالامپور

معرفی 10 مسجد زیبای جهان
10 مسجد زیبای جهان

مسجد نگارا یا مسجد ملی کوآلالامپور یکی دیگر از 10 مسجد زیبا و خیره‌کننده جهان و از معروفترین جاذبه‌های گردشگری کوالالامپور است. این مسجد دارای گنبدی به شکل ستاره است که در نوع خود بی‌نظیر است. سقف اين مسجد به صورت ستاره‌ای 18 پر به نشانه تعداد ايالت های مالزی ساخته شد.

مساجد به عنوان مهم‌ترین بناها در هر کشور همواره نقش‌های متعددی در زندگی قشرها مردم داشته‌اند. این بناها چون بزرگ‌ترین ساختمان‌ها بوده‌اند در آغاز نیازی به داشتن نشانی ویژه‌ای نداشته نگاه هر گذرنده‌ای را به سوی خود جلب می‌کردند اما پس از گسترش شهرها نخست با افزایش درگاه‌ها و نهادن توق بر بلندترین جای آنن و سپس با ساختن میل برج مناره در کنار و نزدیک ساکنان شهر را به عبادتگاه راهنمایی می‌کرده‌اند. در این مطلب تلاش بر این بود که مساجد زیبای جهان برای دوستداران گردشگری مذهبی گردآوری شود تا قبل از آغاز هر سفری با نام، مکان و جزئیات آنها آشنا شوند.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید